Vilhelms Mihailovskis „Portreti. Likteņu grāmata”

Vilhelms Mihailovskis „Portreti. Likteņu grāmata”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Vilhelms Mihailovskis izstādes „Gaismas zīmējumi” atklāšanā
07-05-2014 A+ A-
Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā bibliotēkā trešdien, 7. maijā, plkst. 17.00 notiks Latvijas fotomākslinieka Vilhelma Mihailovska jaunās grāmatas „Portreti. Likteņu grāmata” prezentācija un tikšanās ar autoru, informēja LU Akadēmiskās bibliotēkas pārstāve Inta Šmitiņa.

Karjeras laikā mākslinieks ir rīkojis 57 personālizstādes Latvijā un deviņas – ārzemēs, piedalījies vairāk nekā 300 konkursos un grupu fotomākslas izstādēs Latvijā un 45 citās pasaules valstīs.

Autors saņēmis vietējus un starptautiskus fotomākslas apbalvojumus, tostarp „World Press Photo” balvu „Golden Eye”.

Starp viņa apbalvojumiem arī Amerikas Fotogrāfijas biedrības PSA (Photographic Society of America), FIAP (Starptautiskā fotomākslas federācija), BFFK, VENUS zelta medaļas. Viņam kā pirmajam no padomju Latvijas tika piešķirts FIAP ekselences tituls.

V. Mihailovskis ir režisora Herca Franka veidotās dokumentālās filmas „Augstākā tiesa” līdzautors.

1996. gadā viņš kļuva par Mārtiņa Buclera prēmijas laureātu. Par fotoalbumu „Lidojums” 2000. gadā tika apbalvots ar „Zelta ābeles” prēmiju, 2006. gadā kļuvis par Cicerona prēmijas laureātu un 2007. gadā – par Rīgas Balvas laureātu. 2010. gadā mākslinieks kļuva par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

Vilhelms Mihailovskis ir izdevis 11 fotoalbumus, kuru kopējā tirāža sasniegusi 64 000 eksemplāru.

Fotomākslinieks ir radījis vairākus vērienīgus darbus: no 1969. gada līdz 2007. gadam tapis 100 darbu cikls „Vecrīga”, no 1971. gada līdz 2013. gadam – 530 darbu cikls „Dzīve kā realitāte”, no 1985. gada līdz 1986. gada – „Augstākā tiesa”, kurā iekļauti 80 darbi, no 1998. gada līdz –2013. gadam – „Lidojums” ar 350 darbiem, bet no 1975. gada līdz 2013. gadam – „Portrets” ar 500 darbiem.

Autora vārds minēts 55 prestižos fotomākslai veltītos izdevumos – albumos, monogrāfijās, enciklopēdijās –, kas izdoti deviņās pasaules valstīs.

V. Mihailovska darbi atrodas Francijas, Šveices, Vācijas muzejos, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā, Latvijas Fotogrāfijas muzeja kolekcijās.

„Mani portreti nepieder tikai vienam laikam, vienai vēsturei - tie atrodas arī sistēmā, kura prasa garīgu pretdarbību. Šī pretdarbība izpaužas tieši tādā apkopojošā koncentrētā cilvēku garīgajā enerģētikā. Mākslinieki, mūziķi, rakstnieki un dzejnieki ir iekšēju ciešanu pilni, – no tā viņiem neaizbēgt. Savu likteni neizvēlas. Neatkarīgi no tā, cik dziļi es pazīstu cilvēku, kāds ir viņa nospiedums manā liktenī, – viņu portretējot, cilvēku tveru caur mīlestību.

Manu portretu stilistika ir askētiska. Gaisma – un tikai tā. Baltais, melnais un bezgaldaudzās toņu attiecības. Pastāvīgi esmu atstarotās gaismas meklējumos, un tā kā jaudīgs starojums vieno mani ar maniem laikabiedriem. Vēl vairāk – ar filozofisko nozīmību tā vieno visu cilvēci. Jo tā nerodas no nekā. Gaisma rodas no laika plūduma, kas nes kā mūs, tā tos, kas bijuši pirms mums, un tos, kuri būs pēc. Simt gadi šurpu vai turpu – kāda gan starpība! Saskarsmē ar cilvēkiem pieskaros arī mūžībai,” saka fotogrāfs.

0 komentāri

Komentāru nav