Atklās izstādi „Horizontu meklējot”

Atklās izstādi „Horizontu meklējot”
Gvido van der Verve
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros 22. maijā plkst. 17.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā un plkst. 18.00 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā tiks atklāta starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde „Horizontu meklējot”, kurā piedalīsies 39 mākslinieki no Latvijas, ASV, Krievijas, Austrijas, Polijas, Nīderlandes, Indijas un Vācijas. Izstādi papildinās mākslinieku un mākslas teorētiķu personiskai pieredzei veltīts seminārs, kas norisināsies Dzelzceļa vēstures muzejā 24. maijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00.

Izstādē kopumā piedalās trīsdesmit deviņi autori. Viņu vidū ir gan miruši starptautiski pazīstami laikmetīgās mākslas klasiķi – Maiks Kelijs, Bass Jans Aders, gan dzīvie – Gvido van der Verve, Džersijs Seimūrs, Oļegs Kuļiks, Anatolijs Osmolovskis u. c.
 
Atklāšanas pasākumu programma
 
22. maijā plkst. 17.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā (Skārņu ielā 20) – svētbrīdis un koncerts.
 
* Rīgas Svētā Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes mācītāja Jura Zariņa uzruna.
* Johans Sebastiāns Bahs (1685–1750) „Partita Nr. 2 re minorā vijolei solo, BVW 1004: Čakonna” (atskaņo Justīne Kulakova, vijole).
* Filips Glāss (1937) „Deja Nr. 4” (atskaņo Ilze Reine, ērģeles).
* Arvo Perts (1935) „Spogulis spogulī” (atskaņo Justīne Kulakova un Ilze Reine).
 
22. maijā no plkst. 18.00 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā (Uzvaras bulvārī 2–4, Rīgā) – izstādes atklāšana.
* Jūlijas Kulas performance „Izīrētais mākslinieks”.
* Andas Lāces performance „Valdzinoši nedrošs”. 
* Lerija Lita performance „Cabare Voltair”.
* Aleksandra Petrelli „galerija Paļto”.
 
Savukārt 24. maijā plkst. 11.00 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā notiks seminārs „Privātie publiskie horizonti”.
 
Semināra dalībnieki: Džeks Rasmusens, Amerikas Universitātes muzeja „Katzen” mākslas centra direktors, (Vašingtona, ASV) – „Maigā vara: laikmetīgā māksla un neoficiālā diplomātija”. Džeks Rasmusens jau kopš 70. gadiem aktīvi darbojas laikmetīgās mākslas menedžmentā. Viņa pieredze iekļauj dažāda formāta mākslas centru, muzeju un galeriju vadīšanu, kā arī inovatīvu mākslas izstāžu kūrēšanu. Kopš 2002. gada Rasmusens ir Amerikas Universitātes muzeja „Katzen” mākslas centra (Vašingtona) direktors. Centra darbībā viens no galvenajiem akcentiem tiek likts uz starptautisku mākslas parādību aktualizēšanu, kā arī politiski un sociāli aktīvas mākslas izstādīšanu.
 
Eleanora Hērtnija, žurnāla „Art in America” kritiķe (Ņujorka, ASV) – „Mākslas kritika plurālisma laikmetā”. Eleanora Hērtnija ir Ņujorkā dzīvojoša mākslas kritiķe, viena no žurnāla „Art in America” redaktorēm. Daudzus gadus publicējas nozīmīgākajos ASV kultūras medijos („The New York Times”, „Art News”, „New Art Examiner”, „Washington Post” u. c.), vairāku grāmatu autore un līdzautore, regulāri lasa laikmetīgās mākslas procesiem veltītas lekcijas.
 
Aleksandrs Petrelli, mākslinieks un „galerijas Paļto” īpašnieks (Maskava, Krievija) – „Aleksandrs Petrelli skolā un mājās”. Aleksandrs Petrelli dzīvo un strādā Maskavā, viņa vārds kļuvis zināms „galerijas Paļto” izveides dēļ – tā darbojas Petrelli mēteļa iekšienē, ko viņš uzvelk, apmeklējot mākslas pasākumus un pārdodot tajā eksponētos darbus. Galerija eksistē kopš 1996. gadā, un Petrelli atzīst, ka tā darbojas ļoti veiksmīgi.
 
Anatolijs Osmolovskis, mākslinieks, Laikmetīgā mākslas institūta „Bāze” dibinātājs (Maskava, Krievija) – „90. gadu projektu māksla”. Anatolijs Osmolovskis ir nozīmīgs Krievijas mākslinieks, laikmetīgās teorētiķis un kurators, viens no spilgtākajiem Maskavas 90. gadu akciju mākslas pārstāvjiem – viņa skandalozās akcijas raksturoja aktīva politiskās nostājas paušana izmantojot radikālākās performanču mākslas izteiksmes iespējas. 2007. gadā saņēmis Kandinska balvu kā gada mākslinieks, 2010. gadā izveidoja mākslas teorijas žurnālu „Bāze”.
 
Izstādes kuratore ir mākslas zinātniece Ieva Kalniņa. Izstādi rīko Laikmetīgās mākslas institūts sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014". 
 
Izstāde Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā būs atvērta no 23. maija līdz 20. jūlijam. Tā būs apskatāma otrdienās, trešdienās, piektdienās, sestdienās no plkst. 10.00 līdz 17.00, ceturtdienās no plkst. 10.00 līdz 20.00 un svētdienās no plkst. 10.00 līdz 16.00. Izstāde slēgta pirmdienās un svētku dienās – 22., 23. un 24. jūnijā. Muzeja un izstādes apmeklējuma biļetes cena – pieaugušajiem 3,00 eiro, pensionāriem, studentiem (uzrādot apliecību) 1,50 eiro, bez maksas (uzrādot apliecību) – bērniem, skolēniem, invalīdiem un viņu pavadoņiem, LDZ darbiniekiem un muzeju darbiniekiem, ICOM biedriem.
 
Papildu informācija pieejama izstādes mājaslapā, kā arī Facebook
 
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav