Godinās pirmo Rīgas dārzu un parku veidotājus

Godinās pirmo Rīgas dārzu un parku veidotājus
Publicitātes foto
Piektdien, 20. jūnijā, plkst. 10.00, par godu Rīgas dārzu un parku direkcijas 135. gadu jubilejai, svinīgi tiks atklāts piemineklis izcilajiem Rīgas dārzniekiem, pilsētas dārzu pirmajiem veidotājiem Georgam Kūfaltam (1853–1938) un Andrejam Zeidakam (1874–1967).

Figuratīvs parka sols tiks uzstādīts kanālmalas apstādījumos pilsētas kanāla labajā pusē Latvijas Universitātes tuvumā pie Georga Kūfalta stādītās platlapu liepas atsakņojošā atzara.

Piemineklis ir SIA „Rīgas meži” dāvinājums Rīgas pilsētai, kas tapis sadarbībā ar biedrību „Riga, I Love You” un Rietumu Bankas labdarības fondu. Pieminekli veidojis tēlnieks Ģirts Burvis, kas rīdziniekiem ir pazīstams ar tādiem darbiem kā piemineklis „Rīdzinieki” (veltīts A. Deglava romānam „Rīga”), skulptūru „Mūrnieks un skursteņslauķis”, memoriālo ansambli Fr. Brīvzemnieka piemiņai „Četri novadi” un citiem atzinību guvušajiem darbiem. Pieminekļa arhitekts ir Ilmārs Briedis.

Šis būs pirmais piemineklis Latvijā, kas veltīts ainavu arhitektiem un daiļdārzniekiem.

„Georga Kūfalta un Andreja Zeidaka ieguldījums Rīgas apstādījumu struktūras izveidē un attīstībā ir neatsverams – bez viņu aktīvas darbības nebūtu iedomājami pilsētas centra apstādījumi, viena no pirmajām Eiropā dārzu pilsētām – Mežaparks, Brāļu kapu memoriālais ansamblis, daudzi vēsturiskie Rīgas dārzi un parki. Šis ir mūsu atzinības žests tiem, kas pirms 135 gadiem sāka veidot un šodien turpina attīstīt unikālu Rīgas zaļo mantojumu,” akcentē SIA „Rīgas meži” valdes loceklis Uldis Zommers.

Rīgas dārzu un parku direkcija dibināta 1879. gadā. Par jaunās iestādes pirmo direktoru izraudzījuši no Plēnes, Holšteinas nākušo Georgu Kūfaltu. 1915. gadā viņa vietu ieņēma Kuldīgā dzimušais daiļdārznieks un ainavu arhitekts Andrejs Zeidaks, kurš pilsētas dārzus un parkus attīstīja nākamos 29 gadus.

Atklāšanas ceremonijas uzveduma autors ir kino un teātra režisors, skatuves mākslas pedagogs Pēteris Krilovs. Atklāšanā piedalīsies SIA „Rīgas meži”, Rīgas domes, biedrības „Riga, I Love You” un Rietumu Bankas labdarības fonda pārsāvji, kā arī G. Kūfalta mazmazdēls Klemenss Fīdlers.

Par Rīgas dārziem un parkiem lasi „Rīga 2014” portāla rubrikā „Pastaigas Rīgā”!

0 komentāri

Komentāru nav