Pilsētas instinkti „Ziedoņdārza svētkos”

Pilsētas instinkti „Ziedoņdārza svētkos”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . „Ziedoņdārza svētku” projekta vadītāja Katrīna Dūka
16-05-2013 A+ A-
Visu ceturtdienu, sākot no plkst. 14.00, ikviens rīdzinieks tiek gaidīts Ziedoņdārzā, kur jau piekto reizi norisināsies Latvijas Kultūras akadēmijas Latvijas Kultūras koledžas studentu un pasniedzēju kopīgi veidotais festivāls „Ziedoņdārza svētki”. Kā intervijā portālam „Rīga 2014” stāsta projekta vadītāja Katrīna Dūka, šogad svētku tēma ir „Pilsētas instinkti”. „Lai neskumst tie, kam darbs beidzas pievakarē – svētki turpināsies līdz plkst. 23.00,” sola projekta vadītāja. Savukārt nākamgad „Ziedoņdārza svētki” iekļauti tematiskās līnijas „Ceļu karte” programmā.

Kas pilsētniekam palīdz izdzīvot un pielāgoties

Katrīna atgādina, ka svētku aizsākumi meklējami 2009. gadā, kad Ziedoņdārza festivāls ar nosaukumu „Ziedoņdārza stāstinorisinājās pirmo reizi. „Pēc diviem gadiem redzējām, ka LKK (Latvijas Kultūras koledžas) studentiem par to ir interese un ka šo svētku rīkošana ir labs pieredzes uzkrāšanas veids, tādēļ festivāls pamazām auga. Ja sākumā tajā vairāk piedalījās „koledžnieki” un apkaimes iedzīvotāji, tagad jau vēlamies iesaistīt pēc iespējas vairāk t.s. tālā centra iemītniekus,” atklāj projekta vadītāja.

 

Šogad svētku tēma ir „Pilsētas instinkti”, un, uzsver Katrīna, tai vajadzētu iezīmēt radošumu – to, kas pilsētniekam palīdz izdzīvot, pielāgoties un radīt jaunas nemateriālas vērtības. Tieši tādēļ festivālam būs divas daļaszinātniskā un izklaidējošā. „Zinātniskajā daļā notiks koledžas studentu zinātniski pētniecisko darbu konference, bet šī daļa tomēr vairāk domāta pašiem „koledžniekiem”. Taču arī izklaidējošā daļa būs saistīta ar radošumu, jo vēlamies akcentēt radošās industrijas.” Tādēļ šogad tiks turpināta pagājušajā gadā aizsāktā sadarbība, kopā ar Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu organizējot modes skati, turklāt šīs skolas audzēkņi piedalīsies radošajās darbnīcās, demonstrējot, jau reiz nopirktu un valkātu apģērbu pārstrādāt, izveidojot no kaut ko jaunu un interesantu.

Vēl svētku apmeklētājiem būs iespēja novērtēt koledžas studentu veidotās filmas un fotoizstādi, kuras tēma arī ir „Pilsētas instinkti”.

„Tiem, kam neinteresēs radošās darbnīcas, būs pieejamas citas izklaidesskeitparks un sporta veidu paraugdemonstrējumi, jo arī šādi izpaužas radošums; darāmā netrūks arī bērniem, turklāt šoreiz viņi teltī varēs iepazīties ar elektronisko mūziku,” vēl piebilst Katrīna.

 

Arī svētku izklaidējošajā daļā netrūks dažnedažādu izklaižu, no kurām lielākā daļa norisināsies uz lielās skatuves: par godu festivālam LKA studenti sagatavojuši izrādi „Skroderdienas Silmačos”, bet pēc tam muzicēs atzinību jau guvušās grupas „The Velvet Supernova”, „Pyro trees”, „Gapoljeri”, arī LKA muzikālais kolektīvs. „Tie ir jaunieši, ir viņu iniciatīva, tas ir radošums,” atkal akcentē projekta vadītāja, piebilstotlīdz pulksten vienpadsmitiem vakarā būs gana daudz dažādu aktivitāšu, dodot iespēju iesaistīties ikvienam interesentam.

Atdot parkam agrāko spožumu

Uz jautājumu, vai nebūtu loģiskāk šādus svētkus rīkot nedēļas nogalē, Katrīna bez vilcināšanās atbild – šis bija vienīgais pieejamais datums. „Pa dienu svētkus varēs apmeklēt skolu jaunieši, taču interesantākā daļa sāksies pēcpusdienā, lai uz to var paspēt visi. Taču varu apsolīt, ka garlaicīgi nebūs nevienam: visas dienas garumā būs iespējams ieraudzīt un izbaudīt daudz ko interesantu.”

 

Vienīgā problēma, kā teic Katrīna, kas varētu izjaukt svētkus, ir lietus – tā bijis visus četrus iepriekšējos gadus. „Visu nedēļu ir skaists laiks, un tieši svētku dienā līst. Izņemot pagājušo gadu, kad lietus beidzās tieši pirms svētku atklāšanas...

Nezinu, ko varētu darīt lietas labā: dziedāt „Spīguļo, saulīt” vai projekta komandā radīt īpašu nodaļu, kas atbildētu par laika apstākļiem.”

Katrīna gan smaidot piebilst: visas laika prognozes liecina, ka ceturtdien Rīgā lietum nevajadzētu līt.

Pagaidām gan svētku apmeklētāju skaits tūkstošos nav mērāms, taču Katrīna un viņas komanda cenšas, lai šie svētki, ar kuriem tiks atklāta Rīgas brīvdabas festivālu sezona, kļūtu aizvien populārāki un pamanāmāki. „Mūsu mērķis ir Ziedoņdārzu padarīt tikpat populāru kā Vērmaņdārzs vai Kronvalda parks. Un, manuprāt, tas ir iespējams, jo Ziedoņdārzs īsti vairs nav centrs, bet tā nav arī nomale. Parks ir ļoti, ļoti skaists. Esmu papētījusi vēstures materiālus: agrāk Ziedoņdārzs bija ļoti populāra atpūtas vieta. Domāju: jo vairāk cilvēki iesaistīsies dažādās aktivitātēs, jo ātrāk šis parks kļūs par jaunu kultūrtelpu,” ir pārliecināta Katrīna Dūka.

0 komentāri

Komentāru nav