„Muzeju nakts” – ne tikai muzejos

„Muzeju nakts” – ne tikai muzejos
F64 . „Muzeju nakts” – „Aldarī”
17-05-2013 A+ A-
Sestdien, 18. maijā, jau devīto gadu pēc kārtas Latvijā norisināsies starptautiskā akcija „Muzeju nakts”, kad vakara stundā durvis vērs lielākā daļa muzeju visā valstī, piedāvājot īpašu programmu ārpus tradicionālā muzeju darba laika.

Akcijā, kuras vadmotīvs šogad ir „Zaļā krāsa – mežs”, oficiāli piedalās 127 muzeji, tomēr ne tikai, ik gadu arvien vairāk „Muzeju naktīiesaistās arī citas kultūras un sabiedriskās iestādesteātri, valsts institūcijas, kafejnīcas un pat dievnami –, kas dāvā iespēju ielūkoties vietās, kas ikdienā paliek skatītāju acīm slēptas. Tāpēc esam apkopojuši interesantākās vietas ārpus muzejiem, kurp doties „Muzeju naktī”, un iesakām vakara plānu sagatavot jau laicīgi, rūpīgi iepazīstoties ar visu piedāvājumu. Turklāt jāņem vērā, ka „Muzeju naktīRīgā naktī no 18. uz 19. maiju tiks nodrošināti arī papildu sabiedriskā transporta reisi.

Galda teniss baznīcas pagrabos

Šogad „Muzeju naktīpiedalīsies 11 Latvijas baznīcas, kas ir rekordliels skaits kopš 2011. gada
, kad Rīgas dievnami pirmo reizi piedalījās „Muzeju naktī”. Apmeklētāji būs aicināti iepazīt dievnamu vēsturi, mākslas vērtības un uzzināt vairāk par kristīgo draudžu dzīvi. Skanēs koncerti, būs radošās darbnīcas un, piemēram, Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas pagrabos varēs piedalīties galda tenisa turnīrā.

Dievnamos notiks dažādu stilu mūzikas koncerti, būs ekskursijas gida vadībā, iespēja uzkāpt arī vairāku baznīcu torņos. Vairākos dievnamos būs arī īpaši sagatavotas izstādes par Bībeli un fotoizstādes. Sv. Jāzepa katedrālē varēs apskatīt liturģisko tērpu un sakrālo priekšmetu izstādi. Rīgas Mārtiņa baznīcā notiks radošā darbnīca. Savukārt Rīgas Jēzus ev. lut. baznīcā būs arī nodarbības bērniem. Visa „Muzeju naktspasākumu programma baznīcās un to darba laiks atrodami svetdienasrits.lv.


 

Vairākos dievnamos ap pusnakti būs īpašs laiks klusumā un sveču gaismā, kas aicinās, līdzīgi tas ir zaļā mežā, apmeklētājus ieklausīties savās garīgajās un dvēseles kustībās un mierīgā noskaņā pusnaktī sagaidīt Vasarsvētku dienu.

2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, ir iecerēts pirmo reizi Rīgā sarīkot atsevišķu „naktspasākumu dievnamosBaznīcu nakti.

Skats aizkulisēs„Muzeju naktsteātros

Latvijas teātru dalība „Muzeju naktīir jau tradicionāla. Šogad apmeklētāji tiks gaidīti Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Leļļu teātrī, kā arī citos teātros.

„Dirty Deal Teatro” un radošā apvienība „HarF” „Muzeju naktī” Spīķeros piedāvās izrādi „Paspēlēsim mājās”, kurā iestudējuma veidotāji dalīsies ar izrādes pamesto māju muzejisko noskaņu, turklāt skatītāji būs aicināti to papildināt. Izrādes sākums plkst. 19.00. Ieejas maksa – 6 lati.

Latvijas Leļļu teātris apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 19.00 līdz 23.00. „Muzeju naktslaikā varēs ieskatīties vēl neredzētos teātra nostūros, satikt vaigu vaigā teātra aktierus un lelles, arī noskaidrot, kas tad tas par dziļo mežu un kas tajā īsti slēpjas...

Dailes teātris „Muzeju naktībūs atvērts no plkst. 21.00 līdz pusnaktij. Būs iespēja aplūkot laikmetīgās mākslas izstādi „Sarkanā istaba”, kas tapusi, Dailes teātrim sadarbojoties ar Zviedrijas vēstniecību Rīgā, Ilzes Vītoliņas kostīmu skices, kas veidotas mūziklam „Oņegins”, izrādes „Salome” fotosesijas portretu izstādi un Dailes teātra arhitektūras izstādi. Būs pārsteigums arī pašiem mazākajiem. Apmeklētāji varēs piedalīties izzinošā viktorīnā, un izlozes veiksminieki balvā saņems ielūgumus uz Dailes teātra izrādēm.

Īpaši tikai „Muzeju naktī” ar Zviedrijas
vēstniecības Rīgā atbalstu būs iespēja redzēt fragmentus no Bengta Lāgerkvista 1970. gados veidotās kinoversijas par Augusta Strindberga romānu „Sarkanā istaba”.

