„Rīga 2014” programmas projektu aktivitātes „Baltajā naktī”

„Rīga 2014” programmas projektu aktivitātes „Baltajā naktī”
F64
Ar plašu un daudzveidīgu programmu 6. septembrī jau devīto gadu pēc kārtas Rīgā notiks mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”, šoreiz iedvesmojoties no 1902. gadā uzņemtās Žorža Meljesa filmas „Ceļojums uz Mēnesi” (Le Voyage Dans La Lune). Radošās gaismas apspīdētajā naktī savu programmu piedāvās arī virkne „Rīga 2014” notikumu. Tiks vākta raža „Brīvības dārzā”, skandēta dzeja, radīts jauns urbānais alfabēts un īpašu programmu piedāvās laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 6”.

Urbānais alfabēts” kultūras vasarnīcā

Kultūras vasarnīcā „Esplanāde 2014” no plkst. 18.00 līdz plkst. 01.00 darbosies digitālās mākslas projekts „Urbānais alfabēts”, kas ir daļa no trīs gadus (2013.–2015.) garā „Connecting Cities Network” mākslas tīkla starp deviņās Eiropas pilsētām. „Urbānā alfabeta” idejas autore ir jauno mediju pētniece, arhitekte un urbāniste no Somijas Suse Miesnere (Suse Miessner). Projekta pamatā ir mobilā aplikācija, kas ļauj veidot alfabētu no pilsētvidē iemūžinātiem burtiem.

Savu urbāno alfabētu vakara gaitā prezentēs dažādas kultūras, mākslas un dizaina personības, urbānā alfabēta pastkartes varēs veidot arī ikviens apmeklētājs. Savukārrt plkst. 21.00 „Lattelecom” kinovakarā tiks demonstrēta režisora Mišela Gondrī (Michel Gondry) filma „Mood Indigo” jeb „L'ecume des jours” („Dienu putas”).

„Urbānais alfabēts” vēlāk kalpos par pamatu jaunam objektam gaismas festivalā „Staro Rīga”, kas šogad notiks no 14. līdz 18. novembrim. Rīgas „Urbānā alfabēta” skates Esplanādē notiks arī 12. un 13. septembrī no plkst. 18.00 līdz 1.00.

Savukārt Latvijas un Japānas sadarbības programmā, Esplanādē apmeklētājus gaidīs japāņu mākslinieks Nisī Masāki, kurš blakus kultūras vasarnīcai izracis bedri un veido interaktīvu instalāciju, atklājot zemes slāņus un priekšmetu paliekas, kuras nogulējušas zemē un kurās var izlasīt Rīgas pilsētas vēstures stāstus. 6. septembrī, „Baltās nakts” laikā, meistardarbnīca noslēgsies, pusnaktī bedri aizberot.

Dzejas mirdzums J. Akuratera muzejā

Jāņa Akuratera muzejā vēl līdz 12. septembrim norisinās „Rīga 2014” programmas notikums – pasākumu cikls „Café Spleen jeb Augusts 1914” – veltījums Pirmā pasaules kara simtgadei un latviešu kultūras cilvēkiem tajā. Pasākuma ietvaros īpašais „Baltās nakts” notikums būs programma „Nakts. Nenoteikts mirdzums”, kas 6. septembrī sāksies plkst. 18.00.

„Baltās nakts” laikā dzejas meistardarbnīcu vadīs Jānis Rokpelnis. Jaunie dzejnieki lasīs dzeju par Pirmā pasaules kara tēmu, kā arī tiks prezentēti mākslinieku audiovizuālie darbi – atbilde uz karu toreiz un tagad. Mūzika – Edmunds Frīdvalds un Andželika Frīdvalde. Muzeja dārzā būs apskatāmi Annas Rasmus, Vikas Ekstas un grupas „Idea Gnosis”, kā arī Vitālija Vinogradova gaismas objekti un video projekcijas.

Brīvības dārza” ražas svētki

Vidzemes tirgū pie Gaļas paviljona (Brīvības ielā 90, Rīgā) jau no plkst. 16.00 līdz plkst. 21.00 noslēgsies viens no „Rīga 2014” programmas notikumiem – „Brīvības dārzs”. Šopavasar sastādītie vertikālā pilsētas dārza augi ir visu vasaru auguši un brieduši – nu pienācis laiks ražas svētkiem. Nepalaid garām – no plkst. 16.00 ražas novākšana un sagatavošana ziemas krājumiem, no plkst. 17.30 – Dārzeņu orķestra darbnīca kopā ar lietuviešu mākslinieci Rutu Vitkauskaiti, no plkst. 19.00 – Dārzeņu koporķestris, bet noslēgumā – performance „Aroniju uvertīra”.

