Tradicionālie Vasaras saulgrieži Turaidā. Programma

Tradicionālie Vasaras saulgrieži Turaidā. Programma
Publicitātes foto
13-06-2014 A+ A-
Sestdien, 21. jūnijā, kā ik gadu Turaidā no plkst.19.00 līdz saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki ļaujot sajust Jāņu burvību senatnes auras apdvestajos Turaidas pakalnos.

Vasaras saulgriežu svētku svinēšana Turaidā 21. jūnijā pirms astoņiem gadiem ir aizsākusies ar domu saglabāt savas kultūras saknes un tradīciju, kā arī atjaunot svētku svētīšanu patiesajā saulgriežu laikā. Kā stāsta svētku rīkotāja nodibinājuma „Māras loks” pārstāve Agnija Saprovska, šobrīd ir vēlme iesaistīt cilvēkus jau svētku gatavošanās gaitā, tāpēc iesākas projekts „Pašu Jāņi”, kas šogad iezīmējās ar ozolu zaru vijas darināšanu jau saulgriežu svētku priekšvakarā, 19. jūnijā.

Savukārt īstajos saulgriežos, 21. jūnijā Turaidā aicināti piebiedroties visi lieli un mazi līgotgribētāji, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos pīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieeja par ziedojumiem.

Lai nebūtu jādomā par auto novietošanu Turaidā, sadarbībā ar Latvijas dzelzceļu 22. jūnijā plkst. 2.00 no Siguldas uz Rīgu kursēs īpa'ši norīkots vilciens, kas Rīgas jāņabērnus nogādās mājās. No Siguldas uz Turaidu tiks nodrošināts bezmaksas autobuss:

Sigulda- Turaida no Siguldas autoostas 20.00, 22.30 un 23.30,
Turaida - Sigulda no autopieturas 22.00, 23.00, 01.30.

Pasākumā norises vada folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem, seno zinšu teicēji un stāstnieki - folkloras kopa„Silavoti” no Rīgas, Vidrižu „Delve”, Lēdurgas „Putni”, Rīgas „Savieši”, „Budēļi” un folkloras deju kopa „Dandari”, Talsu folkloras kopa „Talsi”, Laucienes „Trejteka”, Launkalnes „Rudzupuķe”, Siguldas „Senleja”, Ceraukstes „Laukam pāri”, Ozolmuižas „Ūzuleņi”, Rēzeknes „Vīteri”, Jērcēnu „Mežābele”, Krūskopu saime, Baltu saime „Saules ceļš”, Solvita Lodiņa, Vītolu ģimene un folkgrupa „Iļģi”. Ar senajām zintīm dalās Zeltīte Kaviere, Kaija Brisone, Indra Čekstere, Raimonds Ābele, Marija Andina, Bražu saime un Jānis Brikmanis.

Tradicionālie Vasaras saulgrieži Turaidā. Programma

Plkst. 19.00 - 21.00 – Zāļu vakars – sievu gatavošanās Jāņu svinībām - siera siešana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, vīru gatavošanās Jāņu svinībām, sētas un saimes aplīgošana, interaktīvs teātris bērniem „Mazie Jāņi” kopā ar folkloras kopu „Putni”

Plkst. 21.00 – Gājiens uz Jāņkalnu, Saules un Pāra ugunskuru iedegšanas rituāls kopā ar „Māras loks” ļaudīm, baltu saimi „Saules ceļš” un folkloras kopu „Delve”

Plkst. 22.15 – Uguns ūdeles aizdegšana, rotaļas kopā ar folkloras kopām „Talsi”, „Trejteka” un „Vīteri”

Plkst. 22.30 – Zinšu ugunskura aizdegšana ābeļdārzā Jāņa kalna pakājē kopā ar Krūskopu ģimeni un Pavlovsku ģimeni, stāstnieku nakts aizsākums.

Plkst. 23.00 – Vidzemes stāstnieku stāsti

Plkst. 23.30 – Nakts vidus rituāli, pāra stiprinājums kopā ar folkloras kopu „Delve”

Visas nakts garumā pie Pāru ugunskura tiks stiprināti pāri, bet viedi ļaudis atklās senās zintis par zīmju un ziedu spēku.

Plkst. Ap 00.30 – Ugunsrata ritināšana

Plkst. 01.00 - Sadziedāšanu un sadancošanu Dziesmu dārzā kopā ar folkgrupu „Iļģi”

Plkst. 02.00 – Sadancošana kopā ar folkloras deju kopu „Dandari”

Plkst. 01.00 - 02.30 - Nakts dziesmas pie Saules ugunskura kopā ar Vītolu ģimeni

Plkst. 03.00 – Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu, mazgāšanās avotā un rīta rasā kopā ar Solvitu Lodiņu un Māru Branti

Plkst. 04.30 – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā pie skulptūras „Neguli, saulīte” kopā ar Vītolu ģimeni

Plkst. 05.00 - Jāņa uguntiņa palaišana Gaujā

0 komentāri

Komentāru nav