Koncertcikla „Ērģeļmūzika BACH zīmē” trešais koncerts Rīgā un Jūrmalā

Koncertcikla „Ērģeļmūzika BACH zīmē” trešais koncerts Rīgā un Jūrmalā
Kaspars Garda, Rīga 2014
Ar koncertiem 27. jūnijā Rīgas Domā un 29. jūnijā Dubultu ev. lut. baznīcā turpinās Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums – koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē”, kas vēl līdz pat septembra beigām aicina ceļojumā laikā un telpā ar instrumentu karalieni – ērģelēm un „okeānu” pasaules mūzikā J. S. Bahu.

27. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Domā un 29. jūnijā plkst. 18.00 Dubultu ev. lut. baznīcā Jūrmalā koncertcikla „Ērģeļmūzika BACH zīmē” trešajā koncertā muzicēs trīs ērģelnieki – Līga Ivāne, Aivars Kalējs un Aigars Reinis, kā arī dziedātājs Ingus Pētersons.

Koncertā skanēs vairākas J. S. Baha kompozīcijas: Prelūdija un fūga Do mažorā ērģelēm un „Jesus bleibet meine Freude” no 147. kantātes pārlikumā ērģelēm un tenoram solo, J. G. Mītela fantāzija un korālprelūdija ērģelēm, kā arī četras dziesmas no krājuma „Četrdesmit piecas izmeklētas dažādu dzejnieku odas un dziesmas”, kuru J. G. Mītels 1759. gadā izdeva Rīgā. Neņemot vērā šo faktu, mūsdienās Latvijā tās tiek atskaņotas ļoti reti, tādēļ dzirdēt Mītela dziesmas Rīgā un Jūrmalā ir īpašs notikums. Koncertā tiks atskaņotas arī divas Roberta Šūmaņa fūgas no cikla „6 fūgas par BACH ērģelēm”, brazīliešu komponista Heitora Villa-Lobuša Ārija no ceturtās „Brazīlijas Bahiānas” un latviešu izcelsmes kanādiešu komponista Tālivalža Ķeniņa „Skerco – fantāzija”, kurā daudzās virtuozās pasāžas, polifonā stila izmantošana un ērģeļu varenības elpa rada J. S. Baha gara klātbūtnes sajūtu. 

Ieeja koncertos Jūrmalā – par ziedojumiem.

Uz koncertiem Rīgas Domā biļetes var iegādāties Rīgas Doma kasē no pirmdienas līdz sestdienai, no plkst. 10.00–17.00, kā arī stundu pirms koncerta (biļešu cenas – 7,00, 10,00, 15,00 eiro).

Sasaucoties ar „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Okeāna alkas” ideju, šā koncertu cikla vēstījums ir „No strauta līdz okeānam BACH zīmē”. Vārds „bach” vācu valodā nozīmē „strauts”, savukārt Bēthovens par dižo meistaru ir teicis – „ne Strauts, bet Okeāns ir viņa vārds! Tas ir mākslas un gara spēks, kas spēj strautu pārvērst okeānā, kas spēj celt un pārspēt, sasniegt tos apvāršņus, par kuriem sapņojam!”

Ciklu „Ērģeļmūzika BACH zīmē” veido septiņas koncertprogrammas un noslēguma koncerti ar R. Dubras, J. Lūsēna un Ē. Ešenvalda jaundarbu pirmatskaņojumiem. Koncertos skan izcilā J. S. Baha un viņa pēdējā skolnieka – Rīgas komponista J. G. Mītela – mūzika, kā arī daudzu valstu un dažādu gadsimtu komponistu skaņdarbi, kuru iedvesmas avots ir J. S. Bahs un viņa mūzika. Koncertu ciklā piedalās vairāk nekā divdesmit latviešu ērģelnieki, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, dziedātāji, instrumentālisti un kori. Muzicēšana ērģeļu balkonā klausītājiem Jūrmalā redzama arī ekrānā. 

Projektu atbalsta nodibinājums „Rīga 2014” un Jūrmalas pilsētas dome.

0 komentāri

Komentāru nav