Sālsmaize Ziepniekkalnā

Īpaši svinīgā noskaņā „Baltās nakts” aktivitātes notiks Ziepniekkalnā, kur noslēgsies viens no „Rīga 2014” projekta „Labas vietas TALKA” posmiem, šoreiz aicinot uz sālsmaizes pasākumu iedzīvotāju un arhitektu sakoptajā skvērā Dižozolu un Valdeķu ielas krustojumā. Jau no plkst. 16.00 norisināsies pēdējie skvēra ierīkošanas darbi, būs arī Ziepniekkalna iedzīvotāju pašportretu darbnīca, kā arī „Laimas” šokolādes darbnīca bērniem. Plkst. 17.00 – ansambļa „Kaukāzs” priekšnesums un meistarklase; savukārt plkst. 18.15 – svinīgi tiks iestādīti ozoliņi ar laba vēlējumiem jaunajai vietai, bet no plkst. 19.30 – tiks iesildīta Ziepniekkalna jaunā deju grīda ar salsas meistarklasi „Dance Star” studijas izpildījumā. Vakara noslēgumā plkst. 21.00 – gaismu iedegšana Ziepniekkalna logos.

Rīgas kino” piedāvā...

Kinocienītāji „Baltajā naktī” aicināti uz „Rīga 2014” programmas projekta „Rīgas kino” seansiem. Filmas no plkst. 20.00 līdz pusnaktij varēs skatīties Eduarda Smiļģa Teātra muzejā (E. Smiļģa ielā 37/39, Rīga). Programmā jauniešu filmas, kas gada garumā tapušas „Rīgas kino” meistardarbnīcās, šoreiz – režisores Ilonas Brūveres vadībā tapušie darbi Rīgas Vācu ģimnāzijā un „Multeņkulteņu” animācijas darbnīcā Rīgas Friča Brīvzemnieka pamatskolā veidotās īsfilmas. Seansa noslēgumā – Latvijas kino klasika.

„Survival Kit” „Baltajā naktī”

Kā ik gadu, laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit” sagatavojis īpašu programmu „Baltajai naktij”. Būs atvērtas abas ekspozīcijas Vāgnera zālē un „Boļševičkā” un abās šajās vietās notiks arī īpaša programma.

Vāgnerā zālē (Vāgnera iela 4) vairāk tiks akcentēta tās skanīgā pagātne – tur notiks audiovizuāls koncerts, kurā piedalīsies „Visible Solutions” (Igaunija), Mārtiņš Roķis (Latvija), „Ruben Patino” (Spānija/Vācija), Lī Gambls un Deivs Gaskarts (Lee Gamble & Dave Gaskarth, Lielbritānija).

Savukārt bijušajā tekstilfabrikā „Boļševička” (Ganību dambis 30) paredzēta 10 stundu gara performance „I-X”, kas sāksies jau plkst. 14.00. To realizēs arī Kabirs Kārtera (Kabir Carter) no ASV, sajaucot fiziskās un akustiskās ķermeņa, arhitektūras un skaņas robežas. K. Kārters ir performanču, instalāciju un skaņu mākslinieks no Ņujorkas, kurš rada ilglaicīgas performances, pētot privātu un publisku telpu arhitektūras un akustikas fiziskos un emocionālos efektus. No plkst. 20.00 „Boļševičkas” telpās sadarbībā ar „Lattelecom” tiks demonstrēta filmu programma, kurā akcentēta utopijas un distopijas tematika. Būs skatāmas leģendārā Georgija Danelijas filma „Kin-dza-dza” (1986) un Spaika Džonzes filma „Her” (2013).

Radošā migla „Café Europa” konteinerā

Spīķeros, kur augusta beigās tika atklāts vēl viens „Rīga 2014” programmas projekts „Café Europa”, jauno mediju kultūras centrs „RIXC” aicinās ikvienu atmodināt savu iekšējo zinātnieku un darboties radošajās darbnīcās „Migla”. Tās norisināsies „Café Europa” konteinerā Spīķeros – pārvietojamajā mākslas telpā, kas katru nedēļu piedāvā tematiski dažādas radošās darbnīcas un izstādes.

„Baltajā naktī” „Café Europa” viesiem būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcas par miglas rašanos, kļūstot ne tikai par aculieciniekiem bet arī līdzdalībniekiem mākslinieciski zinātniskiem eksperimentiem ar miglu. Nakts noslēgumā „Café Europa” apmeklētājus priecēs izcilā holandiešu mākslinieka Edvīna van der Heides miglas un skaņas performance.

Zinātniskos eksperimentus varēs vērot ikviens „Baltās nakts” apmeklētājs, bet tos, kas vēlas piedalīties un radīt pašiem savu miglas mākoni, iepriekš lūgti pieteikties rakstot e-pastu uz rixc@rixc.lv Mākslinieciski zinātnisko eksperimentu un darbnīcu sākums plkst. 15.00 un 18.00.

