Rīgā notiks starptautiska skaņu mākslas izstāde SKAN II

Rīgā notiks starptautiska skaņu mākslas izstāde SKAN II
Andris Kārkluvalks, Delfi . Volfšmita muiža Rīgas Botāniskajā dārzā
06-05-2014 A+ A-
Maija beigās sāksies vēl viens no „Rīga 2014” projektiem – skaņu mākslas izstāde SKAN II, ko rīko nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas biedrība „Skaņu mežs”.

Izstāde notiks trīs daļās no 30. maija līdz 24. augustam. Tās norises vietas ir Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs Rīgā, kā arī Kalnciema kvartāla galerija un Pārdaugavas koka muižas, savukārt programmā ir iekļauti tādi mākslinieki kā Evelīna Deičmane, Voldemārs Johansons, K. M. fon Hausvolfs un Leifs Elgrēns, kā arī Makss Īstlijs un citi.

Pirmo skaņu mākslas izstādi SKAN biedrība „Skaņu mežs” rīkoja 2007. gadā. Tajā piedalījās 12 starptautiski atzīti, kā arī vietējie mākslinieki. Toreiz izstāde notika kādreizējā Cigoriņu un makaronu fabrikā pie Arkādijas parka.

Toreiz Latvijas laikmetīgās kultūras norišu kontekstā SKAN bija vienreizējs notikums, jo tik plaša skaņu mākslas žanram veltīta izstāde un atzinīga recenzija tika publicēta britu avangarda mūzikas žurnālā „The Wire”.

2014. gadā izstāde pulcēs izcilus māksliniekus no visas pasaules, kuru radošās izpausmes centrā ir skaņa.

Skaņu mākslas kontekstā būtiska nozīme ir mākslas darbu izstādīšanas telpai, ko nosaka tās arhitektoniskie, vēsturiskie, sociālie un akustiskie apstākļi. Mākslas darbs nenoliedzami mijiedarbojas ar telpu. Tāpēc par izstādes norises vietu ir izvēlēts Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs Rīgā, kā arī Kalnciema kvartāla galerija un Pārdaugavas koka muižas. SKAN II mērķis ir ļaut, lai šī estētiskā pieredze sasniegtu ne vien mākslas interesentus, bet arī nejaušus garāmgājējus.

„Jau 2007. gadā lūdzām māksliniekus iekļauties telpā, iedvesmojoties no Rīgas. Savukārt šoreiz esam pievērsušies Rīgas koka arhitektūrai – tieši Pārdaugavā, Botāniskajā dārzā un ap to,” iepriekš sarunā ar „Rīga 2014” kultūras portālu teica viens no izstādes rīkotājiem, biedrības „Skaņu mežs” dibinātājs Viestarts Gailītis.

Sākotnējā ideja bijusi apdzīvot vecās, pamestās Pārdaugavas koka muižiņas, tomēr izvēlētie objekti bijuši vai nu avārijas stāvoklī, vai arī ar neskaidriem īpašniekiem. Talkā nācis arhitekts un koka arhitektūras speciālists Pēteris Blūms, kurš ieteicis Volfšmita muižas apbūves kompleksu LU Botāniskajā dārzā. Tur arī visas 2014. gada vasaras garumā būs vērojami un saklausāmi izstādes SKAN II darbi.

„Botāniskais dārzs ir vieta, kas pulcē cilvēkus arī tāpat. Vismaz vienā darbā kaut ko mēģināsim darīt arī ar Pārdaugavas koka arhitektūru plašāk ap Botānisko dārzu. Tiks ekspluatēts arī populārais Kalnciema kvartāls darbs un tirgus, kur būs izstādīti divi darbi. Taču pamatā viss norisināsies pa Botānisko dārzu trijos cēlienos – jūnijs, jūlijs, augusts – katrā pa vairākiem darbiem.”

„Būtiski akcentēt, ka ne visi darbi tiešā veidā sasauksies ar koka arhitektūru un muižām, mākslas darbi vairāk uzsvērs to ievainojamību un tajā pašā laikā informēs par tām. Izstāde būs žests, kā runāt par vides sakoptības problēmām Rīgā,” pauda Viestarts Gailītis.

Interviju ar Viestartu Gailīti lasi mūsu portālā!

Izstāde notiks trīs daļās no 30. maija līdz 24. augustam. Tajā kopumā piedalīsies 18 mākslinieki, kas pārstāv plašu piegājienu spektru audiovizuālajai mākslai:

Jitske Bloms un Tomass Rutgerss (Jitske Blom & Thomas Rutgers), Pēters Bogers (Peter Bogers), Ārnauts Jakobs (Aernoudt Jacobs), Signe Līena (Signe Lidén), Davids Helbihs (David Helbich), Paskals Brokoliči (Pascal Broccolichi), Stefans Roigs (Stefan Roigk), RIXC, Anke Ekarta (Anke Eckardt), Tommi Grenlunds un Peteri Nisunens (Tommi Grönlund & Petteri Nisunen), Heimo Latners un Judīte Lauba (Heimo Lattner & Judith Laub), Karls Maihaels von Hausvolfs un Leifs Elgrēns (Carl Michael von Hausswolf & Leif Elggren), Evelīna Deičmane, Maks Īstlijs (Max Eastley), Voldemārs Johansons, Mihaels Šumahers (Michael Schumacher), Edvins van der Heide un Jans Pēters Zontāgs (Edwin van der Heide & Jan-Peter Sonntag), Kristians Šeds (Christian Skjødt).

Izstādes galvenie atbalstītāji ir nodibinājums „Rīga 2014”, EUNIC (Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu tīkls) Global, Britu Padome, Dānijas Kultūras institūts, Francijas Institūts, Gētes institūts Rīgā un Ziemeļu ministru padomes birojs (EUNIC Rīgas pārstāvniecība).

SKAN II izstādes centrālā norises vieta – LU Botāniskais dārzs, Kandavas iela 2, kā arī trīs darbu gadījumā tā apkārtne, tostarp Kalnciema kvartāls. Izstāde apmeklētājiem būs atvērta no trešdienas līdz svētdienai no plkst. 13.00 līdz 18.00.

0 komentāri

Komentāru nav