„Muzeju nakts” izziņo šā gada programmu (papildināts)

„Muzeju nakts” izziņo šā gada programmu (papildināts)
F64
08-05-2013 A+ A-
Jau devīto gadu Rīgā un citviet Latvijā norisināsies „Muzeju nakts” aktivitātes, kas bagātīgu un plašu pasākumu programmu šoreiz norisināsies 18. maijā no plkst. 19.00.

Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns žurnālistiem akcentēja, ka „Muzeju naktī” ik gadu kļūst lielāks gan dalībnieku, gan apmeklētāju skaits un ar katru gadu „Muzeju nakti” ir arvien grūtāk organizēt, jo skatītāji gaida kaut ko jaunu un pārsteidzošu.

Šogad „Muzeju naktī” piedalīsies aptuveni 127 muzeji, taču bez muzejiem akcijā iesaistījušies arī citi sadarbības partneri, tostarp bibliotēkas un teātri, kā arī šajā gadā īpašu garīgumu piešķirs dievnami, kas arī piedalīsies „Muzeju naktī”.

Kā ierasts, visvairāk akcijā iesaistījušies Rīgas muzeji un citas iestādes, bet gana aktīva „Muzeju nakts” tiks aizvadīta arī Vidzemē. Pēdējo gadu laikā akcijā aktīvāk sāk iesaistīties arī Kurzeme, jo iepriekš tur bija vien desmit „Muzeju nakts” dalībnieku, bet šogad dalībnieku skaits jau tuvojas 30.

„„Muzeju nakts” notiek muzeju sezonas sākuma procesā. Maijs ir laiks, kad muzeji, kas darbojas sezonāli, apmeklētājiem pēc ziemas atkal ver durvis, savukārt pastāvīgie muzeji maijā piedāvā jaunas ekspozīcijas, lai ar tām priecētu ne tikai vietējos interesentus, bet arī tūristus,” sacīja Garjāns. Jaunas ekspozīcijas „Muzeju nakts” laikā apmeklētājiem piedāvās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāle „Arsenāls” un Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

„Muzeju nakts” devīze šogad ir „Zaļā krāsa mežs”, tādējādi šogad akcijas norise tiek iekrāsota zaļajos toņos. „Muzeju nakts” parādīs akcijas dalībnieku asociāciju daudzveidību, kas saistās ar zaļo krāsu. Muzeji to ir dažādi interpretējuši, piemēram, būs Latvijas mežiem veltīti notikumi, būs apspēlēta medību tēma, tiks runāts arī par koku kā par izejmateriālu, savukārt citviet uzmanība tiks pievērsta ekoloģijai un taupīgai dzīvošanai.

„Zaļā krāsa „Muzeju naktī” tiks apspēlēta ļoti dažādi, tādējādi pasākumi būs atbilstoši dažādām interesēm. Daudzviet būs paredzēta arī koku stādīšana. Tāpat būs muzeji, kas ar „Muzeju naktij” veltīto programmu iesaistīsies dzejnieka Imanta Ziedoņa piemiņas mēneša aktivitātēs, tā dodot savu pienesumu arī šim pasākumu ciklam,” klāstīja Garjāns.

„Muzeju naktī” aizvien vairāk sāk iesaistīties arī privātie muzeji. Šogad interesantu programmu piedāvās Kleperu meža, medību un seno lietu muzejs. Garjāns akcentēja, ka „Muzeju nakts” ir bezmaksas pasākums un tā ir muzeju pateicība apmeklētājiem par līdzšinējo sadarbību.

Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālās komitejas priekšsēdētāja un „Muzeju nakts” koordinatore Gundega Dreiblate informēja, ka „Muzeju nakts” ir starptautisks pasākums, kas notiek ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad sadarbībā ar „Rīgas satiksmi” Rīgas „Muzeju nakts” apmeklētājiem līdz plkst. 2.00 naktī tiks nodrošināts sabiedriskais transports.

Lielākoties „Muzeju nakts” programma ir baudāma bez maksas un citiem ierobežojumiem, taču atsevišķi akcijas dalībnieki izvirza savas prasības, piemēram, lai apmeklētu Saeimas namu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, savukārt, lai izbaudītu dažu dievnamu programmu, vajadzēs būt ne tikai garā, bet arī spēkā stipriem.

Interesantu programmu nodrošinās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs. Muzeja departamenta vadītāja Inese Baranovska minēja, ka muzejs atrodas 13. gadsimtā celtā ēkā un muzeja dizainā daudzviet vēl skaidri saskatāmi koka balsti no 17. gadsimta.

Muzejs šajā dienā no plkst. 11.00 līdz 17.00 bez maksas piedāvās aplūkot pastāvīgo ekspozīciju, bet „Muzeju naktī” būs skatāma Māra Maskalāna fotogrāfiju izstāde „Nagļi LV-4631”, kā arī Maskalāna un Lailas Pakalniņas veidotā 2008. gada filma „Par dzimtenīti”. Izstādi papildinās arī Nagļu tautas nama kolektīvu uzstāšanās. Tāpat tiks rīkota spēļu istaba bērniem un būs skatāms informatīvais stends „Kas muzejā notiek?”.

Saistošas aktivitātes būs baudāmas arī Mežaparka Lielajā estrādē. Latvijas Kokrūpniecības federācijas pārstāvis Kristaps Ceplis norādīja, ka interesentiem būs apskatāma izstāde, kas vēstīs par mūsdienas kokapstrādes aktualitātēm un notikumiem mežos. Tāpat varēs piedalīties mācībās briežu bauru imitēšanā, pieredzējušu instruktoru vadībā varēs apgūt medību loka šaušanu, bet tie, kuriem vairāk tīk dziedāšana, varēs piedalīties karaokes dziedāšanā.

Arī „Rīga 2014” piedalīsies Muzeju naktī, aicinot ikvienu no plkst. 18.00 līdz 21.00 nākt uz Esplanādi, lai improvizētā viesistabā plašāk uzzinātu par topošo Liktens lietu muzeju.

Jau ziņots, ka „Liktens lietu muzejs” būs rīdzinieku personīgu priekšmetu un stāstu kolekcija, kas 2014. gadā būs skatāma bijušajā VDK ēkā jeb „Stūra mājā”.

Esplanādē varēs plašāk uzzināt par unikālo muzeju, noskatīties videostāstus par cilvēku jau atvēlētajiem eksponātiem. Ikviens aicināts arī klātienē pieteikt savu stāstu vai nodot priekšmetu muzejam.

Interesenti ar „Muzeju nakts” programmu var iepazīties akcijas mājaslapā www.muzeju-nakts.lv un uzziņu dienesta 1188 mājaslapā.

0 komentāri

Komentāru nav