Laikmetīgās dejas pasaules klase Rīgā

Laikmetīgās dejas pasaules klase Rīgā
Publicitātes foto
10-05-2013 A+ A-
Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā „Zirgu pasts” 10. un 11. maijā plkst. 20.00 notiks pasaulē atzītās deju skolas P.A.R.T.S. studentu izrāžu vakari, kas noslēgs meistarklašu un radošo darbnīcu programmu, kurā P.A.R.T.S. studenti strādās ar latviešu jaunajiem dejas profesionāļiem un studentiem, kultūras portālu „Rīga 2014” informē Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji.

Skatītājiem šī būs iespēja gan iepazīties ar laikmetīgās dejas pasaulē slavenās P.A.R.T.S. skolas rokrakstu, kuru nosaka skolas dibinātājas, leģendārās flāmu horeogrāfes Annas Terēzas de Kērsmakeres (Anne Terese De Keersmaeker) kustību stils, gan arī redzēt trīs jaunu, daudzsološu mākslinieku individuālos meklējumus.

Šī ir pirmā reize, kad Rīgā ar plašāku programmu viesojas pārstāvji no P.A.R.T.S.. Šī starptautiskā skola, kas atrodas Briselē un tika izveidota 1995. gadā Annas Terēzes de Kērsmakeres kompānijas „Rosas” un Beļģijas Nacionālās operas „La Monnaie” māksliniecisks projekts, profesionālajā vidē ir atzīta par vienu no vadošajiem un ietekmīgākajiem laikmetīgās dejas attīstības centriem.

Skola piesaista jaunos talantus no visas pasaules un mācību procesā vienlīdz lielu uzmanību pievērš gan virtuozai dejas tehnikai, gan studentu kritiskās domāšanas attīstīšanai. Šie faktori, arī izcilais pasniedzēju sastāvs, lielā mērā ietekmē un nosaka P.A.R.T.S. jauno mākslinieku spilgtās individualitātes.

P.A.R.T.S. skolu Rīgā pārstāvēs Keitija Vikersa, Bendžamins van Būrens (abi no ASV) un Krišjānis Sants, kuri visi ir vecākā kursa studenti jeb sauktā „Generation X” (10. paaudze).

Krišjānis Sants, kurš dejas izglītību ieguvis Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Laikmetīgās dejas horeogrāfijas apakšprogrammā, ir pirmais latviešu students P.A.R.T.S. skolā un paralēli studijām Briselē aktīvi uztur saikni ar profesionālo vidi Latvijā, kā arī ir vairākkārt pasniedzis meistarklases LKA studentiem.
 
10. un 11. maija izrāžu vakaru programma
 
„Veltījums tai dejai” (Ode To That Dance)

Keitijas Vikersas solo atsaucas uz kādu dejas nesenā vēsturē ļoti slavenu darbu un uzdod jautājumu par vēsturiskā mantojuma nozīmi, autortiesību konfliktu un dokumentāciju nākotnes vārdā.
 
„Gaidīšanas zona” (Zone D’attant)

Bena van Būrena solo ir daļēji autobiogrāfisks darbs, kas veltīts viņa mātei, bet vienlaikus tas ir performatīvs notikumsviegls, impulsīvs un kustīgs pats autors.
 
„Ornaments v 1.0” (lekcija-demonstrācija) un „Apļa duets” (video)

„Ornaments” ir projektu sērija, pie kuras Krišjānis Sants turpina strādāt jau gandrīz gadu: „Šis ir mans personiskais pētījums par latviešu rakstiem un senajām tradīcijām un mēģinājums atrasto pārcelt savā laikmetīgās dejas valodā. Veids, kā tiek celotas jostas vai izrakstītas zīmes, kuru daudzās nozīmes sen jau zudušas un nu vairs tikai nojaušamas, man liek pastiprināti skatīties uz rakstu un tradīciju matemātiskajiem un kompozicionālajiem aspektiem. Turklāt, visam klāt nāk jautājums bez atbildes, kā tas viss var palīdzēt mums šodien, 21. gadsimta pasaulē, saprotot, ka arī pagātni mēs redzam ar šodienas acīm?”
 
„Svētpavasaris”

Trīs dienu radošas darbnīcas rezultāts, kurā Bendžamins van Būrens un Krišjānis Sants strādās ar desmit jauniem latviešu horeogrāfiem, katras dienas noslēgumā attīstot kopīgu interpretāciju par Igora Stravinska darba „Svētpavasaris” tēmu.
 
Biļetes uz izrādēm 10. un 11. maijā maksā 3 latus un ir nopērkamas „Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī pirms izrādēm pasākuma norises vietā.
 
Latvijas Kultūras akadēmijas teātra māja „Zirgu pasts” atrodas Rīgā, Dzirnavu ielā 46.

0 komentāri

Komentāru nav