„Rīga 2014 saulgrieži” Mežaparkā. Programma

„Rīga 2014 saulgrieži” Mežaparkā. Programma
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Šogad vasaras saulgriežos Rīgā, Mežaparkā, notiks pasākums „Rīga 2014 saulgrieži”, kas Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā divu dienu garumā aicinās svinēt saules svētkus, izdzīvojot gan latviešu saulgriežu tradīcijas un rituālus, gan iepazīstot senas un mūsdienīgas saulgriežu tradīcijas citviet pasaulē.

21. un 22. jūnijā Mežaparkā pasākuma „Rīga 2014 saulgrieži” ietvaros norisināsies iespaidīgs deju uzvedums „Lec, saulīte!”, „Pasaules saulgriežu festivālā” mūziķi no visas pasaules rādīs savu radošo un mūsdienīgo redzējumu saulgriežu vai saules svētku svinēšanai, Latvijas un citu valstu alu varēs degustēt „Pasaules alus parādē”, amatniekus un tirgotājus pulcēs „Rīgas saulgriežu gadatirgus”, kā arī notiks daudzas citas radošas un izklaidējošas aktivitātes visai ģimenei. „Rīga 2014 saulgrieži” noslēgsies ar saulgriežu sadejošanos un sadziedāšanos visas nakts garumā ballē „Rīga griežas dejā”. „Rīga 2014 saulgriežu” vizuālā identitāte ir īpaši šim pasākumam tapusī mākslinieces Helēnas Heinrihsones glezna. (Skatīt titulbildi.)

Vasaras saulgrieži jeb visgarākā diena un visīsākā nakts tiek svinēti ne tikai Latvijā. Šos svētkus svin visapkārt pasaulei, un katrā zemē tos dēvē atšķirīgi – Jāņu diena, Johannestag, Alban Heflin, Alben Heruin, Feast of Epona, Feill-Sheathain, Litha, Sankthansaften, Midsummer’s Eve, Sonnwend, Thing-Tide, Vestalia. Astronomiskie vasaras saulgrieži, 21. jūnijs, ziemeļu puslodē iezīmē vasaras vidu – dienu, kad saule uzsāk savu ceļu pretī rudenim. Pēc vasaras saulgriežiem dienas kļūst īsākas, bet naktis – garākas. Tradicionāli vasaras saulgriežus dažādas tautas svinējušas no 20. līdz 26. jūnijam.

„Rīgas saulgriežu gadatirgus”
21. un 22. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 22.00
Mežaparka Centrālajā alejā

Dažādi amatnieku izstrādājumi, gardumi, jāņusiers un alus.
Piedalās – amatnieki, meistari un dabas produktu tirgotāji no visas Latvijas.
Ieeja – bez maksas.

Uz „Rīgas saulgriežu gadatirgu” ir aicināts ikviens, kas vēlas aplūkot un iegādāties Latvijas amatnieku un tirgotāju piedāvātos labumus. Apmeklētājiem būs iespēja tikt pie dažādiem amatnieku darinājumiem – kokamatniecības darbiem, adījumiem, tradicionālām galda spēlēm, kalumiem, pinumiem, kā arī māla un stikla izstrādājumus. Būs arī dažādi mājražotāju gardumi Līgo vakara galdam – jāņusiers, kūpinājumi, zivis, pīrāgi un citi labumi.  

„Pasaules alus parāde”
21. un 22. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 22.00
Mežaparka Lielās estrādes teritorija

Dažādu Latvijas, Eiropas un pasaules alus šķirņu iepazīšana, degustācijas, konkursi.
Piedalās: Latvijas alus ražotāji, tirgotāji un importētāji.
Ieeja – bez maksas.

„Rīga 2014 saulgriežu” laikā Mežaparka Lielās estrādes teritorijā notiks „Pasaules alus parāde” – pasākums, kurā būs iespējams pagaršot un salīdzināt daudzas un dažādas alus šķirnes no Latvijas, Eiropas un pasaules. Daļa šo šķirņu būs latviešiem jau labi zināmas un iecienītas, daļa – pazīstama tikai īsteniem alus gardēžiem. „Pasaules alus parādē” alus brūveri, tirgotāji un krodzinieki varēs dalīties pieredzē par gardākajām alus šķirnēm, bet skatītāji varēs degustēt un balsot. 

„Līgo pirts festivāls”
21. un 22. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 22.00
Mežaparka Lielās estrādes teritorija

Pirts un pēršanās tradīciju iepazīšana, iespēja pašiem nopērties pirtī.
Piedalās: Latvijas sertificētie pirtnieki.
Ieeja – bez maksas.

Latviešiem pirtī iešana no seniem laikiem ir bijusi neatņemama saulgriežu svinēšanas tradīcija. Gada spēcīgākajās dienās – vasaras saulgriežos – Mežaparkā pasākuma „Rīga 2014 saulgrieži” ietvaros ikvienam apmeklētājam būs iespēja nopērties dažāda veida un tematikas pirtīs, izbaudīt masāžas, piedalīties pirts slotiņu siešanas darbnīcā, pie pirtslietu speciālistiem uzzināt noderīgu informāciju par veselīgu dzīvesveidu un pirts labumiem, kā arī vērot meistarklases un paraugdemonstrējumus. Uz vietas būs iespējams iegādāties arī dažādas pirtslietas – sākot no slotiņām un beidzot ar pirts apģērbu.