Turpat būs aplūkojama beļģu mākslinieces Annemijas Māsas instalācija „Barības lauki”, kas veltīta medus bišu un ekosistēmu savstarpējai mijiedarbībai pilsētvidē. Māksliniece iepazīstinās ar biškopības un augu izplatības kartēšanu pilsētā, urbāno biškopību, kā arī vadīs radošās darbnīcas, kurās izgatavos medus bateriju un dizainēs stropus pilsētas bitēm.

Aktivitātes Rīgas radošajos kvartālos

Kā allaž, savu versiju par „Balto nakti” un mūsdienu kultūru piedāvās Rīgas radošie kvartāli, ko šogad savā paspārnē ņēmis laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit”. Tāpēc „Baltajā naktī” aktivitātes radošajos kvartālos pakārtotas „Survival Kit” tēmai „Utopiskā pilsēta”.

I-dejas māja” – „Harmoniska cilvēka izdzīvošanas komplekts”

6. septembrī „I-dejas” mājā (Rūpniecības iela 32b-1F) no plkst. 18.00 sāksies performanču vakars „Utopija vārdā Harmonija”, kur uz iepriekš veiktu pētījumu rezultātu bāzes „I-dejas mājas” pasniedzēji kopā ar saviem studentiem būs radījuši performances, kas tiks rādītas mājas pagalmā un tās apkārtnē. Tāpat „Baltās nakts” apmeklētājiem būs iespēja piedalīties dejas pasniedzēju meistarklasēs, deju saistot ar laimi un harmoniju.

„Sarkanās upes pērles” Sarkandaugavā

„Baltās nakts” projekts „Sarkanās upes pērles” ir veltījums Sarkandaugavas apkaimei. To veidojuši 10 mākslinieki, kopīgi radot eksperimentālu mākslas darbu – performanci, režisora Dmitrija Petrenko vadībā. Mākslas darba rezultātu varēs vērot 6. septembrī Sarkandaugavas parkā plkst. 19.00 un plkst. 21.00. Taču citas aktivitātes Sarkandaugavas parkā sāksies no plkst. 15.00 notiks svētki, būs radošās darbnīcas ģimenēm, savukārt no plkst. 18.30 līdz plkst. 23.00 notiks audiovizuālās instalācijas „Neibarts. 75 pērles Sarkandaugavai” atklāšana un izrādīšana. Visu vakaru varēs vērot Lauras Appenas brīvdabas fotoizstādi „Sarkandaugava”.

Re-vīzija „Daugavgrīvas cietoksnis”

Īpašu „Baltās nakts” programmu Daugavgrīvas cietoksnī sagatavojusi Bolderājas mākslinieku grupa. Tur 6. septembrī no plkst. 19.00 līdz 23.00 varēs piedzīvot, kā vēstures materiālu revīzija vienā naktī pāraug Vīzijā par cietoksni kā ideālu vietu mākslai. Cietokšņa izgaismošana Rīgas kultūrkartē dos iespēju ieraudzīt šā objekta potenciālu un nozīmību apkaimes vēsturē.

Plkst. 19.00 un 21.00 pie Daugavgrīvas cietokšņa vārtiem notiks tekstu lasījumi „Zvaigznes ķertie”. Teksta autors Mārtiņš Galenieks, režisors Jānis Znotiņš, lomās: Jānis Znotiņš, Uldis Siliņš, Andrejs Možeiko u.c. No plkst. 20.00 līdz 23.00 būs skatāmas videoprojekcijas, bet plkst. 20.00 un plkst. 22.00 plānotas nakts ekskursijas cietoksnī gan latviešu, gan krievu valodā. Līdzi vēlams ņemt lukturīti.

Daugavgrīvas cietoksnī var nokļūt ar sabiedrisko transportu - 3. autobusu vai 246. mikroautobusu.

Sadzīves kosmoss un baltā karte Spīķeros

Spīķeru radošajā kvartālā, līdzās „Café Europa” zinātniski mākslinieciskajām aktivitātēm, no plkst. 19.00 gaidāmas arī „Dirty Deal Teatro” objektu teātra izrādes, kurās tiks atveidotas cilvēku un augstākās varas (Dievs, liktenis, visums utt.) attiecības un mijiedarbība. Savukārt „kim?” laikmetīgās mākslas centrs piedāvās multimediālas performances projektā „Aspena-Ķemeri” izspēlējot carte blanche jeb baltās kartes ideju – tās saņēmējam tiek dota iespēja brīvi īstenot kādu ieceri. Vēsturiskais spīķeris kļūst par „Baltās nakts” baltu apvalku un saturisku fonu, un šajā pasākumā notiek autoru veidotas performances, projekcijas, darbnīcas un VJ uzstāšanās.

Par visu šā gada „Baltās nakts” programmu un tās projektiem lasi www.baltanakts.lv

 

0 komentāri

Komentāru nav