Lekcija par Dainu skapi un dažām domstarpībām Latvijas kultūras vēsturē

Lekcija par Dainu skapi un dažām domstarpībām Latvijas kultūras vēsturē
Publicitātes foto . G. Šķilters. „Latvju māksla”
18-08-2014 A+ A-
19. augustā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas 4. stāva Mazajā zālē, Mūkusalas ielā 3, notiks filozofijas doktora Toma Ķenča lekcija „Dainu skapis ierāmēts”, pavēstīja Mūkusalas Mākslas salona pārstāvji.

Bagātīgi ilustrēta lekcija par nacionālās mākslas dzimšanu no tautas gara jeb to, kā tikai simboliski vērtīgs kopīpašums no Dainu skapja lapiņām kļūst par prestižu kolekciju priekšmetu eļļā uz audekla. Sekojot 19./20. gadsimta mijas autoriem un to darbiem, atklāsies jaunrades un kritikas krustpunkti, jaunākās modes vēsmas folkloras, mitoloģijas un vizuālajās interpretācijās, kā ir tiks atgādināts par dažām labi aizmirstām domstarpībām Latvijas kultūras vēsturē.

Toms Ķencis ir folklorists un publicists, kurš mēdz uzdoties par mākslas kritiķi. 2012. gadā absolvējis Tartu Universitāti ar doktora grādu filozofijā. Pētniecisko interešu lokā ir kultūras nacionālisms, zināšanu veidošanās, mākslas vēsture, kino, mitoloģija un maģija.

Lekcija notiek izstādes „Latvieši. Mīti un konteksti” ietvaros, kura norisinās Mūkusalas Mākslas salonā, Mūkusalas ielā 42. Tā apskata latviskajai identitātei nozīmīgus jēdzienus un tēlus, kuri ir klātesoši vizuālajā mākslā no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām. Viens no darbiem – Ivara Drulles instalācija „Dainu skapis” – izstādes norises laikā skatāms Latvijas Nacionālās bibliotēkas 3. stāvā, veidojot simbolisku saiti starp Latvijas Nacionālo bibliotēku kā ekspozīcijas inspirācijas avotu un izstādi Mūkusalas Mākslas salonā.

Atsevišķa izstādes sadaļa salona Mazajā zālē ir Arņa Balčus personālizstāde „Uzvaras parks”, kurā mākslinieks, sapludinot dokumentalitātes un fikcijas robežas, veido kritisku vizuālo mozaīku par Latvijas vēsturi un sabiedrību. 27. augustā plkst. 18.00 Mūkusalas Mākslas salonā izstādi papildinās diskusija par mākslu un nacionālo identitāti mainīgās vēstures un atvērtās nākotnes krustpunktā.

Izstāde „Latvieši. Mīti un konteksti” Mūkusalas Mākslas salonā un Ivara Drulles instalācija „Dainu skapis” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skatāms līdz 13. septembrim.

Izstādes sadarbības partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka. Ieeja – bez maksas.

0 komentāri

Komentāru nav