„Rīgas dzejas kartes” pasākums atklās jaunu lasītavu Gaismas pilī

„Rīgas dzejas kartes” pasākums atklās jaunu lasītavu Gaismas pilī
Publicitātes foto
10-06-2014 A+ A-
Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā svētdien, 15. jūnijā, no plkst. 11.00 ieplānotas dubultsvinības – Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Karšu un ģeotelpiskās informācijas un sīkiespieddarbu lasītavas atklāšana un kārtējā projekta „Rīgas dzejas karte” izstāde un performanču programma, „Rīga 2014” kultūras portālu informē tekstgrupas „Orbīta” pārstāvji.

Karšu un ģeotelpiskās informācijas un sīkiespieddarbu lasītavas atklāšanas ietvaros LNB pārstāvji demonstrēs retus bibliotēkas īpašumā esošo karšu eksemplārus, bet apvienība „Orbīta” piedāvās māksliniecisku piegājienu karšu veidošanai, blakus vēsturiskiem un zinātniskiem eksemplāriem prezentējot multimediālus darbus no „Rīgas dzejas kartes” krājumiem, kas veltīti dažādām Rīgas vietām.

„Rīgas dzejas kartes” izstāde Gaismas pilī būs apskatāma tikai vienu dienu.

Sasaucoties ar „Rīgas dzejas kartes” ideju, kas mēģina parādīt Rīgu no dažādiem skatpunktiem, arī izstāžu norises vietas vienmēr ir dažādas, piemēram, biroja telpas, dzīvoklis, pagrabs, kāpņutelpa un viesnīcas vestibils. Šoreiz „Rīgas dzejas karte” izvēlējusies skatīt Rīgu no augšas, iemājojot LNB jaunās ēkas sestajā stāvā. Ieeja pasākumā – bez maksas.

Pasākuma programmā iekļauti četri dažāda satura un formas priekšnesumi. Plkst. 13.00 dzejniece un režisore Inga Gaile kopā ar aktieru grupu piedāvās performanci, kas stāsta par Rīgas geto teritoriju Maskavas forštatē. Plkst. 15.00 apvienība „[2]brothers[no]sisters” demonstrēs Brīvības ielai veltītu kompozīciju, kurā iekļauti ielas skaņu ieraksti un spontānas intervijas ar garāmgājējiem. Muzikāli poētiskās kompozīcijas dzīvo izpildījumu pavadīs video ieraksti.

Savukārt dzejnieks Sergejs Timofejevs turpinās runāt par pilsētas „izzudušajām” vietām. Šoreiz sadarbībā ar mūziķi OID radīta poētiska kompozīcija, veltīta skulptūru dārzam, kas izzudis un vairs nav pieejams pārējiem rīdziniekiem līdz ar valsts prezidenta darba gaitu uzsākšanu Rīgas pilī.

Programmu noslēgs dueta „Aina” projekts „aina”, kas būs veltīts bijušajai Rīgas skaņuplašu fabrikai.
Izmantojot fabrikā ražotu ierakstu ar latviešu valodas mācību kursu krievvalodīgajiem, tiks dekonstruēts teksts, radot pavisam jaunu lirisku saturu. Priekšnesuma laikā taps arī improvizētas ilustrācijas, kas tiks projicētas ar kodoskopa palīdzību.

Pirms un pēc pasākuma, kā arī performanču starplaikos, viesi varēs apskatīt citu mediju darbus.

Šoreiz izstādē būs redzama dzejnieka Arta Ostupa interaktīvo dzejas objektu sērija „Malarmē sapnis”, kas valodas īpatnības transformēs telpiskos objektos. Arturs Bērziņš ir radījis kompaktu instalāciju ar divu dižu latviešu dzejnieku – Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa – bikšu kabatām. Aleksandrs Zapoļs turpinās attīstīt Rīgas centra krustojumu tēmu, šoreiz demonstrējot telpisku objektu, kas ļaus lasīt dzejas tekstu trīs dimensijās. Artūrs Punte un līdzautoru grupa piedāvās audiovizuālu instalāciju, kas veltīta Grīziņkalna iemītnieku tiešajai runai. Dizaineri Rūta Briede un Artis Briedis ir sagatavojuši grāmatu mākslas projektu par katram rīdziniekam labi saprotamu tēmu – pilsētā pazaudētajiem cimdiem. Un visbeidzot, māksliniece Zane Ernštreite radījusi lielformāta grafikas ciklu ar Valta Ernštreita dzejoļiem, mēģinot atklāt dzejas teksta plakātisko potenciālu.

 „Rīgas dzejas karte” ir ilgtermiņa projekts, kas notiek Eiropas galvaspilsētas gada programmā. Tas iesaista vietējos un ārzemju māksliniekus, kuri ir ieinteresēti dažādos žanros un formās apvienot dzejas tekstu un pilsētas vidi. Projekta ietvaros līdz gada beigām gaidāmi vēl vairāki pasākumi.

Augustā interesentiem plānots piedāvāt fotogrāfiju izstādi, kurā būs iekļauti vairāku ārvalstu autoru un vietējo mākslinieku darbi, kas fotogrāfijās fiksējuši dažādas pilsētas tekstuālās izpausmes.

2014. gada septembrī tiks demonstrēta vairāku video darbu sesija. Projekts noslēgsies gada beigās ar koncertu, kurā piedalīsies vietējie un ārzemju kolektīvi un projekti, kas aktīvi strādā ar dzeju, skatuvisko tēlu un dzīvo un elektronisko mūziku.

0 komentāri

Komentāru nav