„Pasaules saulgriežu festivāls”
21. un 22. jūnijā no plkst. 12.00 līdz 21.00 
Pļaviņā pie Mežaparka Lielās estrādes

Saules dziesmas, dejas un rituāli, dažādu valstu tradicionālo ēdienu gatavošanas meistarklases, vainagu pīšanas radošās darbnīcas.
Piedalās: folkloras kopa „Kokle”, „Laiksne” un „Oglīte” (Latvija), Brēmenes koris „Bremer RathsChor” (Vācija), folkloras grupa „Tarbatu” (Igaunija), Fokšani (Focșani) folkloras ansamblis „Tara Vrancei” (Vrančas (Vrancea) apgabals, Rumānija), tradicionālās mūzikas grupa „Tanec” (Maķedonija), Tbilisi džeza ansamblis „Tbilisi Big-Band” (Gruzija), Tato Marenko (Tato Marenco) un „via 40” (Kolumbija).
Ieeja – bez maksas.

„Pasaules saulgriežu festivāla” programmu veidos dziesmas, dejas un rituāli, sākot ar pašmāju un tuvāko kaimiņu skanīgākajiem līgotājiem, Rumānijas un Maķedonijas tautas tradīciju atspoguļojumu līdz pat saulainajam Tbilisi džezam un Kolumbijas perkusiju ritmiem. Festivālā būs iespējams apmeklēt dažādu valstu tradicionālo ēdienu  gatavošanas meistarklases, kā arī radošajās darbnīcās varēs iemācīties pīt Līgo un Jāņu vainagus, kopā ar zāļu sievu gatavot īpašas Jāņu ziepes un latviskus mūzikas instrumentus.

Deju uzvedums „Lec, saulīte!”
Mežaparka Lielajā estrādē
21. un 22. jūnijā plkst. 22.00 (ieeja no plkst. 20.00) 

Piedalās: vairāki tūkstoši dejotāju no Rīgas un Latvijas labākajiem deju kolektīviem, kori, solisti, „Lec, saulīte!” orķestris un bungu un dūdu grupa „Auļi”.
Biļetes nopērkamas „Biļešu servisa” kasēs un „Rīga 2014” kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”.

Deju uzveduma „Lec, saulīte!” stāsta galvenā varone ir meitene, kas simbolizē divas tematiskās līnijas – tradīciju un mīlestību. Saulgrieži ir apliecinājums nācijas vitalitātei, savu sakņu apzināšanai, tāpēc uzveduma pamatā ir stāsts, kuru dzirdot, redzot un izdzīvojot, ikviens uz brīdi nonāks gaismas daudzināšanas un tautas vitālo svētku rituālu pasaulē. Mežaparka Lielās estrādes skatītāju laukums tiks pārvērsts par Jāņu kalnu, bet skatītāji izvietosies Dziesmu svētku kopkora vietās. Uzvedumā skanēs īpaši šim nolūkam radīta mūzika.

Radošo grupu veido mākslinieciskais vadītājs Jānis Ērglis, režisors Elmārs Seņkovs, komponists Raimonds Tiguls, scenārija un tekstu autore Rasa Bugavičute, deju horeogrāfi Jānis Ērglis, Jānis Purviņš, Agris Daņiļevičs, scenogrāfs Reinis Suhanovs, tērpu māksliniece Evija Dāboliņa. Piedalīsies vairāki tūkstoši dejotāju no Rīgas un Latvijas labākajiem deju kolektīviem, kori, solisti, „Lec, saulīte!” orķestris un bungu un dūdu grupa „Auļi”.

Uz katru no uzvedumiem tirdzniecībā būs pieejami aptuveni 4000 biļešu. Biļešu cena iepriekšpārdošanā – no 10 līdz 35 eiro.

Nakts balle „Rīga griežas dejā”
23. jūnijā no plkst. 01.00
Mežaparka Lielajā estrādē

Programmā: sadejošanās un sadziedāšanās, skanot Latvijā iecienītam saulgriežu repertuāram un dažādām pasaules dejām populāru latviešu melodiju skaņās. Par balles dejām rūpēsies muzikālā grupa Jura Vaivoda vadībā.

Biļetes nopērkamas „Biļešu servisa” kasēs un „Rīga 2014” kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014”.

Pasākums „Rīga 2014 saulgrieži” noslēgsies ar balli visas nakts garumā – Mežaparka Lielajā estrādē notiks sadejošanās un sadziedāšanās, skanot dziesmām un dejām no Latvijas, Eiropas un visas pasaules. Muzikālā vadītāja Jura Vaivoda, grupas un solistu pavadībā visi „Rīga 2014 saulgriežu” dalībnieki un viesi, rīdzinieki un ciemiņi varēs izkustināt kājas pasaules deju soļos – ballē skanēs ne tikai Latvijā iecienītais saulgriežu repertuārs, bet arī grieķu sirtaki, spāņu flamenko, vācu polka, somu letkis un daudzas citas pasaules dejas. Nakts balli varēs apmeklēt ikviens interesents, un tā būs lielākā nakts balle Mežaparka estrādē 2014. gadā.

0 komentāri

Komentāru nav