Mākslas izstāde par Pirmā pasaules kara tematiku

Mākslas izstāde par Pirmā pasaules kara tematiku
10-10-2012 A+ A-

Ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Francijas institūta Latvijā rīkotu starptautisku zinātnisku konferenci „1914 uz Brīvības ielas” tiek atklāts viens no nozīmīgākajiem 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas projektiem, kas tiks īstenots tematiskās līnijas „Brīvības iela „ietvaros.

Projekta centrālais notikums būs mākslas izstāde „1914”, kura 2014. gada sākumā notiks LNMM izstāžu zālē Arsenāls. Izstādē tiks apkopotas vizuālās mākslas liecības par Pirmo pasaules karu kā atskaites punktu 20. gadsimta Eiropas vēsturiskajā, sociālajā un kultūras attīstībā. Savukārt starptautiskā zinātniskā konference „1914 uz Brīvības ielas” rīkota ar domu veicināt sabiedrībā diskusiju par Eiropas identitātes un vēstures problēmām, varas un brīvības, kara un cilvēcības attiecībām un to izpausmēm tēlotājā mākslā.

„Rīdzinieku atmiņas un izjūtas par vēstures notikumiem un cilvēku likteņiem tajos dzīvus uztur kultūras procesi un mākslas darbi. Karam ir savi atspulgi Eiropas kultūras kodā, kas postījis un licis celt no jauna. Apbrīnojami humāni un ekspresīvi ir mākslas darbi, kas radušies lielu sadursmju rezultātā, un Latvijas kultūra nav iedomājama bez šo notikumu ietekmes. Tāpēc kara, varas un brīvības tematika mākslā ir būtiska Eiropas kultūras galvaspilsētas norišu sastāvdaļa 2014. gada programmā,” uzsver Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle.

„Līdz šim izstādes par karu ir bijušas vēsturnieku redzeslokā. Projekts, kuru esam uzsākuši, ir liela uzticēšanās mākslas muzejam. Arī šis būs stāsts par karu – par kara cenu un kara bilanci. Bet mēs darīsim to ar saviem – vizuālajiem līdzekļiem,” raksturo projekta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece.

Projekts 1914 šobrīd piedzīvo radošāko posmu,  kad tiek iepazīti muzeji,  mākslas darbi un partneri  ārzemēs. Projekta pirmā ekspedīcija iesākās tūlīt pēc tam, kad bija aizvadīta starptautiska konference, ar kuru uzsākās  projekts un tika iezīmētas tā galvenās līnijas. Ekspedīcijā apzināti  Somijas, Horvātijas, Slovēnijas Slovākijas un Čehijas  muzeji, apskatīti  mākslas darbi, notika daudzas  tikšanās ar partnerorganizāciju pārstāvjiem.

„Mūsu secinājumi pēc Balkānu, kā arī Helsinku un Prāgas mākslas  muzejos  redzētajiem mākslas darbiem un aizvadītajām sarunām:  mums ir kāda ļoti stipra un radniecīga izjūta – lepnums par nacionālo identitāti valstiskās kategorijās un  kopīga  lielvaru  klātbūtnes atmiņa. Mēs ar Balkānu māksliniekiem esam radnieciski  savā  modernisma tulkojumā: gan mūsu, gan Balkānu  mākslinieki paši ir notikumu līdzdalībnieki, mākslinieki piedalījās reālā karā,  kara tieša klātbūtne ir mūsu pieredze un šajā kontekstā mēs esam radniecīgi. Pirmā pasaules kara rezultātā mēs ieguvām savu valstisko neatkarību, par mums izdzirdēja pasaule. Latvija ar savu kultūru ielēca „Eiropas vilcienā”, kur „pasažierus” vieno savi, tautas, visas Eiropas pārdzīvojumi.  Saņemām Austrumeiropas un ziemeļu kolēģu akceptu dalībai izstādē 2014. gadā.”

Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmā iekļauti projekti, kas jaunā kvalitātē atklāj Rīgas un Latvijas piederību Eiropas kultūras kopīgām vērtībām. Visas pasaules uzmanība 2014. gadā būs pievērsta pārdomām par Pirmā pasaules kara sākuma 100-gades tematiku.

Izstādē „1914” iecerēts apkopot slavenu Eiropas mākslinieku darbus, kas atspoguļo viņu skatījumu uz Pirmo pasaules karu, un vērienīga laikmetīgās mākslas instalācija. Izstādes sagatavošanas un norises laikā tiks realizēta izglītības programma par Pirmā pasaules kara sākumu un mantojumu.

0 komentāri

Komentāru nav