Tilti un tiltiņi. Sākas „Es būšu muzejā” pavasara plenērs

Tilti un tiltiņi. Sākas „Es būšu muzejā” pavasara plenērs
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Dzintars Zilgalvis
06-05-2014 A+ A-
Neparasti vēsais maija sākums, kas nomainījis ne mazāk neparasti silto aprīli, piespiedis mazliet pārcelt Latvijas Naivās mākslas muzeja rīkoto plenēru „Rīga 2014” programmas projektā „Es būšu muzejā”. Kā liecina nosaukums, tā patiešām ir iespēja ikvienam mākslas entuziastam atraisīt savu gleznot vai zīmēt vēlmi un vistiešākajā veidā… nonākt muzejā.

Īsi pirms plenēra atklāšanas sazvanāmies ar Dzintaru Zilgalvi, Latvijas Naivās mākslas muzeja direktoru. Kopš pagājušā gada rudens plenēra ir iekrājies, ko pārrunāt. Nupat atvērtas Stūra mājas durvis, kur viena no piecām mākslas izstādēm ir muzeja veidotā „Par spīti visam”. Tajā pirmo reizi darbi ar deportāciju laikā, gūstekņu nometnēs un izsūtījumā tapušiem zīmējumiem. Pavisam drīz – 17. maijā – peldošajā galerijā „Noass” tiks atklāta vērienīga naivās mākslas izstāde, bet jau sestdien, 10. maijā, uz pirmo pavasara plenēra tikšanos pulcēsies projekta „Es būšu muzejā” dalībnieki.

Ir pagājušas pirmās dienas, kopš atvērta Stūra māja. Interese ir liela. „Cilvēki ir pārsteigti,” saka Dzintars Zilgalvis. Viņš kopējo noskaņu visās ekspozīcijās raksturo kā īstu patriotisma skolu, un no apmeklētājiem līdz šim dzirdēti vien labi vārdi un uzslavas. „Tai vajadzētu būt daļai no izglītības materiāla ikvienam jaunietim. Ārzemju viesi Stūra mājas atvēršanu mākslai novērtē kā unikālu un vienreizēju ideju. Pirmais solis ir izdevies, atliek vien virzīties tālāk,” pirmo dienu panākumus vērtē Naivās mākslas muzeja direktors.

Savukārt jau 10. maijā plkst. 15.00 visi mākslas entuziasti ar savām otām, zīmuļiem, krāsām un molbertiem gaidīti uz AV dambja, pie peldošās galerijas „Noass”. Šoreiz „Es būšu muzejā” plenēra tēma – Rīgas tilti un tiltiņi.

„Ja kāds ir sadūšojies ņemt rokā otas vai zīmuļus, var darīt to arī ātrāk, pirms 10. maija. Esam uzrunājuši Rīgas tēlotājas mākslas studiju vadītājus, bet ne jau visi gleznošanas entuziasti darbojas studijās,” aicina Dzintars Zilgalvis, vēl un vēlreiz akcentējot, – no naivās mākslas nav jākautrējas, gleznot var ikviens.

Viņš arī saka – tēma tilti un tiltiņi nav jāuztver tik burtiski:

„Tilts kā simbols, emocijas, nevis arhitektonisks elements. Ja darbā būs redzams kaut kas cits, bet idejiski tas būs tilts – savienojums starp dažādām jomām, krastiem vai cilvēkiem, ņemsim to pretī. Katram var būt sava brīva interpretācija.”

„Pirmā plenēra tikšanās būs vietā, no kuras redzami divi lielākie Rīgas tilti. Tā vairāk tāda jautra, komunikatīva tikšanās. Pie šiem darbiem tiks strādāts visu vasaru. Sestdien jau būs āra stendi darbiem. Ja, kādam būs jau kaut kas gatavs, varēs izlikt,” stāsta Dzintars Zilgalvis.

Plenērs sāksies īsi pirms vērienīgas naivās mākslas izstādes atklāšanas 17. maijā, „Muzeju naktī”. Peldošajā galerijā „Noass” būs aplūkojama Latvijas Naivās mākslas muzeja pamatekspozīcija, kā arī projekta „Es būšu muzejā” darbi. Paralēli tiks atklāta arī Kaspara Teodora Bramberga darbu izstāde. „Milzīgi laikmetīgās un naivās mākslas svētki,” tā „Muzeju nakts” programmu nodēvē Dzintars Zilgalvis, akcentējot, ka izstādes peldošajā galerijā būs aplūkojamas līdz pat oktobrim, turklāt tās ir bez maksas.

Savukārt jūnija sākumā „Es būšu muzejā” pasākumu ciklu papildinās starptautiskā autsaideru un naivās mākslas festivāla ekspozīcija „Fest Naive Maskava–Rīga”, kas būs aplūkojama līdz 20. jūlijam.

0 komentāri

Komentāru nav