Esplanādē rādīs Meikšāna „Straumēnu” kinoversiju

Esplanādē rādīs Meikšāna „Straumēnu” kinoversiju
Matīss Markovskis
18-06-2014 A+ A-
Kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014” ceturtdien, 19. jūnijā, plkst. 23.00 Līgosvētku noskaņās varēs noskatīties režisoru Viestura Meikšāna un Dzintara Dreiberga kino projektu „Plūdi un saulgrieži Straumēnos”.

Filmas pamatā ir Viestura Meikšāna iestudējums Valmieras Drāmas teātrī 2010. gadā. Kinodarba operators ir Valdis Celmiņš.

„Lai arī filmas pamatā ir pēc Edvarta Virzas poēmas „Straumēni” tapušais iestudējums, tas nekādā gadījumā nav izrādes ieraksts,” akcentē V. Meikšāns. Izrādei beidzot savu skatuves mūžu, tieši kinorežisoram Dzintaram Dreibergam radusies ideja to saglabāt, taču pilnīgi citā mākslas valodā un veidā. Spēlfilmā ir divu režisoru – gan V. Meikšāna, gan Dz. Dreiberga – skatījums.

„Lai arī palicis mans skatījums uz E. Virzas romānu, taču kinorežisora attieksme radījusi citādu atmosfēru. Daudz vairāk jūtams rakstnieka teksts, kas uzvedumā bija tikai viens no izteiksmes līdzekļiem.

Filma ir izrādes koncentrāts gan vēstījuma, gan atmosfēras ziņā.

Spēlfilmā jūtamā teātra klātbūtne rada ļoti interesantu un savdabīgu poētiku, kas brīnišķīgi atklāj E. Virzas pasauli. Tas ir tāds savdabīgs latviešu poētiskais kino,” klāsta V. Meikšāns.

Filma ir 72 minūtes gara. Tajā piedalās izrādes aktieru ansamblis – Ilze Lieckalniņa, Inese Ramute, Inga Siliņa, Māris Bezmers, Ingus Kniploks, Mārtiņš Meiers, Oskars Morozovs un Ģirts Rāviņš. Arī filmā tāpat kā izrādē redzama Reiņa Suhanova telpa, Annas Heinrihsones tērpi un Lindas Mīļās horeogrāfija, kā arī dzirdama Jēkaba Nīmaņa skaņu partitūra.

Izrāde iestudēta 2010. gadā. 2009./2010. gada „Spēlmaņu naktī” V. Meikšāns par izrādi saņēma balvu kategorijā „Gada režisors”, bet J. Nīmanis – „Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē”.

Izrāde Baltijas teātru festivālā Lietuvā saņēmusi žūrijas specbalvu par labāko muzikālo noformējumu, bet starptautiskajā teātra festivālā „Kingfestival 2011” Novgorodā, Krievijā – balvu kā labākais režijas darbs.

Spēlfilma „Plūdi un saulgrieži Straumēnos” tapusi ar Valmieras Drāmas teātra un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu. Filmas pirmizrāde Rīgā tiek organizēta ar nodibinājuma „Rīga 2014” atbalstu.

Ieeja pasākumā – bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav