Izdod pastmarku par godu Turaidas pils 800. jubilejai

Izdod pastmarku par godu Turaidas pils 800. jubilejai
F64
11-07-2014 A+ A-
Svinot Turaidas pils 800 gadu jubileju, Latvijas Pasts izdevis jaunu pastmarku, kuras prezentācijas pasākums un pirmās dienas zīmogošana notiks 2014. gada 11. jūlijā.

Savukārt pastmarkas prezentācija notiks Latvijas Kultūras ministrijas Lielajā zālē, un tajā piedalīsies Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols, Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Arnis Salnājs, Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, LU Latvijas vēstures institūta direktors Guntis Zemītis, Turaidas muzejrezervāta Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Ilze Krastiņa un idejas iniciators Ilgonis Šteinbergs.

Pastmarkas „Turaidas pils 800” dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva. Vērtszīmes nominālvērtība – 0,50 eiro, un tā atbilst vienkāršas B klases vēstules nosūtīšanai Latvijas teritorijā. Jaunās pastmarkas tirāža ir 300 000 eksemplāru, savukārt pirmās dienas aploksne izdota 1500 eksemplāru tirāžā.

Šogad kultūras piemineklim – Turaidas mūra pilij tiek svinēta 800. jubileja. Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Turaidas mūra pils būvniecība sākta 1214. gadā.

Tā atrodas uz pilskalna, kur iepriekš atradusies lībiešu koka pils. Viduslaikos un agrajos jaunajos laikos Turaida bija nozīmīgs pārvaldes centrs Rīgas bīskapijā un arhibīskapijā, kā arī Pārdaugavas hercogistē. Turaida ir fogtejas un pilsnovada centrs, militārs cietoksnis un arhibīskapa rezidence.

Pils ir vairākkārt paplašināta un pārbūvēta, un tās aizsardzības sistēma kulmināciju sasniedza 16. gadsimtā. Vēlākos gadsimtos pie pils izveidojās muižas komplekss. No nepiesardzīga šāviena 1776. gadā pilī izcēlās ugunsgrēks, kura dēļ izdega ēku koka daļas. Pēc Latvijas valsts dibināšanas Turaidas pilsdrupas kļuva par valsts īpašumu, un 1925. gadā tās iekļautas valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.

20. gadsimta otrajā pusē tika uzsākta mērķtiecīga un sistemātiska pils izpēte un viduslaiku apbūves konservācija, kā arī daļēja zudušo būvapjomu restaurācija un rekonstrukcija.

Šobrīd Turaidas mūra pils iekļauta Īpaši aizsargājamā kultūras pieminekļa – Turaidas muzejrezervāta – sastāvā un ir Latvijā un pasaulē atpazīstams kultūras tūrisma objekts.

Pastmarka „Turaidas pils 800” ir otrā vērtszīme, ko Latvijas Pasts izdod par godu Turaidu raksturojošiem simboliem; jau 1997. gadā Latvijas Pasts izdeva pastmarku „Leģenda par Turaidas Rozi”.

0 komentāri

Komentāru nav