Ar „Poētisko velobraucienu” sāksies ikgadējās Dzejas dienas

Ar „Poētisko velobraucienu” sāksies ikgadējās Dzejas dienas
Kaspars Garda, Rīga 2014
04-09-2014 A+ A-
Ar „Poētisko velobraucienu” ceturtdien, 4. septembrī, plkst. 19.30 sāksies „Dzejas dienas 2014”, informēja festivāla „Dzejas dienas” mediju koordinatore Laura Leimane.

Ar „Poētisko velobraucienu” ceturtdien, 4. septembrī, plkst. 19.30 sāksies „Dzejas dienas 2014”, informēja festivāla „Dzejas dienas” mediju koordinatore Laura Leimane. Velobrauciens sāks ceļu no Latvijas Nacionālās bibliotēkas cauri Vecrīgai uz „Rīga 2014” kultūras vasarnīcu Esplanādē. Tajā var piedalīties ikviens, apģērbā vai ar aksesuāru palīdzību akcentējot Raiņa personību.

Pulcējot vienkopus „Poētiskā velobrauciena” dalībniekus, dzejniekus un interesentus, „Rīga 2014” kultūras vasarnīcā Esplanādē 4. septembrī no plkst. 20.00 norisināsies Raiņa dzejas lasījumi. Sev tuvākos Raiņa dzejoļus, lugu un runu fragmentus lasīs gan dzejnieki, gan tie, kas vēl mācās. Lasījumus vietām pārtrauks dzejnieka un mūziķa Pētera Dragūna dziesmas ar Raiņa vārdiem. Pasākumu vadīs dzejnieks Kārlis Vērdiņš.

„Rīga 2014” kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014” īsi pirms Raiņa dzejas lasījumiem tiks atklāts arī „Dzejas pasts”. 

Tā būs iespēja izveidot un nosūtīt Dzejas dienu kartīti, izvēloties sev tuvāko dzejas citātu, kuru būs iespēja stencila tehnikā „uzlikt” uz „Dzejas dienu 2014” kartītes un, norādot adresātu un adresi, iemest īpašā pastkastē.

Par dzejas kartītes nonākšanu pie adresāta rūpēsies Latvijas Pasts un Latvijas Pasta īpašais zīmogs. „Dzejas pasts” būs pieejams „Rīga 2014” vasarnīcā ne tikai ceturtdien, bet arī 11. un 15. septembrī Dzejas dienu pasākumu laikā.

Jau ziņots, ka ar devīzi „Dzeja pievelk!” no 4. līdz 18. septembrim Latvijā notiks ikgadējās Dzejas dienas. Rīgā ieplānoti gandrīz 40 pasākumi, bet papildus tiem, kā katru gadu, vairāk nekā 100 notikumu paredzēti visā Latvijā. Dzejas dienas šogad noritēs jau 50. reizi.

Kā pastāstīja projekta vadītāja Inga Bodnarjuka, lai arī pastāv dažādi viedokļi par pareizo Dzejas dienu norises skaitu, organizatori pieņēmuši, ka šīs būs piecdesmitās. Viņa norādīja, ka par godu jubilejai un Eiropas kultūras galvaspilsētas gadam Rīgā festivāla programma ir izaugusi gan pasākumu un dalībnieku skaita, gan norises dienu ziņā. „Milzīgā dzejas mīļotāju interese rāda, ka dzeja tiešām pievelk!” uzsvēra I. Bodnarjuka.

Šā gada festivāla programmu varētu apzīmēt ar trim vārdiem - svētki, sadarbība un viesi. Tiek svinētas vairākas jubilejas – Dzejas dienām šogad 50, krievu dzejnieku un mākslinieku apvienībai „Orbīta” – 15, bet starptautiskajam projektam „Dzejas brauciens” – 10.

Daudzi festivāla pasākumi pierāda dzejas daudzfunkcionalitāti sadarbībā ar citām mākslas formām.

Festivālā iekļauts grupas „Sigma” koncerts, kurā dzeja un mūzika savīsies vienotā uzvedumā. Dzejas un laikmetīgās akadēmiskās mūzikas saikni demonstrēs Valsts akadēmiskais koris „Latvija”, kas dziedās sadarbības projekta „Dzintara ceļš” īpaši radītos jaundarbus. Komiksu žurnāls „kuš!” ir sagatavojis īpašu dzejas izdevumu, kas tiks prezentēts izstādē ar dzejnieku piedalīšanos. Tradicionālais notikums „Klasisks dzejas vakars” šogad piedāvās teatralizētu dzejas iestudējumu, kuru veidojuši aktieri Maija Apine, Ivars Krasts un Ģirts Krūmiņš. Arī apvienības „Orbīta” radītie darbi ievīs dzeju visdažādākajās mākslas izpausmes formās.

Šogad festivālā piedalīsies plašs ārvalstu viesu pulks – 22 dzejnieki no Melnkalnes, Itālijas, Ukrainas, Grieķijas, Turcijas, Čehijas, Polijas, Austrijas, Ungārijas, Baltkrievijas, Kanādas, Japānas, Maķedonijas, Igaunijas, Lietuvas un Vācijas.

Autori Rīgā ieradīsies „Rīga 2014” projekta „Kaimiņi trokšņo” laikā, lai piedalītos gan vairākos kopprojektos, gan individuālos lasījumos.

Lai veicinātu dzejas starpkultūru aspektu un dzejnieku savstarpējo sadarbību, daudzi no viesiem Rīgā piedalīsies kopējā atdzejas darbnīcā.

Plašajā pasākumu klāstā šogad iekļauti daudzu Latvijas dzejnieku lasījumi, vairāki jauno grāmatu atvēršanas pasākumi, nu jau tradicionālais „Latviešu dzejas maratons” 11. septembrī Esplanādē, kā arī izstādes, koncerti un pat ar dzeju saistītas fiziskās aktivitātes.

0 komentāri

Komentāru nav