Sākas XXII Siguldas Opermūzikas svētki

Sākas XXII Siguldas Opermūzikas svētki
Ilmārs Znotiņš
28-07-2014 English A+ A-
No 1. līdz 3. augustam gleznainā Siguldas pilsdrupu estrāde un Siguldas pils komplekss kļūs par greznu ietvaru izcilam mūzikas notikumam – XXII Starptautiskajiem Siguldas Opermūzikas svētkiem, kas ir viens no Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas pasākumiem. Svētkos būs iespēja apmeklēt Opermūzikas svētku ieskaņas koncertu „No latviešu līdz pasaules klasikai”, uzvedumu bērniem „Sapņu zirgs”, operas „Karmena” brīvdabas oriģināliestudējumu, garīgās mūzikas koncertu, kā arī izcilu Galā koncertu.

Visas nedēļas nogales garumā Siguldas novada pašvaldība piedāvās iespēju apmeklēt arī dažādus pasākumus Siguldas pils kompleksā, kas interesentiem pieejami bez maksas.

Piektdien, 1. augustā, plkst. 19.00 Siguldas Jaunās pils dārzā norisināsies Svētku uvertīra – ieskaņas koncerts „No latviešu līdz pasaules klasikai”. Koncertā uzstāsies izcilais latviešu pianists Gints Bērziņš, kurš strādājis Metropolitan operas namā Ņujorkā, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmā vijole Raimonds Ozols, klarnetes virtuozs Mārtiņš Circenis, kā arī jaunie vokālisti: Kalvis Kalniņš, Jolanta Strikaite un viešņa no Meksikas Liene Camarena. Programmā – populāras un romantiskas melodijas, piemēram, Kavaradosi ārija no „Toskas”, Figaro kavatīni no operas „Seviljas bārddzinis”, pēc ilgāka laika klausītājiem tiks piedāvāta Mistera X ārija no operetes „Cirka princese”.

Sestdien, 2. augustā, plkst. 15.00 – uzvedums bērniem „Sapņu zirgs”. Izrādē piedalās aktieri Dace Vītola, Santa Didžus, Dana Lāce, Edgars Lipors, Anrijs Sirmais, Valdis Vanags. Piedalīsies arī „Stars Well” dejotāji. Uzvedumā skanēs Raimonda Paula, Ivara Vīgnera, Mārtiņa Brauna, Renāra Kaupera un citu populāru latviešu komponistu dziesmas un mūzika.

Pirms un pēc uzveduma mazajiem svētku apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt roku papīrliešanā mākslinieces Zinaīdas Ceskes vadībā. Radošās prasmes varēs apgūt papīrmākslas darbnīcā „Viktora vēstules”, kas XXII Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku laikā darbosies līdz vēlam vakaram, piedāvājot apmeklēt izstādi „Siguldas līgava” un nosūtīt sveicienus no Siguldas uz īpaša vēstuļu papīra. Par godu Siguldas Opermūzikas svētkiem izgatavota īpaša papīrlietu sērija – grāmatzīmes, pastkartes, magnētiņi un citi suvenīri.

Plkst. 20.00 skatītājus sagaidīs un spānisku atmosfēru pils dārzā uzburs „cita Karmena” – Rīgas Leļļu teātra izrādes „Karmena” aktieri un marionetes.

Plkst. 21.00 – Ž. Bizē operas „Karmena” brīvdabas oriģināliestudējums. Galvenās lomas atveidos izcili operas solisti: Karmena – Klementīne Margēne (Francija), Mikaēla – Maija Kovaļevska (Latvija), Hosē – Filipe Do (Francija), Eskamiljo – Pjērs Īvs Privo (Francija). Pārējās lomās – Kristīne Gailīte, Olga Jakovļeva, Juris Ādamsons, Andris Lapiņš, Krišjānis Norvelis, Kalvis Kalniņš un citi. Režisors: Edmunds Freibergs, diriģents: Vladimirs Kiradžijevs, piedalās arī festivāla orķestris un koris.

Izrādes skatītāju ērtībām naktī no sestdienas, 2. augusta, uz svētdienu, 3. augustu, tiks norīkots papildu dīzeļvilciens, kas no Siguldas dzelzceļa stacijas uz Rīgu aties plkst. 1.15.

Pēc izrādes „Karmena” vakaru varēs turpināt trio „Kafija” radītajā atmosfērā – Argentīnas tango, franču musette, salonmūzikas hitu un klasiskās vijoļmūzikas noskaņās. Trio „Kafija” ir apvienojušās trīs lieliskas mākslinieces un viņu instrumenti – vijole, akordeons un kontrabass.

Svētdien, 3. augustā, plkst. 13.00 – garīgās mūzikas koncerts Siguldas evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Koncertā tiks atskaņota Georga Frīdriha Hendeļa „Dignare”, Endrū Loida Vēbera „Pie Jesu”, latviešu un pasaules komponistu garīgā mūzika, kā arī Edvarda Grīga „Solveigas dziesma” no baleta „Pērs Gints”. Garīgo mūziku izpildīs Rīgas Doma kora skolas solisti Gabors Goldmanis, Endijs Endelis (galvenās balvas ieguvējs Jāņa Zābera konkursā Meirānos), Patriks Tabaks un Nikolass Deivids Funo. Melodisko Solveigas dziesmu izpildīs Laura Lolita Perešivana, kura bija starp pusfinālistēm Belvederas starptautiskajā jauno operdziedātāju konkursā. Solistu vokālā pedagoģe Valda Tračuma, pie ērģelēm Aija Ziņģīte.

Pirms grandiozā Galā koncerta svētku viesi varēs iepazīties ar muzikālajām klavierēm jeb veloorķestri un piedzīvot Latvijas radošākā trombonista Vaira Nartiša neticami atraktīvo performanci.

Jau ziņots, ka Opermūzikas svētku Galā koncerts svētdien, 3. augustā sāksies par vienu stundu vēlāk - plkst. 18.00, nekā iepriekš ziņots.  Koncertā piedalīsies divi izcili baritoni, Pjērs Īvs Privo (Francija) un Vitorio Vitelli (Itālija), izcilais gruzīnu soprāns Iano Tamara un tenors Filipe Do (Francija). Īpašais viesis būs tenors Marčello Alvarezs (Argentīna). Šāda līmeņa dziedoņi Latvijas vēsturē līdz šim ir bijuši tikai trīs: Fjodors Šaļapins, Jusi Bjerlings un Anna Ņetrebko. Koncertā piedalīsies arī LNO solisti Krišjānis Norvelis, Rihards Mačanovskis, Olga Jakovļeva, Dināra Rudāne. Piedalās arī festivāla orķestris un koris, diriģents Vladimirs Kiradžijevs.

Pēc Galā koncerta grupas „Tango sin Quinto” apburošā dīva Amber šoreiz duetā ar grupas taustiņinstrumentālistu Romānu Vendiņu uzburs samtaini romantisku svētku izskaņu pils dārzā.

XXII Starptautiskos Siguldas Opermūzikas svētkus piedāvā Siguldas novada pašvaldība, mākslinieciskais producents Dainis Kalns.

0 komentāri

Komentāru nav