„Muzeju naktsaktivitātēs šogad piedalīsies arī Valmieras teātris, kas 18. maijā būs atvērts no plkst. 19.00 līdz 01.00. Teātrī tiks apspēlēta gaismas tēma par godu modernizētajai un uzlabotajai VDT Lielās zāles gaismošanas tehnikai. „Muzeju nakts” laikā
varēs vērot īpaši sagatavotu video, gaismu un skaņu izrādi-performanci „Gaismas
spēles mežā” un apskatīt teātra gaismas ķermeņu izstādi „Gaismas
evolūcija”.

Savukārt teātra Apaļajā zālē skatītājiem tiks piedāvāts VDT aktieru veidots bandītu kino „nothing special” (režisors Ivo Martinsons). Lomās: Elīna Vāne, Januss Johansons, Ivo Martinsons u. c. Visu nakti teātrī darbosies arī bērnu stūrītis un kasē varēs iegādāties biļetes ar būtiskām atlaidēm.

70. gadu
roka leģendas un bohēmiska nakts bibliotēkā

18. maijā no plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mākslas un mūzikas centrs aicina pavadīt bohēmisku muzeju nakti dejās, sarunās par mūziku un leģendāro britu rokmūzikas nedēļrakstu „Melody Maker”, kas 70. gados neizdibināmā kārtā nonāca bibliotēkas krājumos.

Par diskotēku no vinila platēm vakara gaitā rūpēsies dīdžejs Klāss Vāvere, savukārt pazīstamā Rīgas krodziņa „Muklājs
īpašnieks un mūzikas pazinējs Visvaldis Dreiska gādās par bufeti pagājušā gadsimta 70. gadu stilā.


 

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā leģendārais „Melody Maker” nonāca 70. gados, un tam bija plaša piekrišana Latvijas rokmūziķu vidū. Kā atzīst LNB direktors Andris Vilks: „Mums joprojām tā ir mīkla, kā Latvijas Nacionālā bibliotēka jeb toreizējā Valsts bibliotēka tika pie šā unikālā izdevuma. Mums septiņdesmitajos gados tas vienkārši regulāri tika atsūtīts, un mēs to glabājām bibliotēkā, devām lasīt cilvēkiem, kas pastiprināti interesējās par rokmūziku un vēlējās gūt plašāku skatu par mūzikas procesiem pasaulē. Domāju, ka pavisam droši varu teikt – mēs bijām vienīgie visā bijušajā PSRS, kas saņēma šo izdevumu, tāpēc tas bibliotēkas krājumu kontekstā noteikti uzskatāms par retumu.”

Laipni lūgti Saeimā un pie prezidenta

Šogad „Muzeju naktī” būs iespēja apmeklēt arī vietas, kur savas darba dienas vada valsts augstākās amatpersonas – Valsts prezidenta pagaidu darba telpas Melngalvju namā un Saeimas nams. Parādes kāpņu remonta dēļ šogad apmeklētājiem „Muzeju naktī” būs slēgts Ministru kabinets.

Valsts prezidenta pagaidu rezidence Melngalvju namā būs atvērta no plkst. 19.00 līdz plkst. 1.00. Apmeklētājiem būs iespēja apskatīt Valsts prezidenta darba kabinetu. Tālāk ceļš vedīs uz Svētku zāli, kur parasti tiek rīkoti lielākie un nozīmīgākie Valsts prezidenta darba kārtības pasākumi, piemēram, ārvalstu vadītāju sagaidīšana, valsts ordeņu pasniegšanas ceremonijas, Latvijas un ārvalstu vēstnieku akreditācijas un citi pasākumi. „Muzeju naktī” no plkst. 21.00 līdz 21.30 šajā zālē apmeklētājus priecēs Juglas Mūzikas skolas saksofonu kvartets.

Savukārt Lībekas zālē Melngalvju nama viesiem būs iespējams iepazīties ar izstādi par pašreizējo un iepriekšējiem Valsts prezidentiem. Tāpat akcijas ietvaros būs apskatāma Latviešu zāle, kuras interjerā izmantoti stilizēti latviešu etnogrāfiskās kultūras elementi.

Saeima „Muzeju naktī” piedāvās stāstu par videi draudzīgu domāšanu parlamentā. Saeimas nams būs atvērts no plkst. 19.00 līdz pusnaktij. Apmeklētāji varēs uzzināt, kā parlamentā mainījušies papīra izmantošanas paradumi, un izsekot tā otrreizējās pārstrādes procesam – no izlietošanas birojā līdz jauniem izstrādājumiem.

Šā gada „Muzeju nakts” vienojošā tēma ir „Zaļā krāsa – mežs”, tādēļ ekspozīcijā parlamenta Sarkanajā zālē varēs aplūkot, kā Saeima atbalsta zaļo dzīvesveidu un rūpējas par vidi – no kociņa iestādīšanas līdz izlietotā papīra savākšanai un nodošanai otrreizējai pārstrādei. Izstādē būs parādīts, kā savāktā makulatūra papīrfabrikā „Līgatne” tiek pārstrādāta un kas no tās top.

