Mozaīku darbnīca Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Mozaīku darbnīca Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
Publicitātes foto
15-08-2014 A+ A-
16. augustā no plkst. 12.00 līdz 15.00 Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un uzņēmums „Kerama Marazzi” aicina ikvienu interesentu atklāt mozaīku veidošanas tradīcijas un piedalīties kopīgas grāmatu mozaīkas (bibliomosaico) veidošanā, pavēstīja bibliotēkas pārstāvji.

Radošā darbnīca notiks LNB 1. stāva izstāžu zālē, kur līdz 30. augustam vēl iespējams aplūkot izstādi „Ravennas vēsturiskās mozaīkas”. Līdz ar šiem mākslas darbiem Gaismas pilī apskatāmas arī dažādu valstu mākslinieku mūsdienās veidotās mozaīkas „Bibliomosaico” (šīs izstādes eksponāti ir apskatāmi LNB lasītavu brīvpieejas plauktos starp grāmatām).

Izstāde „Ravennas vēsturiskās mozaīkas” nokļuvusi Rīgā, pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Ravennas pilsētas domi un Itālijas vēstniecību Latvijā. Šo agrīnās kristietības laika mozaīku darbu izcilo māksliniecisko vērtību papildina to sniegtās vēsturiskās liecības par  reliģiju, valstisko iekārtu un cilvēkiem Eiropas kultūras vēstures ļoti nozīmīgā periodā.

Mozaīku māksla savu vērienīgāko uzplaukumu sasniedza tieši Ravennā. Pirms 1500 gadiem tā bija Rietumromas impērijas galvaspilsēta, pēc tam Austrumgotu valdnieka Teodorika un Bizantijas impērijas sastāvdaļa Eiropā. Katrs no šiem spožajiem laikmetiem dāvāja Ravennai lielu skaitu ar mozaīkām dekorētu sakrālo būvju. Ravennai pieder vispasaules nozīmes 5. un 6. gadsimta mozaīku krājums, kura mākslinieciskā kvalitāte un ikonogrāfiskā nozīme ir īpaši izceļama arī citu senatnes pilsētu kontekstā. 1997. gadā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā tika iekļautas septiņas Ravennas vēsturiskās celtnes un to mozaīkas.

20. gadsimta piecdesmito gadu sākumā Mākslas akadēmijas mozaīku meistari, sekojot kompleksai, ļoti stingri nosacītai metodei, izveidoja seno mozaīku oriģinālam pietuvinātu reprodukciju kolekciju, kura kopš pirmās izstādes Parīzē 1951. gadā apceļojusi visu pasauli. Šogad 36 kolekcijas darbi ir skatāmi Rīgā, ļaujot apbrīnot katru detaļu tuvplānā, kas nav iespējams, skatoties oriģinālus Gallas Placidijas mauzolejā, Sv. Vitālija un Jaunās Sv. Apollinārija bazilikās, Neona baptistērijā un arhibīskapa kapelā Ravennā.

Savukārt izstāde „Bibliomosaico” izveidota starptautiskā mozaīku festivāla „Ravenna Mosaico” ietvaros. Tās mērķis ir apvienot mozaīku mākslu ar konceptu „grāmata”. Bibliotēkas plauktos ir aplūkojami 34 „Bibliomosaico” darbi.

Abas ekspozīcijas norisinās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros.

0 komentāri

Komentāru nav