Košice pārsteidz ar radošu atmosfēru

Košice pārsteidz ar radošu atmosfēru
LETA/EPA
23-01-2013 A+ A-
Tieši nedēļu pēc Marseļas Francijā savu kultūras programmu atklāja otra šīgada Eiropas kultūras galvaspilsēta – Košice. Atklāšanas norišu tēma „Planēta Košice” nav nejauša, jo tieši šajā pilsētā pirms gadiem piecdesmit aktīvi darbojās kosmonautu izpētes un sagatavošanas programma. Un tagad – 2013. gada sākumā – Košice nolēmusi kultūru nogādāt uz citām planētām, izmantot kultūras galvaspilsētas gadu kā pamatīgu attīstības impulsu visam Austrumslovākijas reģionam.

Košices Eiropas kultūras galvaspilsētas gada birojs stāsta,  ka pilsētu  apmeklēt  rekomendē vairāki lielie tūrisma mediji, piemēram, Budget Travel un Lonley Planet. Tam ir iegansts: divu stundu braucienā no tās atrodas seši UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauti objekti un četri dabas parki, rokas stiepiena attālumā  ir Augstie Tatri.

Kultūras gada atklāšanas dienās, 19. un 20. janvārī, pilsētā kopumā notika vairāk nekā  trīs simti lielāku un mazāku pasākumu. Par centrālo pasākumu norises vietu kļuva Vecpilsētas galvenā iela – Hlavna iela, kurā atrodas nupat rekonstruētā Sv. Elizabetes katedrāle, kur atrodas Košices valsts teātris, kuram iecerēts izbūvēt otru skatuvi. Sv.Elizabetes katedrāle ir lielākā šāda veida celtne Slovākijā, un 19. janvāra vakarā tās fasāde pārtapa ar skatuvi gaismas spēlēm, savukārt iekštelpā tika atklāta laikmetīgās mākslas instalācija un skanēja gregoriāņu mūzika.

20. janvāra vakarā teātrī notika oficiālā atklāšanas ceremonija, kurā piedalījās gan Slovākijas valsts prezidents un premjers, gan kultūras ministrs un Eiropas izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu komisāre Andrula Vasiliu Slovāki ceremonijā parādīja savu kultūras daudzveidību gana  tradicionālā  veidā, netradicionālu pieeju un pārsteidzošus risinājumus pietaupot atklāšanas šovam. Spītējot sliktajiem laikapstākļiem, to apmeklēja ap 40 tūkstošiem cilvēku. Vēlāk pārpildītā arēnā uzstājās populārā britu grupa “Jamiroquai”.

Tomēr lielākā daļa kultūras programmas norišu bija vērstas uz  personisku pieredzi – sestdienas rīta diskusijas ar kultūras personībām , mūziķu uzstāšanās nelielās, taču noskaņām bagātās kafejnīcās u.c. Vēloties parādīt Slovākijas dizaina daudzveidību, pilsētā notika  modes skates un tikšanās ar dizaineriem.

Viens no Košices 2013. gada nozīmīgajiem projektiem ir SPOTs – Košices tukšās siltumsūkņu stacijas tiek pārveidotas par atvērtām telpām, kur radoši darboties  var vietējie iedzīvotāji. Projekts ir vairāk nekā tukšu telpu sakārtošana  tas veido kultūras infrastruktūru un atvērtu publisko telpu mikrorajonos, kur patlaban  tādas praktiski nav, tādējādi kļūstot par svarīgu katalizatoru iedzīvotāju kopienas veidošanā.

Otra Eiropas kultūras galvaspilsēta šogad ir Marseļa Francijā, kas savu kultūras galvaspilsētas gada programmu sāka 12. un 13. janvārī. Savukārt nākamgad par Eiropas kultūras galvaspilsētu līdztekus Zviedrijas pilsētai Ūmeo kļūs Rīga.

0 komentāri

Komentāru nav