Aizskar galvu, sirdi un vēderu. Pasaules preses foto Rīgā

Aizskar galvu, sirdi un vēderu. Pasaules preses foto Rīgā
Paul Hansen
14-05-2013 A+ A-
„Tā aizskar jūsu galvu, sirdi un vēderu – visus atslēgas punktus uz efektīvu fotožurnālistiku,” tā komentējot Pasaules preses fotogrāfijas (World Press Photo) konkursa uzvarētāja – zviedru avīzes „Dagens Nyheter” fotogrāfa Pola Hansena – uzņemto skaudro attēlu no Gazas joslas, teicis 2013. gada žūrijas komisijas priekšsēdētājs Santjago Lions. Šī un citas izcilākās pasaules preses fotogrāfijas aplūkojamas nupat Rīgā atklātajā „World Press Photo” izstādē Sv. Pētera baznīcā.

Fotoattēlā, kas ieguvis titulu „Gada fotogrāfija” (skatīt raksta titulbildi – red.), iemūžināta naida, līdzjūtības, izmisuma pilna bēru gājiena aina pagājušā gada novembrī, kad pēc Izraēlas uzbrukuma Gazas joslai bojā gāja vairāk nekā 150 cilvēku – lielākā daļa civiliedzīvotāju, no tiem vismaz 30 bērnu. Fotogrāfijā redzamas četrus un divus gadus veco zēnu Muhameda un Suhaiba mirstīgās atliekas. Viņus uz atvadu ceremoniju mošejā nes viņu tēvoči. Arī zēnu tēvs ir gājis bojā, bet māte, četri brāļi un māsas ir ievainoti.

„Spēcīgs, tiešs attēls, kas iedarbojas vairākos līmeņos,” fotogrāfiju raksturojis Santjago Lions, pamatojot žūrijas izvēli starp šogad Pasaules preses fotogrāfijas konkursam iesniegtajām fotogrāfijām.

Līdzīgus vārdus noteikti varētu teikt par lielāko daļu konkursa finālistiem. Tie ir labākie no labākajiem darbiem, ko žūrija atlasījusi no vairāk nekā 100 000 iesniegtajām fotogrāfijām. Šogad ceļojošā izstāde uzreiz pēc tās „pirmizrādes” Amsterdamā ieradusies Rīgā, kur Sv. Pētera baznīcā būs aplūkojama līdz 2. jūnijam.

 

Posta ainas no Sīrijas, Brazīlijas favelu sadzīve, mīlestības pilna, skābes saēsta mātes seja no Tuvajiem Austrumiem, homoseksuāli pāri no Vjetnamas, nigēriešu prostitūtas Itālijas ceļmalās, neviltotas sporta kaislības un titāniska fotogrāfa pacietība, spēlējot paslēpes ar dabas spēkiem, dzīvniekiem un stihijām.

Katru aptuveni no vairāk nekā 150  izstādē aplūkojamajām fotogrāfijām papildina savs individuāls stāsts, kas runā gan par personiskiem, gan globāli aktuāliem jautājumiem un iepriekšējā gada svarīgākajiem notikumiem visā pasaulē.

Pasaules preses fotogrāfijas konkurss notiek kopš 1956. gada un ik gadu apkopo augstākās klases fotožurnālistikas paraugus. Šogad darbi grupēti un apbalvoti deviņās kategorijās. Iepriekš labāko preses fotogrāfiju izstāde Rīgā bijusi aplūkojama tikai vienu reizi – 1991. gadā, bet balvas pastāvēšanas vēsturē trim Latvijas fotogrāfiem – Valdim Braunam (1977), Vilhelmam Mihailovskim (1987) un Aleksandram Gronskim (2012) – ir izdevies iekļūt godalgoto autoru sarakstā.

Vilhelms Mihailovskis konkursā savulaik vēl kā Padomju Latvijas pārstāvis ieguva trešo vietu kategorijā „Ziņas – stāsti” ar Rīgas Centrālcietuma „nāvinieku” kameras ikdienas ainu sēriju. Viņš nule sarakstījis un izdevis grāmatu par fotogrāfijas vēsturi Latvijā, bet Pasaules preses fotogrāfijas izstādi apmeklē kā goda viesis. Sarunā ar portālu „Rīga 2014” viņš akcentē, ka šo izstādi nedrīkst vērtēt kategorijās „patīk” un „nepatīk”. Viņaprāt, šie darbi ir unikāla, nenovērtējama laikmeta vēstures liecība, kas parāda norises pasaulē visā tās nežēlīgajā daudzveidībā.

Kā atrast balansu starp fotogrāfa profesionālo izaicinājumu un cilvēciskumu, fotografējot vardarbību, karu, nežēlību un slimības? Vladimirs Mihailovskis teic, ka, protams, tas ir grūti:

„Cilvēciski acis gribas aizsegt, bet ir preses fotogrāfa misija. Mēs nevaram izlikties, ka pasaulē neeksistē karadarbība, nav nelaimju un nabadzības.”

 

Par izstādes telpu izvēlēta Sv. Pētera baznīca. Kā stāsta viena no izstādes rīkotājām, biedrības „Ascendum” valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce, dievnamam dota priekšroka gan tā atrašanās vietas pašā Vecrīgas centrā dēļ, gan arī meklējot balansu starp harmonisko, klusināto baznīcas atmosfēru un emocionāli piesātinātajiem foto stāstiem.

Izstādes rīkošanu atbalstīja arī nodibinājums „Rīga 2014”. „Pasaules preses fotogrāfijas izstāde ir liels notikums Rīgas kultūras dzīvē,” uzrunā izstādes atklāšanā akcentēja nodibinājuma vadītajā Diāna Čivle. „Ceru, ka šie darbi būs noderīgi ne tikai profesionāļiem, bet galvenokārt amatieriem, lai iedvesmotos 2014. gada maijā gaidāmajam Rīgas Fotomēnesim.”

Uzziņai – 2013. gada konkursam darbus bija iesnieguši 5666 dažādi fotogrāfi, kas pārstāv 124 tautības. Kopumā žūrija izvērtējusi 103 481 fotogrāfiju.

Atgādinām, ka līdztekus izstādei Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas „Tête-à-Tête 20 epizodēsietvaros norisināsies arī vērienīga fotožurnālistikas izglītības programma. 23. maijā kinoteātrī „Splendid Palace” ar publiskām lekcijām uzstāsies „World Press Photo Gada fotogrāfijas 2012” balvas ieguvējs Pols Hansens, arī uzvarētāji sporta kategorijā Jans Grarups (Jan Grarup) un portretu kategorijā Stefans Vanfleterens (Stephan Vanfleteren).

Rīgā notiks arī meistarklase un portfolio skate vietējiem fotožurnālistiem, arī izglītojoša programma vidusskolēniem par medijiem un fotožurnālistiku. Papildu informācija par izglītības programmu atrodama: worldpressphoto.lv.

0 komentāri

Komentāru nav