„Dāmu paradīzē” būs skatāma sešdesmito gadu brīvdomība

„Dāmu paradīzē” būs skatāma sešdesmito gadu brīvdomība
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Ceturtdien, 14. augustā, kultūras vasarnīcā „Esplanādē 2014” plkst. 22.00 un 24.00 turpināsies režisores Ilonas Brūveres veidotās brīvdabas izrādes „Dāmu paradīze”, šonedēļ stāstot par pagājušā gadsimta sešdesmito un septiņdesmito gadu ainiņām no Eiropas modes vēstures lappusēm. Izrāžu starplaikā skatītājus gaida muzikāls pārsteigums. Ieeja – bezmaksas.

„Dāmu paradīzes” sešdesmito gadu atveidojuma tērpus radījusi Odetta Birmane, savukārt septiņdesmito gadu tērpu mākslinieks ir Roberts Krauze. Ekrāna kostīmus darinājuši Roberts Krauze un Indra Salcēviča.

Sešdesmitajos gados viss modes tirgū ir jauns, un to ilustrēs izrāde – mūzika, mode, filozofija un dzīvesveids. Šajā dekādē modi nosaka meitas, un viņām kaislīgi seko mātes. Puķu bērnu – hipiju – kustība neatstāj vienaldzīgu nevienu. Kustībai pievienojas bagātnieku bērni, modeles un brīvdomājošie mūziķi, kas apvienojas grupās un dzīvo tajās kā jaunā ģimenē ar seksu, narkotikām un rokenrolu.

Izrādes otrajā daļā tiks parādīta septiņdesmito gadu mode, kas savukārt nāk ar jaunām vēsmām.

No optimistiskās jaunatnes sešdesmitajos tā pārvēršas ciniskajā, kas modes vēsturē ienāk kā sliktas gaumes desmitgade. Izmēģināts tiek viss – diskotēku kostīmu spīguļi, sintētiska auduma krekli, retro kičs un panku garderobe. Sabiedrība tic Endija Vorhola apgalvojumam, ka par zvaigzni var kļūt katrs, kaut arī tās ir tikai piecas minūtes.

Modē notiek patiesa revolūcija, kurai nav robežu. Radošs cenšas būt ikviens, un tas atstāj neizdzēšamu iespaidu uz nākotnes modes tendencēm un skaistuma kultu.

Aktieru ansamblis katrā izrādē iejūtas citos tēlos, atainojot ikreiz citas populāras personības un kulta elkus, uz Esplanādes skatuves katru ceturtdienas vakaru līdz pat 21. augustam izspēlējot desmit izrādes un demonstrējot vairāk nekā tūkstoš tērpu, kurus veidojuši desmit dažādi kostīmu mākslinieki.

Izrāžu  autore un režisore ir kinorežisore un žurnāliste  Ilona Brūvere. Horeogrāfi – Regīna Kaupuža un Ilja Vlasenko, scenogrāfs – Kristaps Skulte. Galvenā grima māksliniece – Baiba Grīna. Kuratore – Diāna Čivle, konsultants – Artis Štamgūts, kinooperatore – Elīna Bandēna. Nakts  brīvdabas izrādes „Dāmu paradīze” Esplanādē notiek katru ceturtdienu, prezentējot publikai krāšņus  tērpus, atraktīvas drēbnieku un modeļu raksturlomas, atklājot konkrētus faktus par  nozīmīgiem notikumiem modes pasaulē, Eiropas politikā un sabiedrībā laika posmā no 1900. līdz 2000. gadam.

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmu veido nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar valsts, pašvaldības un nevalstiskajām kultūras organizācijām, radošajām apvienībām. Programmu finansē Rīgas dome, Kultūras ministrija un Eiropas Komisija. „Rīga 2014” programmas partneris ir „Lattelecom”, kas arī nodrošina tehnoloģisko atbalstu.

0 komentāri

Komentāru nav