Izcilākās latviešu zvaigznes tiksies koncertā „Dzimuši Rīgā”

Izcilākās latviešu zvaigznes tiksies koncertā „Dzimuši Rīgā”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Viena no koncerta zvaigznēm – izcilais tenors Aleksandrs Antoņenko
Atgādināsim, ka 6. jūlija vakarā pie Latvijas Nacionālās operas norisināsies viens no krāšņākajiem „Rīga 2014” programmas pasākumiem – koncerts „Dzimuši Rīgā”, kurā piedalīsies vairākas pasaulslavenas latviešu zvaigznes. Ceturtdien mediju brokastīs presei plašāk tika pavēstīts par šo grandiozo un ievērības cienīgo notikumu, kas ar Eiropas kultūras kanāla „ARTE” un citu Eiropas valstu televīziju starpniecību tiks rādīts visā Eiropā un pasaulē.

Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle pauda: „Mums šķita tikai likumsakarīgi un saprotami, ka Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā ir jāizceļ mūsu izcilie mūziķi. Koncerta galvenais uzdevums ir parādīt to, ko izcilie mākslinieki kā viens kopums spēj parādīt mums pašiem Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā un ko spēj parādīt pasaulei.” Tas bijis liels izaicinājums – saaicināt kopā visas mūsu zvaigznes, jo tiem, kas strādā ārpus Latvijas, katram ir savi plāni piedalīties operu izrādēs, koncertos un diriģēt orķestrus.

„Mūsu mērķis bija radīt izcilu, neatkārtojamu koncertu un parādīt to gan šeit, Rīgā, gan palaist pasaulē. To darījām sadarbībā gan ar Latvijas Televīziju, gan tiem, kas labi pārzina mūziku un mūsu izcilo zvaigžņu gaitām.” Nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja arī atgādināja, ka „Dzimuši Rīgā” ir cikls, kas norisinās visa gada garumā un kura ietvaros koncertē ar Rīgu un Latviju saistīti izcili mūziķi.

„6. jūlija koncertu varētu dēvēt par šā cikla galā koncertu, tādēļ vēlamies, lai koncertu redzētu daudzās pasaules valstīs. Šis ir sadarbības partneru kopīgs pasākums, un esmu pārliecināta, ka visi kopā radīsim vienu no izcilākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas muzikālajiem notikumiem.”

„Esam uzstādījuši diezgan augstu latiņu šā koncerta īstenošanā no televīzijas puses, jo šis ir projekts, ko pirmo reizi LTV vēsturē savā kanālā vēlas redzēt franču un vācu kultūras kanāls „ARTE” – Eiropa visprestižākais kultūras kanāls, kas raida tikai visaugstākās klases programmas. Un mums jau ir vienošanās par to, ka „ARTE” šo koncertu pārraidīs,” atklāja LTV Kultūras redakcijas vadītāja un koncerta „Dzimuši Rīgā” TV ieraksta producente Ieva Rozentāle, piebilstot, ka šis koncerts tiks piedāvāts arī EBU un citu Eiropas valstu sabiedriskajām televīzijām, un daudzas par to esot izrādījušas interesi. „Šis koncerts mums jāīsteno ļoti augstā mākslinieciskā kvalitātē. Lai tas izdotos pilnvērtīgi, kā televīzijas režisoru šajā projektā esam uzaicinājuši piedalīties raidorganizācijas BBC režisoru Pīteru Maniuru, kurš ir ierakstījis gan karalienes Elizabetes II jubilejas koncertu Londonā, gan nodrošinājis vairāku prestižu festivālu koncertu ierakstus, darbojies ar operas un baleta izrāžu tiešraidēm. Visu pārējo darbu pie koncerta veic Latvijas Televīzijas radošā un tehniskā grupa.”

Koncerta programma ir ļoti plaša – no klasiķiem Verdi un Pučīni līdz pat latviešu komponistiem Georgam Pelēcim un Ērikam Ešenvaldam. To komentējot, koncerta mākslinieciskās programmas veidotāja un Latvijas Radio 3 „Programma Klasika” direktore Gunda Vaivode teic: „Veidojot koncerta programmu, radošā grupa mēģināja ieklausīties mākslinieku vēlmēs, jo viņiem ir jādod iespēja tik milzīgai auditorijai parādīt sevi pēc iespējas labāk.” G. Vaivode arī atgādināja, ka šajā koncertā piedalīsies izcilie instrumentālisti Miša Maiskis, Ksenija Sidorova, Raimonds Pauls un Laima Jansone, lieliskie dziedātāji Egils Siliņš, Aleksandrs Antoņenko, Inese Galante, Maija Kovaļevska.

„Tie ir meistari, kuru vārdi komentārus neprasa, un jau kuro reizi varu apgalvot, ka, tiekoties gan ar „Eiroradio” kolēģiem, gan citur pasaulē, viņi nudien apbrīno mūs par šo lielisko mūzikas un mākslinieku blīvumu, kas ir mums, Latvijā.”

Koncertā starptautiskajai auditorijai noteikti jāparāda, ka mums ir savi komponisti un saiknes ar pasaules mūzikas kultūru, tādēļ programmā iekļauti Vāgnera, Šūmaņa un Lista – komponistu, kuri viesojušies Rīgā – skaņdarbi. „Rādīsim arī savu mūziku, jo seši no sešpadsmit skaņdarbiem būs latviešu autoru darbi, kuri izskanēs arī pasaulē: gan E. Dārziņa „Melanholiskais valsis”, gan Artura Maskata „Tango”, Georga Pelēča skaņdarbs „Plaukstošais jasmīns”, kuru kopā ar „Kremerata Baltica” atskaņos desmitgadīgais brīnumbērns – vijolnieks Daniils Bulajevs.” Izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride apņēmusies iemācīties Jāņa Mediņa sarakstīto un Romualda Kalsona aranžēto „Latvju kapričo”, skanēs arī Jura Karlsona kora epizode „Rotaļa”, kuru diriģēs Māris Sirmais. „Visu pārējo Festivāla orķestri, kurā sapulcināti visi labākie mūziķi diriģēs Andris Poga,” koncertu ieskicē Gunda Vaivode, atgādinot būtisku aspektu, ka ērģelniece Iveta Apkalna arī uzstāsies uz lielās koncertskatuves, spēlējot digitālās ērģeles un izvēloties šim koncertam ļoti spilgtu skaņdarbu – Jozefa Jongena „Simmphonia Concertante” finālu. Savukārt tās latviešu zvaigznes, kuras dažādu apstākļu dēļ šajā koncertā nevar piedalīties, sagatavojušas īpašus videosveicienus, kas būs redzami 6. jūlija vakarā.

„Kad pirms pusotra gada saņēmu uzaicinājumu piedalīties šādā koncertā, lūdz galam nenoticēju, ka tas ir iespējams – sapulcināt latviešu opermūzikas un instrumentālās mūzikas zvaigznes vienā koncertā un vienā laikā un telpā,” atzīst diriģents Andris Poga, atklājot, – Festivāla orķestris, kuru viņš diriģēs, tika veidots pēc principa, ka tajā piedalās gan Latvijas izcilākie orķestranti – ne tikai visu Latvijas orķestru pārstāvji, bet arī mūziķi, kas savu dzīvi saistījuši ar muzicēšanu ārpus Latvijas un kurā koncertmeistares pienākumus uzņēmusies lieliskā vijolniece Vineta Sareika.

„Tas, ka varam likt priekšā savus latviešu mūzikas zelta graudus, šķiet sevišķi būtiski, runājot par miljonu auditoriju, jo liela daļa šos skaņdarbus dzirdēs pirmo reizi.

Un, lai arī šajā vakarā neizskanēs neviens speciāli komponēts latviešu skaņdarbs, tomēr izskanēs divi speciāli komponēti aranžējumi: pilnīgi jaunu „Latvju kapričio” orķestrāciju ir veidojis Vilnis Šmīdbergs, bet latgaliešu tautas dziesmas „Aiz ezera augsti kalni” pilnīgi jauna apdare, kuru veidojis Ēriks Ešenvalds, izskanēs pilnīgi jaunā sadarbībā starp koklētāju Laimu Jansoni un komponistu Raimondu Paulu.”

Viena no koncerta zvaigznēm ir izcilais latviešu tenors Aleksandrs Antoņenko atzīst, ka viņam Rīga asociējas ar visiem mūzikas stiliem. „Atceros, kad 2007. vai 2008. gadā braucu no Grācas uz Triesti, gar ceļa malām bija izliktas reklāmas, kas vēstīja, ka Grāca ir Eiropas kultūras galvaspilsēta. Toreiz domāju – kāpēc Rīga vēl nav bijusi Eiropas kultūras galvaspilsēta? Šis sapnis ir ļoti negaidīti piepildījies. Bieži vien ārzemēs man jautā, kāpēc no Latvijas un Rīgas nāk tik ļoti daudz izcilu mūziķu. Esmu par šo jautājumu paudis savu viedokli, un domāju, ka daudzi tam piekrīt.

Un šī mākslinieku buķete, kas uzstāsies 6. jūlija vakarā – tas ir kaut kas neticams! Grūti iedomāties, vai kaut kas tamlīdzīgs varētu notikt Londonā…”

Dziedātājs akcentē, – tā būs patiešām lieliska kompānija, ar kuru kopā viņam būs gods uzstāties 6. jūlijā. „Tas ir patiess prieks un izaicinājums – kopā ar viņiem dziedāt un sniegt savu priekšnesumu ne tikai Rīgas, bet arī pasaules publikai.”

Atgādināsim, ka biļetes uz 6. jūlija koncertu joprojām iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un internetā.

0 komentāri

Komentāru nav