Stravinska „Kāziņas” un „Ķēniņš Edips” kora „Latvija” koncertā

Stravinska „Kāziņas” un „Ķēniņš Edips” kora „Latvija” koncertā
Ansis Starks . diriģents Māris Sirmais
14-05-2013 A+ A-
Lielajā ģildē 24. maijā plkst. 19.00 notiks Valsts Akadēmiskā kora „Latvija” un diriģenta Māra Sirmā koncerts, kurā pirmo reizi Latvijā uz vienas skatuves izskanēs Igora Stravinska skaņdarbi „Kāziņas” („Les Noces”) un „Kēniņš Edips” („Oedipus Rex”), kultūras portālu „Rīga 2014” informē kora pārstāvji.

„Kāziņas” ir viens no Stravinska lolotākajiem darbiem, tas viņa iztēli nodarbinājis veselus desmit gadus. Opuss pirmo reizi tika atskaņots Parīzē 1923. gadā un ir rakstīts unikālam sastāvamjauktajam korim, četrām klavierēm un septiņpadsmit sitamajiem instrumentiem.

Darbā izmantoti arī dažādi krievu folkloras teksti dialektos. Sastāvs un valoda ir daži no iemesliem, kādēļ „Kāziņas” ir salīdzinoši reti atskaņots darbs pasaules koncertzālēs.

Šā skaņdarba versija Latvijā skanēs pirmo reizi. Kopā ar kori „Latvija” muzicēs pianisti Mārtiņš Zilberts, Rihards Plešanovs, Elīna Bērtiņa un Juris Žvikovs, arī Liepājas Simfoniskā orķestra sitaminstrumentālisti.

Oratorija-opera „Ķēniņš Edips” tiek uzskatīta par Stravinska dramatiski spēcīgāko kompozīciju, kā arī ir viens no viņa lielākajiem sasniegumiem. Šo skaņdarbu Stravinskis sākotnēji bija iecerējis veidot sengrieķu valodā, tomēr dažādu apstākļu dēļ nosliecās par labu latīņu valodai.

Lai gan Stravinskis ir daudz ietekmējies no J. S. Baha un P. Čaikovska mūzikas, šajā darbā ir jūtama arī Džuzepes Verdi ietekme. Ne velti Verdi fotogrāfija bija piekārta pie sienas Stravinska Parīzes studijā. Libreta autors ir Žans Kokto, tam par pamatu izmantota sengrieķu dramaturga Sofokla traģēdija.

Atskaņojumā piedalīsies Valsts Akadēmiskais koris „Latvija”, Liepājas Simfoniskais orķestris, solisti Boriss Stepanovs (Krievija), Rihards Mačanovskis, Ilona Bagele, Dainis Skutelis, Zigmārs Grasis, teicējs Juris Strenga. Diriģents Māris Sirmais.

Pirms koncerta 16. maijā plkst. 19.30 viesnīcas „Avalon” konferenču zālē visiem interesentiem būs iespēja noskatīties 2009. gadā uzņemto režisora Jana Kūnena (Jan Kounen) filmu „Koko Šanele un Igors Stravinskis” („Coco Chanel & Igor Stravinsky”).

Filma vēsta par krievu ekscentriskā ģēnija un franču modes karalienes likteni Parīzē, par komponista centieniem modernizēt mūziku, dizaineres vēlmi padarīt sieviešu modi demokrātisku, abu kaislīgajām attiecībām, greizsirdību, kaislību un mīlestību.

Ieeja uz filmu bez maksas, interesenti aicināti pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pastu info@koris.lv

Biļetes uz koncertu pieejamas „Biļešu paradīzes” kasēs un internetā.

http://www.youtube.com/watch?v=W2xaZd6NqYA

0 komentāri

Komentāru nav