Galvaspilsētas gadu atklāsim ar tautas grāmatu akciju

Galvaspilsētas gadu atklāsim ar tautas grāmatu akciju
19-12-2012 A+ A-

Gaismas pils pirmās Ziemassvētku egles laikā otrdien, 18. decembrī, nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle atklāja daļu no Eiropas kultūras gada atklāšanas intrigas. Rīga 2014 mākslinieciskā padome lēmusi, ka kultūras galvaspilsētas gada atklāšana notiks 2014. gada 17.-19. janvārī un par būtisku tā daļu iecerēta unikāla starptautiska akcija.

„Mēs vēlamies atklāt Eiropas kultūras galvaspilsētas gadu dzīvajā ķēdē no rokas rokā nododot grāmatas no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno Gaismas pili. Esam šo domu izauklējuši un uzsākuši priekšdarbus tās realizācijai kopā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Mēs gribam uzsākt kultūras gadu, apliecinot tās  nepārejošās un  fundamentālās vērtības, kas daudzu jo daudzu paaudžu garumā ir veidojušas  mūsu tautas kultūras gēnu un ko glabā grāmatas. Zinot citu Eiropas kultūras galvaspilsētu pieredzi, jāsaka, ka tā būs vēl nebijusi akcija, kas iegūs lielu ievērību starptautiski, bet vēl jo svarīgāka būs mums pašiem,” atzīst D.Čivle.

D.Čivle uzsvēra, ka ikvienam būs iespēja kļūt par Eiropas kultūras gada atklāšanas dalībnieku, piedaloties šajā vēsturiskajā akcijā palīdzēt grāmatām nokļūt to jaunajās mājās būs reizē kopīga kultūras galvaspilsētas gada veidošana un prieks par šādu tautas kultūras gara apliecinājumu.

Kā uzsver LNB direktors Andris Vilks, „topošā bibliotēka ir mūsu pārliecība par latviešu kultūras unikalitāti un vērtību. Tā ir arī mūsu iespēja pavērt vārtus uz plašajiem bibliotēkas krājumiem, lai tie būtu ērti pieejami jaunajā ēkā un ar tehnoloģiju starpniecību pieejami visai Latvijai jebkurā brīdī”.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā ieplānota kā daudzu svarīgu kultūras pasākumu norises vieta. Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar „Rīga2014”gatavo vērienīgu grāmatniecības 500-gadei veltītu izstādi. Tāpat jaunā ēka gada garumā kļūs par mūsdienu mākslas izstāžu, koncertu un kinofilmu demonstrējumu vietu. Programmas plānošanā un organizēšanā iesaistījušies gan LNB speciālisti, gan Eiropas kultūras gada projektu realizētāji.

Gan bibliotēkas ēka, gan Eiropas kultūras gada programma pašlaik ir tapšanas stadijā, un, iespējams, šī bija vienīgā svētku egle, pie kuras viesi pulcējās ar celtnieku ķiverēm galvās. Svētkos piedalījās cilvēki, kas iesaistījušies Latvijas kultūras dzīvē un Eiropas kultūras galvaspilsētas norišu veidošanā. Gaismas pils Ziemassvētkos muzicēja koklētāja Laima Jansone un grupa Instrumenti.

0 komentāri

Komentāru nav