Atklās skaņu mākslas izstādes „SKAN II” pirmo posmu

Atklās skaņu mākslas izstādes „SKAN II” pirmo posmu
Publicitātes foto
Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sestdien, 31. maijā, tiks atklāta Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas skaņu mākslas izstāde „SKAN II”. Izstādi rīko nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas biedrība „Skaņu mežs” sadarbībā ar nodibinājumu „Rīga 2014”.

Izstāde pulcēs izcilus māksliniekus no visas pasaules, kuru radošās izpausmes centrā ir skaņa. „SKAN II” pirmajā posmā līdz 20. jūnijam aplūkojami Signes Lidēnas (Signe Lidén), Arno Jākobsa (Aernoudt Jacobs), Paskāla Brokoliki (Pascal Broccolichi), Dāvida Helbiha (David Helbich), Stefana Roiga (Stefan Roigk) un citu mākslinieku darbi.

Izstādes mērķis ir demonstrēt aktuālus sasniegumus skaņu mākslā, kā arī prezentēt šo mākslas formu tiešā un netiešā saistībā ar Pārdaugavas koka arhitektūru.

Izstādes veidotāji vēlas, lai šī estētiskā pieredze sasniegtu ne vien mākslas interesentus, bet arī nejaušus garāmgājējus.

Izstādes „SKAN II” pirmā posma galvenā norises vieta būs LU Botāniskais dārzs, kā arī Kalnciema kvartāla galerija, kurā būs apskatāms Paskāla Brokoliki darbs. Izstādes norise Botāniskā dārza vidē sola eksotisku laikmetīgās mākslas saplūšanu ar pilsētvidi un dabu, jo ekspozīcijas darbi būs apskatāmi viscaur dārza teritorijai, ieskaitot lektoriju, herbāriju un sūkņu māju.

Nīderlandiešu mākslinieka Pētera Bogersa darbs „Nepieradinātais koris” ir audio instalācija, kas sastāv no 40 maziem skaļruņiem, kas piestiprināti pie griestiem un atskaņo 30 dažādus audio kanālus.

20 skaļruņi ir novietoti aplī ar šaurāko galu uz iekšpusi. Pārējie ir sadalīti pa izstādes telpu. Cilvēka balss kalpo par „skaņas pamatu”. Dzirdam nepārtrauktas, pakāpeniskas pārmaiņas, sākot ar „kliedzienu” un beidzot ar „dziesmu” vairākās tonalitātēs. Vokālo partiju laikā skaņas ainava pakāpeniski mainās, klausītājam kustoties pa telpu. Ar katru savu kustību un klātbūtni klausītājs izraisa nelielas izmaiņas audio spektrā.

Izstādē būs aplūkojama arī kontekstuālās kompozīcijas maģistra Tomasa Rutgersa sadarbība ar dizaineri Jicki Blomu (Jitske Blom) – perkusīva skulptūra „Sitēji” („Beaters”). „Instalācija sastāv no liela un tukša taisnstūra formas objekta, kuram piestiprināti neskaitāmi sitamie. Taču tur ir kas vairāk par acīmredzamo – materialitāte ir maskēta, kustība manipulēta, mests izaicinājums pat gravitācijai, parādot, kā vizuāla informācija var likt mums sadzirdēt citādi,” par skulptūru stāsta mākslinieki.

#t=30

Savukārt atsevišķi eksponēts Kalnciema ielas galerijā tiks Paskāla Brokoliki darbs „Table d'harmonie”. Smeļoties iedvesmu mākslīgajā skaņu ainavā, „Table d'harmonie” ir veidots kā horizonts starp debesīm un zemi. Pakāpeniski rodas rezonanse starp skaņu un zīmējuma melno masu, ko veido uz grīdas precīzos, regulāros krāteros sabērti melnā korunda putekļi. Katra krātera saturā ir ievietos skaļrunis. Skaņdarbs sastāv no zemfrekvences, kas tiek ierakstīta ar hidrofoniskā sensora palīdzību, atklājot skaņas plūsmas atšķirības dažādās Daugavas un Rīgas jūras līča vietās.

Šis būs pirmais no trīs izstādes posmiem, un tam šajās pašās norises vietās sekos vēl divas citas mēnesi garas ekspozīcijas, ilgstot līdz pat 24. augustam.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav