Normunds Šnē: „Šī bija lieliska sezona!”

Normunds Šnē: „Šī bija lieliska sezona!”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . diriģents Normunds Šnē
Una Griškeviča
Kamerorķestris „Sinfonietta Rīga” sezonas noslēguma koncertam 10. maijā izvēlējies triju komponistu – Karla Vaina, Romualda Kalsona un Franča Šūberta – skaņdarbus, kā solistu pieaicinot izcilo un Latvijā ne pārāk bieži dzirdēto klarnetistu Egilu Šēferu. Sarunā ar kultūras portālu „Rīga 2014" orķestra mākslinieciskais vadītājs diriģents Normunds Šnē teic: šādas mūzikas izvēle lieliski piestāv gan saulainajam un vasarīgi siltajam laikam, gan patiešām spožās sezonas noslēgumam.

„Šie visi trīs skaņdarbi ir tik ļoti atšķirīgi, ka lieliski iederas vienā programmā,” komentējot noslēguma koncerta izvēliaustrālieša Karla Vaina kompozīciju „Smith’s Alchemy”, Romualda Kalsona 1982. gadā komponēto Klarnetes koncertu un Franča Šūberta Simfoniju Do mažorāvēl piebilst Šnē, akcentējot, ka Egila Šēfera koncerta solista izvēle arī nav nejauša.

 

„Egils ir latviešu mūziķis, taču viņa darbība lielā mērā ir saistīta ar Dānijas pūšaminstrumentu kvartetu „Carion”. Tāpēc man šķita, ka šis ir īstais brīdis likt par viņu atcerēties Rīgas klausītājiem. Otrs svarīgais iemesls – mums programmā ir Kalsona Klarnetes koncerts, kas tapis pirms trīsdesmit gadiem – 1982. gadā. Ja meistars toreiz būtu zinājis, ka 2013. gadā būs tik brīnišķīgs klarnetists, kurš šo skaņdarbu spēlē tik fantastiski, domājuviņš tiešām justos pagodināts,” saka Normunds Šnē, piebilstotjau tolaik Kalsona skaņdarbs bijis ļoti populārs, un klarnetists Ģirts Pāže to spēlējis gan Latvijā, gan ārzemēs. Tad bija kaut kāda pauze, bet nu man šķiet, ka šis ir īstais brīdis, kad šim skaņdarbam atkal jāskan.”

Plinti krūmos nemetīs

Lūgts novērtēt pagājušo sezonu, diriģents teic, ka bijusi necerēti veiksmīga. „Pagājušajā rudenī spērām soli pāri Latvijas robežām, muzicējot Minhenē prestižajā „Herkuless” zālē un Ņujorkā, Linkolna centrā, kopā ar Radio kori. Iespēja uzstāties šajās slavenajās koncertzālēs mums radās veiksmīgo ierakstu dēļ.

Taču jebkura programma šajā sezonā ir bijusi īpaši pārdomāta un sevišķa, tāpēc es nevaru izcelt vienu konkrētu, īpašu notikumu. Orķestris nepārtraukti progresē, un tas man šķiet pats galvenais.”

Tiesa, ir arī kāda ne tik patīkama tēmanepietiekamais materiālais nodrošinājums, par ko Normunds Šnē teic, – ir kauna lieta, ka profesionāli mūziķi, kuri ilgus gadus atdevuši izglītībai un pilnveidojuši, tagad, darbojoties valsts orķestrī, vienkārši ar nopelnīto naudu nespēj iztikt. „Taču mest plinti krūmos un pamest orķestri negrasos. Mums ar mūziķiem ir noruna, ka mēs visi jebkurā situācijā turamies kopācik vien ilgi tas būs iespējams. Es pat neesmu apsvēris šādu iespējupamest orķestri, jo šis darbs man ir tik ļoti svarīgs, un visi esam šajā darbā ieguldījuši tik daudz enerģijas, ka tas būtu neprātstagad to visu pārtraukt.”

 

Koncertdzīve joprojām būs aktīva

Lai gan piektdienas vakarā „Sinfonietta Rīganospēlēs savu šīs sezonas beidzamo koncertu, diriģents akcentē – orķestris uz lauriem negulēs, bet gan turpinās aktīvi piedalīties visdažādākajos muzikālajos projektos. „Ir ieplānoti vairāki ierakstigan visam orķestrim, gan kameransambļiem, piedalīsimies gan Cēsu mākslas festivālā, gan Dziesmu svētkos, gan Senās mūzikas festivālā Rundālē. Tad – neliels atvaļinājums, pēc dosimies uz Šlēsvigas-Holšteinas festivālu Vācijā, tad uz Somiju, tad vēl dažas brīvas nedēļas, un atkal jau būs klāt nākamā sezona,” Normunds Šnē uzskaita gaidāmos darbus, atgādinot, ka orķestris piedalīsies arī vairākos Rīgas 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumos un koncertos. „Diemžēl viena mūsu liela ideja neguva atbalstu, taču piedalīsimies gan „Rīgas festivālā”, gan vairākos citos projektos,” diriģents apliecina.

 

„Mums ir tik lieliski klausītāji, kas seko visām mūsu idejām un koncertiem, ka es viņiem no sirds varu teikt lielu paldies, jo bez viņiem šis trīsstūrismūzika, mākslinieki un klausītājinav pilnīgs,” sarunas beigās atzīst Normunds Šnē un smaidot piebilst: cerams, ka jaunajā sezonā „Sinfonietta Rīgakoncertos būs manāmas arī vēl līdz šim neredzētas ausis. „Mums ir sava auditorija, par ko esam ļoti pateicīgi, taču strādājam pie daudz jauna, un mūsu rezerves nekādā gadījumā nav izsmeltas!” sola Normunds Šnē.

0 komentāri

Komentāru nav