Konference par Baltijas ceļu Stūra mājā. Skaties ierakstu!

Konference par Baltijas ceļu Stūra mājā. Skaties ierakstu!
Publicitātes foto
21. un 22. augustā Latvijas Universitātē un Stūra mājā notika Baltijas ceļa 25. gadadienai veltītā konference „Pēc gadsimta ceturkšņa. Baltijas ceļš un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots”. Konferences mērķis – aplūkot totalitārā komunisma sabrukumu gan tā vēsturiskajā, gan mūsdienu ģeopolitiskajā perspektīvā, to tiešraidē no plkst. 11.00 līdz 18.00 abas dienas varēja skatīties kultūras portālā „Rīga 2014”.

Piedāvājam noskatīties tiešraides ierakstus no konferences otrās dienas Stūra mājā!

Konferences pirmajā dienā Latvijas Universitātes Lielajā aulā notika diskusija par Baltijas valstu un Austrumeiropas valstu izvēlētajiem attīstības modeļiem un sasniegto divdesmit piecos gados kopš Baltijas ceļa, kā arī analizētas galvenās mācības, kas jāņem vērā šodienas ģeopolitiskajā realitātē.

Konferences otrā diena norisinājās Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ekspozīcijā „Stūra māja. Lieta Nr. 1914/2014” Brīvības ielā, un tā iedalīta divos tematiskajos blokos. Pirmais veltīts indivīda statusam totalitārā režīmā, viņam iespējamajiem izvēles variantiem – sadarbību, pielāgošanos vai pretošanos. Otrais bloks skars šobrīd ļoti aktuālās Eiropas kopējās atmiņas problēmas. Pēdējās desmitgades ir parādījušas, ka vienlīdzīgas attieksmes veidošana pret komunisma un nacisma noziegumiem ir viens no galvenajiem šobrīd topošās Eiropas kopējās atmiņas izaicinājumiem.

Konferencē piedalījās 32 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Ukrainas, Polijas, Spānijas, Francijas Bulgārijas, ASV un Šveices, tostarp Vācijas Bundestāga prezidents Norberts Lammerts, bijusī Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, Krimas tatāru nacionālās kustības līderis Refats Čubarovs, Ratgersa universitātes (ASV) Politikas zinātņu departamenta vadītājs Jans Kubiks, politologs, Eiropas Parlamenta deputāte, Igaunijas Tautas frontes (Rahvarinne) dibinātāja Marju Lauristina, ekonomists un politiķis, Varšavas Ekonomikas augstskolas profesors Lešeks Balcerovičs, politikas zinātniece un komentētāja Vita Matīsa, bijušais Krimas tatāru tautas padomes Medžlisa priekšsēdētājs, Ukrainas parlamenta deputāts Mustafa Džemiļevs.
 

Konferences noslēgumā 22. augustā plkst. 18.00 Stūra mājā notika Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres brīdis, noliekot svecītes pie Gļeba Panteļejeva veidotās piemiņas zīmes „Melnais slieksnis”. Atceres brīdī klātesošos uzrunāja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, „Rīga 2014” programmas tematiskās līnijas kurators Gints Grūbe un nodibinājuma „Rīga 2014” vadītāja Diāna Čivle.

Konferenci rīkoja nodibinājums „Rīga 2014”, Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un Konrāda Adenauera fondu.

 

0 komentāri

Komentāru nav