Izdota grāmata „Aleksejs Naumovs – Iespaidu kolekcija”

Izdota grāmata „Aleksejs Naumovs – Iespaidu kolekcija”
Publicitātes foto / Jumava
05-09-2014 A+ A-
Apgāds „Jumava” laidis klajā grāmatu par Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru profesoru Alekseju Naumovu, pavēstīja apgāda pārstāvji. Tas ir līdz šim plašākais un apjomīgākais izdevums par meistarīgā gleznotāja daiļradi.

Gleznotājs Aleksejs Naumovs ir izcils ainavists un ievērojamākais plenērists mūsdienu Latvijas mākslā. Latvijas Mākslas akadēmijas rektora profesora Alekseja Naumova mākslas darbu izlases kolekcijai veltītā grāmata „Aleksejs Naumovs – iespaidu kolekcija”, kuras veidotāja ir mākslas zinātniece Austra Avotiņa, aicina ieraudzīt un ieklausīties mirklī, kas sastindzis fascinējošā burvībā. Izdevums apkopo gleznas, kas tapušas no 1970. gadiem līdz šim brīdim. Pamatīgajā albumā dominē dabas un pilsētainavas, kas gleznotas Aleksejam Naumovam raksturīgajā manierē – kā mirkļa fiksācija brīvā dabā, dinamiskā atmosfērā, visbiežāk uz lielizmēra audekla, ar brīvu otas pieskārienu, krāsas jaucot tieši uz audekla un apzināti nelietojot ne palīgmateriālus, ne skices vai fotogrāfijas, bet ļaujoties mirkļa diktētajai situācijai.

 

Grāmatā tradicionālā hronoloģiskā principa vietā seko dalījums pa krāsām. Tas veidojies no ilgstošām diskusijām starp mākslinieku Alekseju Naumovu, tekstu autori Austru Avotiņu un dizaina autoru Aivaru Sprūdžu. Alekseja Naumova gleznās krāsai ir īpaša, nepārvērtējama nozīme – tā pati par sevi jau ir sižets.

Aleksejs Naumovs teic: „Viena no man tuvākajām krāsām ir tirkīzs. Latvijā brīnišķīgais zilganzaļais tonis ieraugāms Jūrkalnes ūdens atspīdumā. Tas nav tik spilgts kā Vidusjūrā, tomēr arī Baltijas jūrā to var atrast.” Krāsu palete ir plaša, tādēļ ir interesanta tirkīza mijiedarbe ar pārējām krāsām, tieši tādēļ grāmatas uzbūve seko nevis mākslinieka biogrāfijai, bet krāsām – zaļajai, zilajai, tirkīza, okera, sarkanajai, baltajai, kā arī rozā un zaļā kombinācijai.

Mākslinieks Aleksejs Naumovs par vērienīgo publikāciju, kuras tapšanā ieguldīts daudz enerģijas un laika, ir gandarīts: „Pagāja ilgs laiks, kamēr nonācām līdz idejai izdevumā akcentu likt uz krāsām, tāpat pamatīgs darbs ieguldīts attēlu atlasē un tekstā. Jau no sākuma zinājām, ka nevēlamies veidot smagnēju biogrāfisku izdevumu, bet ko emocijās, krāsu mijiedarbē un attiecībās balstītu. Ļāvāmies sekot krāsām – vienam no veidiem, kā grāmatas formātā pārnest gleznotāja māksliniecisko redzējumu un izpratni par glezniecību. Ja nākotnē taptu vēl kāds līdzīga apjoma izdevums, ļoti iespējams, tas būtu gluži citāds, taču šoreiz ideja un rezultāts mani patiesi iepriecina.”

Grāmatas atvēršanas svētki gaidāmi 26. septembrī plkst. 18.00 Kalnciema ielas kvartālā. Pasākuma laikā būs skatāma Alekseja Naumova mākslas darbu izstāde, tostarp arī darbi, kas tapuši pavisam nesen, apmaiņas programmas „Erasmus” laikā. Darbi ļaus izsekot Alekseja Naumova gaitām dažādos pasaules punktos – Latvijas pilsētās un laukos, mākslinieka iemīļotajā Venēcijā, Burano salā, Francijas dienvidu piekrastē, Pekinā, Kioto, Ņujorkā un Vašingtonā.

0 komentāri

Komentāru nav