„Gribu iet uz bibliotēku!” Karnevāla gājiens bērniem

„Gribu iet uz bibliotēku!” Karnevāla gājiens bērniem
Mārtiņš Otto, Rīga 2014
Šā gada 8. septembrī – Starptautiskajā rakstpratības dienā –no plkst. 11.30 norisināsies karnevāla gājiens bērniem „Gribu iet uz bibliotēku!”, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka un nodibinājums „Rīga 2014”.

Plānots, ka karnevāla gājienā piedalīsies ap 1500 bērnu no visas Latvijas, kuri dosies no Rātslaukuma pāri Akmens tiltam uz Gaismas pili.

Karnevāla gājiens bērniem „Gribu iet uz bibliotēku!” ir daļa no Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas, tas iekļauts tematiskajā līnijā „Rīgas karnevāls”.

Šajā pasākumā bērniem būs iespēja demonstrēt pašu izveidoto karnevāla tērpu par savas mīļākās grāmatas tēmu, saņemt balvas, vērot cirka priekšnesumus, piedalīties Gaismas pils, tās lasītavu, pakalpojumu un iespēju iepazīšanas spēlē, radošajās darbnīcās un citās izzinošās aktivitātes.

Karnevāla režisori lūdz dalībniekiem paņemt līdzi kādus skandināmus objektus – bundziņas, sitamās un pūšamās rotaļlietas, kas ir neatņemama karnevāla gājiena sastāvdaļa.

Karnevāla noslēgumā ar īpašu koncertu bērnus priecēs „Dzelzs vilka jauno Jāņu orķestris”.

„Mēs esam ielūguši bērnus no visas Latvijas piedalīties šajā krāšņajā notikumā. Ar karnevālu Latvijas Nacionālā bibliotēka grib izcelt lasošus, rakstošus, zinātkārus un radošus bērnus kā vērtību un darīt zināmu, ka Gaismas pils ir viņiem atvērta zināšanu ieguvei un personības pilnveidošanai,” pauž LNB Bērnu literatūras centra vadītāja un karnevāla gājiena organizatore Silvija Tretjakova.

Savukārt pasākuma režisore Krista Burāne akcentē, ka karnevāls ir svētki tiem bērniem, kuri mīl grāmatas un savā iztēlē draudzējas ar visdažādākajiem pasaku un literāro darbu varoņiem.

„Mēs vēlamies, lai šis gājiens kļūst par piedzīvojumu, kurā gan bērni, gan fantāzijas tēli no dažādām grāmatām satiekas un kopīgi paveic labu darbu – uzveic muļķības melnos kraukļus.

Arī tos, kuri mājo pieaugušo prātos, kas uzskata, ka bērni nelasa un bibliotēka viņiem nav vajadzīga. Gājiens būs prieka pilns un skaļš apliecinājums tam, ka Latvijā aug gudri bērni un jaunieši, kuriem piemīt zināšanu un iztēles spēks!”

Tā kā jaunajai bibliotēkas ēkai – Gaismas pilij – ir spēcīgs metaforiskais un vizuālais tēls, kas iekļauj atsauces uz latviešu tautas teikās minēto Stikla kalnu, kā karnevāla simboliskie vadmotīvi izmantoti elementi no Raiņa lugas „Zelta zirgs”, kurā Antiņš jāja Stikla kalnā modināt dusošo princesi Saulcerīti. Tādējādi arī Gaismas pilī bērni ar savu gudrību un bibliotēkas septiņu Gudro palīdzību piedalīsies Saulcerītes modināšanā.

8. septembrī tiks prezentēta arī grāmata „Atmodināt Saulcerīti”, kas ir daļa no LNB un nodibinājuma „Rīga 2014” projekta. Izdevumā apkopoti LNB Bērnu literatūras centra rīkotā domrakstu konkursa bērniem 72 oriģinālākie rakstu darbi ar jaunradītām leģendām par Saulcerīti, Antiņu, Stikla kalnu un citiem Raiņa lugas „Zelta zirgs” tēliem.
Grāmatas izdevējs ir izdevniecība „Lietusdārzs”. Tās tirāža – 2000 eksemplāru.

Izdevums būs bezmaksas, un tas kā dāvana tiks pasniegts karnevāla dalībniekiem. Grāmatas ilustrāciju autors – mākslinieks Reinis Pētersons

Karnevāla gājiena „Gribu iet uz bibliotēku!” režiju veido Krista Burāne un Mārtiņš Eihe, scenogrāfiju – Ģirts Mucenieks, vizuālo noformējumu: Indra Sproģe, animāciju – Lizete Murovska.

Programma
Plkst: 11.30 Pasaku un literāro varoņu pulcēšanās Rīgas Rātslaukumā, cirka un muzikālie priekšnesumi.
Plkst. 12.00 Skumjā ķēniņa uzruna no Rātsnama balkona.
Plkst. 12.05 Domrakstu konkursa “Kā atmodināt Saulcerīti?” uzvarētāju uzstāšanās un apbalvošana.
Plkst. 12.30 Sākas pasaku un literāro varoņu gājiens pāri Akmens tiltam.
Plkst. 13.00 Cīņa ar melnajiem kraukļiem pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas.
Plkst. 13.30 Gājiena dalībnieki satiek septiņus gudros pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas.
Plkst. 13.40 Grāmatas „Atmodināt Saulcerīti” dāvināšana LNB direktoram Andrim Vilkam.
Plkst. 13.50–15.30 Karnevāla gājiena dalībnieki iepazīstas ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.
Visos bibliotēkas stāvos radošās darbnīcas, grāmatu atvēršanas svētki, izstādes, un citas aktivitātes.
Plkst. 15.30  Karnevāla noslēgums. „Dzelzs vilka jauno Jāņu orķestra” koncerts.

0 komentāri

Komentāru nav