Projekts „1914”: konference „Pompeju pēdējā diena”

Projekts „1914”: konference „Pompeju pēdējā diena”
F64
16-05-2013 A+ A-
Rundāles pils muzejā šā gada 6. jūnijā notiks starptautiska zinātniska konference „Pompeju pēdējā diena”, kurā tiks risināti kultūras mantojuma saglabāšanas un aizsardzības jautājumi, apzināti Pirmā pasaules kara postījumu izraisītie neatgriezeniskie zudumi, kultūras portālu „Rīga 2014” informē projekta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.

Priekšlasījumi un diskusijas veidos informācijas platformu izstādei „1914”, RīgasEiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas pasākumamizstādei, kas būs veltīta Pirmā pasaules kara simtgadei.

Konferencē tiks apspriesti jautājumi par to, kādas ir Pirmā pasaules kara zaudēto kultūras vērtību ģeogrāfiskās un hronoloģiskās robežas? Kādus vēstures un kultūras pieminekļus neatgriezeniski ir iznīcinājis karš? Kādi ir kultūras pieminekļu zaudējumi Pirmā pasaules kara laikā Eiropā?

Konferencē analizēs, kādas ir Pirmā pasaules kara zaudējumu konsekvences nāciju veidošanās posmā Eiropā? Vai ir apzināta zaudējumu bilance un iespējama kultūras objektu rekonstrukcija (reāla, virtuāla)?

Tiks pētīts, kāds ir kara mantojuma atspoguļojums un kultūras atmiņas veidošana šodien? Kāda ir muzeju loma minētā procesa atspoguļojumā un skaidrojumā sabiedrībai? Kādas institūcijas un starptautiskas organizācijas pārrauga šo procesu šodien?

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Pirmā pasaules kara simtgadei veltītais projekts „1914” atzīts par vienu no RīgasEiropas kultūras galvaspilsētas programmas „Rīga 2014” nozīmīgākajiem notikumiem, kas tiks īstenots tematiskās līnijas „Brīvības iela” ietvaros.

Vērienīgā projekta centrā ir mākslas izstāde „1914”, kura 2014. gada sākumā būs skatāma LNMM izstāžu zālēArsenāls”. Izstādes mērķis ir apkopot vizuālās mākslas liecības par Pirmo pasaules karu atskaites punktu 20. gadsimta Eiropas vēsturiskajā, sociālajā un kultūras attīstībā.

Jau 2012. gada 10. oktobrī LNMM rīkoja starptautisku zinātnisku konferenci „1914 uz Brīvības ielas” ar domu veicināt sabiedrībā diskusiju par Eiropas identitātes un vēstures problēmām, atskatoties uz simts gadiem, kopš sācies Pirmais pasaules karš.

Konferencē – projekta „1914” atklāšanas pasākumā – bija aicināti piedalīties „Rīga 2014” rīkotāji un zinātnieki, kas dažādos aspektos pievērsušies kara pētniecībaianalizējot to vēsturisku fenomenu, kas būtiski ietekmējis Rietumu sabiedrības dzīves izjūtu un kultūras tradīcijas. Pasākumā piedalījās dalībnieki no Peronas Pirmā pasaules kara historiāla (Francija), Latvijas Universitātes, Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja.

2014. gadā plānota projekta noslēguma konference par jaunā laikmeta un modernisma veidošanos pēc Pirmā pasaules kara.

Konferencēs nolasītos referātus paredzēts publicēt LNMM krājumā „Muzeja raksti”, kas būtu izmantojami par projekta „1914” dokumentālu un intelektuālu fiksāciju pētniekiem un interesentiem nākotnē.

Konferenču norise tika atspoguļota masu medijos un mājaslapā. www.1914.lv, (latviešu, angļu un krievu valodā), lai veicinātu projekta publicitāti ilgtermiņā vietējā un starptautiskā kontekstā.

0 komentāri

Komentāru nav