„Ērģeļmūzika BACH zīmē” noslēgsies ar „Triloģiju Latvijas ērģelēm”

„Ērģeļmūzika BACH zīmē” noslēgsies ar „Triloģiju Latvijas ērģelēm”
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . „Triloģija Latvijas ērģelēm” 7. septembrī sāksies ar Riharda Dubras „Jūrmalas partitu”
7. septembrī plkst. 18.00 Dubultu baznīcā notiks „Triloģijas Latvijas ērģelēm” pirmās daļas – Riharda Dubras „Jūrmalas partitas” – pirmatskaņojums. „Triloģija Latvijas ērģelēm” ir Rīgas – 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas notikums, ar ko noslēdzas koncertu cikls „Ērģeļmūzika BACH zīmē Rīgā, Liepājā un Jūrmalā”.

Pirmo triloģijas daļu – „Jūrmalas partitu”, veltījumu Dubultu baznīcas ērģelēm, – komponējis jūrmalnieks Rihards Dubra. Polifonās faktūras, gandrīz bahiskie intonatīvie motīvi, partitas forma – tas viss klausītājam radīs kādas asociācijas ar Bahu, taču, protams, šī ir gluži jauna mūzika, kuras vēstījumā aizsākas triloģija, radīšanas vēstījums, kāds stāsts, kuru katrs klausoties drīkst izdomāt tādu, kāds pašam tīk…

Atskaņojot Riharda Dubras Jūrmalas partitu Dubultu baznīcā, šo stāstu uzsāks ērģelniece Kristīne Adamaite, flautiste Dita Krenberga, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele un arfiste Ieva Šablovska. Šajā koncertā vēl skanēs arī vairāki J. S. Baha skaņdarbi un J. G. Mītela „Fantāzija”, ko atskaņos ērģelnieks Māris Bietags, kā arī latviešu stilizācijas meistara Marģera Zariņa „Concerto innocente” pārlikums ērģelnieku duetam (Edīte Alpe un Tālivaldis Deksnis) un sitaminstrumentiem (Elīna Endzele un Ernests Mediņš). Šā skaņdarba iekļaušana koncerta programmā nav nejauša – skaņdarba formu un mūziku caurstrāvo baroka laikmeta stilizācijas, savukārt Innocente nozīmē – vienkārši, naivi, šķīsti. Tādu nosaukumu savam pirmajam ērģeļkoncertam Marģeris Zariņš izvēlējies, jo tas saistīts ar viņa bērnības atmiņām, bet šajā reizē tas sasaucas arī ar triloģijas stāsta sākumu.

Triloģija turpināsies 14. septembrī Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē, kur Jāņa Lūsēna „Urbāno fantāziju ar BACH” atskaņos ērģelnieks Tālivaldis Deksnis, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele, arfiste Ieva Šablovska, čelliste Ieva Upatniece, vijolnieks Raimonds Ozols un ģitārists Matīss Čudars.

Savukārt 26. septembrī iepriekšējām daļām Rīgas Domā pievienosies Ērika Ešenvalda radītā „Okeāna balss”, ko atskaņos ērģelniece Iveta Apkalna, flautiste Dita Krenberga, LNSO un diriģents Andris Poga.

Visos koncertos klausītājiem būs iespēja ekrānā vērot muzicēšanu ērģeļu balkonā. Ieeja koncertā Jūrmalā par ziedojumiem.

Atgādināsim, ka cikla koncertos visas vasaras garumā izskanēja daudzas Johana Sebastiāna Baha un viņa pēdējā skolnieka, Rīgas komponista, Johana Gotfrīda Mītela kompozīcijas, kā arī dažādu valstu un gadsimtu komponistu skaņdarbi, kuru iedvesmas avots ir bijis J. S. Bahs un viņa mūzika, tostarp arī divi pirmatskaņojumi – Romualda Jermaka „Introdukcija un pasakalja par BACH” un Renātes Stivriņas „Ērģeļu fantāzija BACH”. Koncertos piedalījās vairāk nekā divdesmit latviešu ērģelnieku, kā arī citi izpildītājmākslinieki – dziedātāji, instrumentālisti un kori.

Ērģeļmūzikas koncertcikla kulminācija ir trīs latviešu komponistu darba „Triloģija Latvijas ērģelēm” radīšana un atskaņošana. Secīgi – Jūrmalā, Liepājā, un Rīgā – tiks pirmatskaņotas Riharda Dubras, Jāņa Lūsēna un Ērika Ešenvalda sacerētās skaņdarba daļas, kuras visas kopā pirmo reizi izskanēs Rīgas Domā, koncertu cikla noslēdzošajā koncertā 26. septembrī.

Triloģija Latvijas ērģelēm vienlaikus ir veltījums trim Latvijas baznīcām un J. S. Baham, jo katrā no daļām ir kāda sasauce ar baroka laika dižā meistara mūziku un vārdu. Triloģija savā muzikālajā iecerē spēlējas ar jēdzienu attīstību: strauts (radīšana, pirmsākums) – jūra (attīstība, izaugsme) – okeāns (briedums, virsotnes). To atspoguļo arī izpildītāju sastāvs pieaugošā progresijā – pirmajā daļā kopā ar ērģelēm muzicē vēl trīs instrumenti (flauta, arfa un sitaminstrumenti), otrajā daļā pieci (vijole, čells, ģitāra, arfa un sitaminstrumenti), bet noslēdzošajā – trešajā – daļā kopā ar ērģelēm skanēs jau stīgu orķestris un flauta.

Projektu atbalsta nodibinājums „Rīga 2014” un Jūrmalas pilsētas dome.

0 komentāri

Komentāru nav