Baltijas dzintars Romā

Baltijas dzintars Romā
21-12-2012 A+ A-

No 11.-16.decembrim Romā Etrusku muzejā (oficiālā vārdā Villa Džulia – Villa Giulia) notika Baltijas nedēļa dzintara zīmē „Dzintara gaismā: Dzintara zemju atklāšana – Lietuva, Latvija, Igaunija”. Rīgas 2014 Romā Dzintara nedēļas laikā itāliešus pārsteidza ar mākslas instalāciju no dzintara diega, tāpat tika atklāta grāmata par Baltijas dzintara ceļu līdz Bizantijai.

Izstādē, kas notika Baltijas dzintara nedēļas ietvaros, Latviju pārstāvēja māksliniece Iveta Vecenāne, kuras instalācijaKas dzintaram vēl prātā? ir patiess zinātnes un mākslas kopdarbs. Māksliniece strādā ar dzintara diegu, ko ar mūsdienu augstajām tehnoloģijām ir radījusi RTU zinātniece Dr. Inga Ļašenko. Darbā redzams tēlains  dzintara diega iegūšanas process, kā arī apskatāms dzintara diega Eiropas patents.

Instalācija konceptuāli rāda Baltijas dzintara ceļu no aizlaikiem līdz šodienai, savienojot pagātni ar nākotni, kā arī parādot dzintara diega radīšanas brīnumu. Kā māksliniece saka, “tronī liku dzintara diega spoli”. Pagātnes aina pasniegta caur senajā celaines tehnikā veidotu jostu, kuras gals nav noslēgts un it kā rosina ceļotāju turpināt ceļu un meklēt atbildes uz Dzintara ceļa jautājumiem, savukārt modernais dzintars – dzintara diegs – apļu apļos ieskauj attīrīta dzintara granulas un pulveri, no kā diegs radīts. No diega arī noausti tekstīliju paraugi, kuros māksliniece iedzīvinājusi viļņu putu gabalus un viļņu baltās muguras. Instalācija izceļas ar tēmas svaigumu, gaišumu, tīrību un vienkāršības eleganci.

Apbrīnojot Latvijas zinātnieces izgudrojumu un mākslinieces darbu, apmeklētājiem ir iespēja dzintara diega tekstūru pataustīt, pašiem piedzīvojot tā zīdaino pieskārienu. Šis mākslas darbs Romā skatāms līdz martam. Lietuvas un Igaunijas mākslinieki rādīja laikmetīgās dzintara rotas. Etrusku muzeja direktore, izsakot sajūsmu I.Vecenānei, sacīja, ka laikmetīgais Latvijas skatījums uz dzintaru tekstilmākslā noteikti piesaistīs muzejam papildu apmeklētājus.

Romā  bija ieradušies arī P.Stradiņa muzeja pārstāvji – direktore Edīte Bērziņa  un Dr.Juris Salaks. 2014. gada programmā Rīgā  Dzintara ceļu varēs izstaigāt, apmeklējot piecus muzejus. P. Stradiņa Medicīnas muzejs fokusēsies uz Baltijas dzintara nozīmi un lietojumu veselībā un medicīnā, tādēļ muzeja pārstāvji Etrusku un citos Romas muzejos  iepazinās  ar   eksponātiem, kurus, sadarbībā ar itāļu kolēģiem, demonstrēt  Rīgā.

Savukārt Rīgas Biržas direktore Daiga Upeniece Latvijas Nacionālā mākslas muzeja uzdevumā bija devusies uz Bazilikatas reģionu Itālijā, lai Potences pilsētas un citos Bazilikatas reģiona muzejos izraudzītos eksponātus izstādei  Rīgas Biržā.

Īpašs notikums bija profesores Māras Kalniņš grāmatas „Senais Dzintara ceļš: no Rīgas līdz Bizantijai” atklāšana. Grāmatu angļu valodā izdevusi izdevniecība „Pētergailis” un līdz gada beigām tā būs pieejama arī latviešu valodā. Grāmata ir Baltijas dzintaram veltīta projektu cikla sastāvdaļa un iekļauta Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmā.

Grāmata ir profesores M. Kalniņš mūža garumā veiktie pētījumi un ceļojumu iespaidi par Baltijas dzintara gaitām pasaulē, tos profesore veikusi līdztekus darbam Kembridžas universitātes angļu literatūras pasniegšanā

No 11.-16.decembrim Romā Etrusku muzejā (jeb oficiālā vārdā Villa Džulia – Villa Giulia) notika Baltijas nedēļa dzintara zīmē „Dzintara gaismā: Dzintara zemju atklāšana – Lietuva, Latvija, Igaunija”.

0 komentāri

Komentāru nav