Dziedātāja Elīna Šimkus aicina uz koncertu Rīgas Domā

Dziedātāja Elīna Šimkus aicina uz koncertu Rīgas Domā
Aigars Prūsis . Dziedātāja Elīna Šimkus
19-06-2014 A+ A-
Piektdien, 20. jūnijā, plkst. 19.00 Rīgas Domā uzstāsies skaistās balss īpašniece dziedātāja Elīna Šimkus. Pie ērģelēm – Vita Kalnciema. Koncertā skanēs arī Elīnas dzīvesbiedra – pianista un komponista Vestarda Šimkus – īpaši Elīnas balsij komponēts skaņdarbs „Kārdināšana tuksnesī. Fantāzija un fūga soprānam un ērģelēm”.

Par piektdienas koncertu, kurā skanēs plaša muzikālā programma, Elīna stāsta: „Pagājušajā vasarā ērģelniece Vita Kalnciema mani uzrunāja šā koncerta sakarā, kam ar prieku piekritu. Esam kopā muzicējušas jau iepriekš, tāpēc varu teikt, ka mums ir izveidojusies jauka sadarbība. Ideja programmai man jau bija izlolota sen, tāpēc atlika vien sagaidīt īsto laiku un piedāvājumu.”

Koncertā Elīna Šimkus vēlējusies atskaņot Baha mūziku, tāpēc izvēlējās ļoti skaistas, muzikāli atšķirīgas, bet saturiski vienotas ārijas no trim pasijām un Magnifikāta. „Domājot par Rīgu kā par 2014. gada kultūras galvaspilsētu un aktuālo tūrisma sezonu, nolēmām programmā iekļaut arī latviešu mūziku, turklāt nevis vienkārši muzikālos pārlikumus ērģelēm un balsij, bet tieši latviešu oriģinālmūziku. Biju pārsteigta, cik patiesībā maz ir šādu darbu. Izvēlējāmies Riharda Dubras skaņdarbu „Beata es, virgo Maria”, un biju patīkami pārsteigta, kad mans vīrs – pianists un komponists Vestards Šimkus – nāca klajā ar vēlmi šim koncertam sakomponēt īpaši man veltītu oriģinālskaņdarbu. Visus šos skaņdarbus vieno reliģiozā tematika, un Vestards savam skaņdarbam „Kārdināšana tuksnesī. Fantāzija un fūga soprānam un ērģelēm” ir izvēlējies tekstu no Mateja evaņģēlija, tādā veidā arī sasaucoties ar Baha Pasiju tematiku. Pašlaik joprojām noris intensīvs mēģinājumu process, lai jau piektdien nodotu klausītāju vērtējumam mūsu visu kopdarbu.”

Savukārt Vestards par jauno skaņdarbu, ko veltījis dzīvesbiedrei Elīnai, teic: „Skaņdarba idejas pamatā ir Jaunās Derības svētā Mateja evaņģēlijā aprakstītās 40 askēzes pilnās dienas, kuras Jēzus Kristus pavadīja tuksnesī un sastapās ar Sātanu, kurš viņu kārdināja gan pārbaudīt to, vai Jēzus patiesi ir Dieva dēls, gan piedāvāja varu pār visu pasauli, ja Jēzus Sātanu pielūgšot. „Fantāzijā”, kas ir skaņdarba pirmā daļa, ar ērģeļu ievada palīdzību iznīcinoši karstas saules apspīdētā tuksneša ainavā sastopam vispirms Sātanu, tad arī Jēzu un latīniski tiek izdziedāts teksts, kurā Sātans vilina Jēzu kāpt Jeruzalemes augstākajā tornī un mesties no tā lejā, jo rakstos esot teikts, ka Dievs tādā situācijā sūtīšot savus eņģeļus, lai savu dēlu izglābtu no nāves. Fantāzijas izskaņā vēlreiz pavisam klusi un uzmanīgi tiek atkārtota frāze „ja esi Dieva dēls”, jo arī pašam Sātanam patiesība par to jau ir zināma.

Skaņdarba otrā daļa – trīsbalsīga Fūga (viena balss līnija soprānam un pārējās divas – ērģelēm) – ir mierīga, klusa un plūstoša Jēzus atbilde Sātanam, kas iecerēta kā tāls gaismas stars bez kādiem konkrētiem vārdiem.

Šī ir pirmā man zināmā fantāzija un fūga šādam sastāvam – soprānam un ērģelēm –, jo mūzikas vēsturē fantāzijas un fūgas ir sastopamas tikai instrumentālajā mūzikā, un izcilākais šādu skaņdarbu autors ir bijis Johans Sebastiāns Bahs, kura mūzika skanēs arī šajā koncertā līdzās mana skaņdarbam, kas veltīts manai sievai Elīnai.”

0 komentāri

Komentāru nav