Lai apmeklētu Melngalvju namu un Saeimu, „Muzeju nakts” dalībniekiem jāņem vērā,  ka drošības apsvērumu dēļ nevajadzētu ņemt līdzi liela izmēra somas, ēdienu un metāliskus priekšmetus. Pieaugušajiem jābūt personu apliecinošam dokumentam.

Pasaku tēli un zvēri Mežaparkā un Zooloģiskajā dārzā

„Muzeju nakts” akcijā šogad var doties arī Mežaparka un Rīgas Zooloģiskā dārza virzienā, kur šogad notiks plašas aktivitātes.

„Muzeju nakts” laikā apmeklētājiem būs reta iespēja pabūt Rīgas Zooloģiskajā dārzā vēlā vakara stundā, jo apmeklētājiem tas būs atvērts līdz plkst. 23.30. (Biļetes varēs iegādāties līdz plkst. 22.00.)

Interesenti varēs piedalīties bezmaksas ekskursijā „Vēsturiskās vietas Rīgas Zooloģiskajā dārzā”. Lai piedalītos ekskursijā plkst. 18.00, 19.00, 20.00 vai 21.00, jāpulcējas pie Flamingu aploka. Pasākuma apmeklētāji Zooloģiskā dārza kasēs varēs saņemt plānu un iepazīties ar vēsturisko vietu maršrutu patstāvīgi, varēs aplūkot Zoodārza agrāko laiku reklāmu izstādi Terārija ēkā, būs iespēja uzzināt arī par dārza pirmo ziloņu likteni, pētīt un izzināt dzīvnieku uzbūves līdzības un atšķirības izstādē „Osteo stāsti zoodārzā” Nīlzirgu mājā.

Savukārt Mežaparkā pie Lielās estrādes no plkst. 18.00 apmeklētājus sagaidīs  mežsaimniecības un kokrūpniecības uzņēmumu pārstāvji un dažādi pasaku tēli. Pasākumā piedalīsies Tērvetes Dabas parka Meža māte, Sīkstulis un Sila raganiņa, „Rīgas mežu” Zīļuks un „Latvijas Valsts mežu” Cūkmens.

Pie Lielās estrādes ēkas būs iekārtota izstāde „Iepazīsties – koks!”, kā mērķis ir saprotamā veidā parādīt visu mežsaimniecības ciklu no sēklu ieguves līdz koksnes pilnīgai pārstrādei un iepazīstināt interesentus ar mežsaimniecības tradīcijām Latvijā. Izstādes ietvaros norisināsies erudīcijas konkursi, radošas un izglītojošas nodarbības un citas aktivitātes.

Viesos pie alus dieva

Ņemot vērā pagājušā gada veiksmīgo pieredzi, apmeklētājiem arī šogad „Muzeju naktī” durvis vērs alus darītava „Aldaris” (Tvaika ielā 44), piedāvājot iepazīties tuvāk ar alus brūvēšanu un vēsturi, apskatīt senus eksponātus un kolekcijas. Pirmo reizi plašāka sabiedrība varēs aplūkot „Aldara” veco vārītavu, kuras pirmsākumi meklējami 1865. gadā.

Tāpat varēs vērot, kā top koka alus mucas, apskatīt ekskluzīvu alus pudeļu, alus kausu un etiķešu kolekcijas, kā arī piedalīties dažādās meistarklasēs un alus degustācijā. Būs arī bērnu izklaides programma – dažādas piepūšamās atrakcijas, rotaļas un zīmēšanas stūrītis.

Apmeklētāji alus darītavā būs gaidīti 18. maijā no plkst. 18.00 līdz 00.00.

Iespēja iepazīt „Liktens lietu muzeju”

Šogad „Muzeju naktī” pirmo reizi plašākai publikai būs iespēja iepazīties ar „Rīga 2014” programmas projektu „Liktens lietu muzejs”. Jau ziņots, ka Esplanādē 18. maijā no plkst. 18.00 līdz 21.00 improvizētā viesistabā varēs skatīt videostāstus par jau muzejam apkopotajiem priekšmetiem, tikties ar muzeja veidotājiem un klātienē pieteikt savu stāstu vai nodot priekšmetu muzejam.


 

Pašreiz muzejam ir savākti apmēram 300 stāsti, piemēram, kolekcijā ir velosipēds, ar ko trīsdesmitajos gados apceļota Latvija, Latvijas karogs, kas paglābts, dodoties bēgļu gaitās Otrā pasaules kara laikā, auskars, kas jaunam filozofam palīdzēja atrast sievu.

„Liktens lietu muzejs” ir viens no Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikumiem, kas ar kultūras starpniecību runās par vēsturi. Plānots, ka 2014. gadā „Liktens lietu muzeja” ekspozīcija būs skatāma bijušajā VDK ēkā jeb „Stūra mājā”.

0 komentāri

Komentāru nav