Urbāns eksperiments Sarkandaugavā „Sarkanās upes pērles”

Urbāns eksperiments Sarkandaugavā „Sarkanās upes pērles”
Publicitātes foto
Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” programmas ietvaros Sarkandaugavā top notikums – urbāns eksperiments „Sarkanās upes pērles”. Šobrīd projekta ietvaros dažādi mākslinieki – aktieri, dzejnieki, mūziķi un vizuālās mākslas pārstāvji – režisora Dmitrija Petrenko vadībā iepazīst apkaimi, lai 6. septembrī, kad visā Rīgā notiks mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”, Sarkandaugavas parkā demonstrētu eksperimentālu multimediālu mākslas darbu – performanci „Sarkanās upes pērles”. Projekts ir festivāla „Survival Kit 6” satelītpasākums.

Projekts „Sarkanās upes pērles” ir iniciatīva, kas veltīta Sarkandaugavas apkaimes kopienas attīstībai. Par projekta idejas vadlīniju izvēlēta upe, jo apkaimes veidošanās saistīta ar Daugavas attekas – apkaimes vārdamāsas Sarkandaugavas – tuvumu. „Sarkanās upes pērles” ir pagātnes, tagadnes un nākotnes sarkandaugaviešu stāsti, ņemot vērā, ka urbānā vide ir cilvēku veidota un tādējādi jebkurš objekts tajā ir ar stāsta potenciālu. Izzinot un izprotot sevi un vidi sev apkārt, iespējams uzlabot dzīves kvalitāti, tā uzskata projekta veidotāji – Sarkandaugavas attīstības biedrība un radošā apvienība „Vizuālās kultūras klubs”, rosinot sarkandaugaviešus un citus rīdziniekus meklēt ceļus pie „Sarkanās upes” un meklēt „pērles” tajā.  

Mākslinieku radošā komanda – režisors Dmitrijs Petrenko, grafiķe Mētra Saberova, videomākslinieks Edgars Lielzeltiņš, dzejnieki Aivars Eipurs un Semjons Haņins, mūziķis DJ Selffish, aktieri Anete Saulīte, Kristians Kareļins un Jurijs Djakonovs – rezidences ietvaros devās ekskursijās uz dažādām nozīmīgām Sarkandaugavas vietām – Rīgas Elektromašīnbūves rūpnīcu, Aldara ražotni, bijušo Rīgas Autobusu fabriku, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru, iepazina Sarkandaugavas ieliņas, raksturīgās vietzīmes un neparastos nostāstus, sarunājās ar aktīvajiem iedzīvotājiem, lai uzzinātu par apkaimes problēmām un attīstību pēdējos gados. Raugoties no „tūrista” skatu punkta iespējams ieraudzīt daudz neparastā un ievērības vērtā, kas ikdienas gaitās paliek nepamanīts.

Par rezidences mītnes vietu kļuvusi Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja filiāle „Dauderi”, viena no iepazīšanas vērtajām apkaimes pērlēm. Mākslinieku un iedzīvotāju piedzīvotais projekta laikā tiek filmēts, veidojot materiālus dokumentālai filmai, kas pēc projekta noslēguma kļūtu par ērtu mediju „Sarkanās upes pērļu” tālāknodošanai.

Projekta iniciatīvas ietvaros top arī īpašs veltījums vienai no Latvijas kultūras pērlēm, sarkandaugavietim dzejniekam Aivaram Neibartam. Audiovizuālā instalācija „Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai” atgādinās par dzejnieka Aivara Neibarta, kuram 2014. gadā paliktu 75 gadi, nozīmi latviešu literatūras mantojumā, un aicinās iepazīt viņa neparasto personību un dzejas tēlus. Instalācijas izveidei atlasītas 75 Aivara Neibarta dzejas rindas, kuras saistītas ar vietām, notikumiem vai cilvēkiem dzejnieka dzīvesvietas tuvumā, Āžu ielā, Sarkandaugavā. Instalācijas izveide notiek ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.  

6. septembrī no plkst. 15.00–23.00 Sarkandaugavas iedzīvotāji un viesi tiks gaidīti „Sarkanās upes pērļu” noslēguma svētkos Sarkandaugavas parkā. No 15.00–19.00 darbosies radošās darbnīcas ģimenēm, visu vakaru varēs vērot Lauras Appenas brīvdabas fotoizstādi „Sarkandaugava”. 19.00 un 21.00 notiks multimediāla mākslas performance – urbāns eksperiments „Sarkanās upes pērles”, savukārt no plkst. 18.30–23.00 notiks audiovizuālās instalācijas „Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai” atklāšana un izrādīšana.

Projekts notiek Eiropas kultūras galvaspilsētas „Rīga 2014” tematiskās līnijas „Izdzīvošanas komplekts” ietvaros, to rīko Sarkandaugavas attīstības biedrība un biedrība „Vizuālās kultūras klubs”, atbalsta nodibinājums „Rīga 2014” un Rīgas dome.

0 komentāri

Komentāru nav