forte forte viesosies Alēns Platels, „les ballets C de la B” un „Rimini Protokoll”

forte forte viesosies Alēns Platels, „les ballets C de la B” un „Rimini Protokoll”
Publicitātes foto
Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas laikmetīgā teātra programmu forte forte rudenī turpinās divu izcilu skatuves mākslinieku viesizrādes. Oktobrī Rīgā viesosies mākslinieku apvienība „Rimini Protokoll”, novembrī ar savu jaunāko izrādi „tauberbach” izstāžu centrā Ķīpsalā pirmo reizi Latvijā viesosies flāmu horeogrāfs Alēns Platels un kompānija „les balets C de la B”, bet decembrī teātra programmu forte forte noslēgs „Rimini Protokoll” kopdarbs ar 100 rīdziniekiem – unikālā izrāde „100% Rīga”.

8. un 9. novembrī ar savu jaunāko izrādi „tauberbach” izstāžu centrā Ķīpsalā pirmo reizi Latvijā viesosies flāmu horeogrāfs Alēns Platels un kompānija „les balets C de la B”. Izrādei „tauberbach” ir trīs iedvesmas avoti – izcilā holandiešu aktrise Elsī de Brauva, Markosa Prado dokumentālā filma „Estamira” par sievieti, kas dzīvo izgāztuvē Riodežaneiro pievārtē un sirgst ar šizofrēniju, un poļu mākslinieka Artura Žmijevska ieraksts, kurā Baha mūziku interpretē nedzirdīgu cilvēku koris. 

Alēns Platels ir studējis pedagoģiju, bet režijā ir autodidakts. 1984. gadā izveidojis nelielu draugu un radinieku grupu, lai ar nosaukumu „Les ballets contemporains de la Belgique” veidotu izrādes savos bēniņos. 1998. gadā Platela vadītais dažādu mākslinieku kolektīvs „les ballets C de la B” jau bija pazīstams visā pasaulē gan unikālās māksliniecisko vīziju kombinācijas, gan neparastās, nepareizās, anarhistiskās, neglītās kustību valodas dēļ, kas aizkustina dziļāk un patiesāk par visskaistākajām un perfektākajām klasiskās dejas epizodēm. Alēna Platela mākslas vadmotīvs skan: „Šī deja ir pasaulei, un pasaule ir mums visiem.”

„Platelam izdodas cilvēkus, kas atrodas eksistences zemākajā punktā, pacelt Baha dievišķajā garīgajā dimensijā bez jebkādām kiča izpausmēm vai saldsērīgas jutināšanās. Tā ir grandioza mākslinieciska spēja, kam 2014. gadā Berlīnes publika aplaudē, pieceļoties kājās,” tā pēc „tauberbach” izrādēm Berlīnē Latvijas Radio stāstīja teātra zinātniece Margarita Zieda.

Otrs mākslinieku kolektīvs, kas viesosies programmā forte forte ar diviem vērienīgiem projektiem, ir „Rimini Protokoll” – trīs mākslinieku apvienība no Berlīnes, kas tiek dēvēta par dokumentālā teātra pionieriem un kuras radošās aktivitātes aptver teātri, radio lasījumus, instalācijas, sociāli politiskus un pētniecības projektus.

„Rimini Protokoll” atkārto to pašu cilvēkizpētes darbu, ko sešdesmitajos gados etnologi un antropologi veica Āfrikā un Austrālijā. Atšķirība ir tā, ka viņi to dara mūsdienu lielpilsētās, kur pēta konkrēta rajona iedzīvotājus vai kādas jomas speciālistus, un ar šiem pētījumiem strādā teātra teritorijā.

Rīgā „Rimini Protokoll” ir viesojies divas reizes – 2005. gadā tagadējā Ārlietu ministrijas ēkā iestudējot izrādi par varu un birokrātiju „Cameriga”, bet 2007. gadā aicinot skatītājus uz izrādi par šoferiem tālbraucējiem „Cargo Sofija – Rīga”. Par savu darbu „Rimini Protokoll” ir saņēmis neskaitāmas atzinības un apbalvojumus Eiropā un citur pasaulē un ir iekļauts ietekmīgāko 21. gadsimta teātra mākslinieku desmitniekā.

„Rimini Protokoll uz skatuves dokumentē īsto dzīvi tā, kā neviens teātris līdz šim to nav darījis vai spējis izdarīt,” tā par viņiem raksta vācu prese.

Rīgā mākslinieki izrādīs vienu no saviem jaunākajiem darbiem – interaktīvo video izrādi „Situāciju telpas”. Izrādes notiks Rīgas kinostudijā no 14. līdz 26. oktobrim. „Situāciju telpu” varoņi ir divdesmit dažādi cilvēki no dažādiem kontinentiem, kuru biogrāfijās bijusi vieta ieročiem. Te ir gan ārsts, gan karavīrs, gan sportists, gan hakeris, gan bezpilota lidaparātu operators. Šī izrāde, kas atgādina datorspēli, ir dažādu telpu, notikumu, dzīvju labirints. Skatītājs seko „Situāciju telpu” varoņiem un viņu stāstiem gan i-pad ekrānā, gan reālajā telpā un laikā, iesaistoties notikumos dažādās pasaules malās un kļūstot par to dalībnieku. „Situāciju telpas” ir daudzslāņaina kinofilma, trīsdimensionāls realitātes tuvplāns, tik dzīvs, kāds iespējams tikai teātrī. 

„Situāciju telpas” ir saņēmušas Rūras triennāles jauniešu žūrijas apbalvojumu kategorijās „Labākais no labākajiem” un „Visintensīvākā izrāde, kas bija tik intensīva, ka negribēju palaist garām ne sekundi”. Šī izrāde ir apbalvota arī ar Izcilības balvu 17. japāņu mediju mākslas festivālā Tokijā un iekļauta desmit izcilāko izrāžu vidū, kas pagājušā sezonā iestudētas Vācijā, Šveicē un Austrijā.

Laikmetīgā teātra programmu forte forte noslēgs „Rimini Protokoll” kopdarbs ar 100 rīdziniekiem – unikālā izrāde „100% Rīga”, kurā galvaspilsētas statistika, uzlikta uz skatuves, iegūst cilvēciskus vaibstus un atklāj, ko Rīga domā un jūt patiesībā. Izrādes notiks VEF Kultūras pilī 4., 6. un 7. decembrī.

Uz izrādēm „tauberbach” un „Situāciju telpas” biļetes jau var iegādāties „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā, kā arī Latvijas Jaunā teātra institūtā Miera ielā 39-2. Biļetes uz izrādi „100% Rīga” sāksim tirgot septembrī.

Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā programma forte forte ir nozīmīgu Eiropas režisoru izrāžu sērija gada garumā. Tie ir mākslinieki, kuri pazīstami visā pasaulē sava unikālā rokraksta dēļ, un izrādes, kuru centrā ir indivīda un varas, personības un masu, mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Janvārī programmu atklāja latviešu režisors Alvis Hermanis, bet martā turpināja flāmu mākslinieks Jans Lauverss un „Needcompany”.

Papildu informāciju par forte forte programmu vari atrast šeit.

 

0 komentāri

Komentāru nav