Novembrī Rīgā būs skatāma mākslinieces ORLAN personālizstāde

Novembrī Rīgā būs skatāma mākslinieces ORLAN personālizstāde
Publicitātes foto . Franču māksliniece ORLAN
No 8. novembra līdz 2015. gada 25. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma mākslinieces – Francijas laikmetīgās mākslas ikonas ORLAN – personālizstāde „Francijas laikmetīgās mākslas ikona. Plan du Film un citi scenāriji”.

Izstāde pirmo reizi Latvijā aicinās skatītājus plašāk iepazīties ar vienu no laikmetīgās mākslas ikonām – franču mākslinieci ORLAN. Mākslinieci, kuras daiļrade vienmēr provocē un nojauc tradicionālās orientācijas robežas: klasisko mākslu un tehnoloģijas inovācijas, akadēmiskas vērtības un masu kultūras elementus, skaisto un neglīto, sievietes un vīrieša pasaules uztveri u. tml. ORLAN personība vienmēr piesaista plašu masu mediju uzmanību, tieši caur šo publicitāti māksliniece pauž savus dzīves principus, kas vērsti pret vardarbību, sieviešu diskrimināciju, maskulīno ideoloģiju, rasismu, ksenofobiju u. c. mūsu pasaules „ļaunuma saknēm”:

„Visu dzīvi mēģinu sagraut stikla sienas, kas pastāv starp dzimumiem, paaudzēm, rasēm un etniskām grupām, kultūrām, reliģijām, filozofijām. Starp tiem, kas tic un netic. Starp dažādiem mākslas radīšanas veidiem”. 
(No mākslinieces intervijas „KDi” 17.01.2013.)

Pasludinot savu ķermeni par mākslas instrumentu, viņa ir izveidojusi personīgās ikonogrāfijas universu, kas personificējās visdaudzveidīgākajās mākslinieces daiļrades šķautnēs: spilgtās performance akcijās, fotogrāfijās, video darbos, instalācijās un multimediju projektos.

Rīgā skatītājiem būs iespēja iepazīties ar mākslinieces neparastajiem meklējumiem vizuālās mākslas un kino transformācijās, kuru pamatā statiskais un kustīgais attēls, realitāte un fikcija, mākslinieka personības autonomijas glorifikācija un ironija par reklāmas pasaules mārketinga mašinērijas standartiem. Būdama laikmetīgās mākslas avangardā, ORLAN tomēr nekad nav “pārgriezusi nabas saiti” ar klasiskās mākslas mantojumu. Viņas daiļradē mēs varam atrast neskaitāmas atsauces un paralēles ar antīko pasauli, viduslaiku, renesanses, baroka un visbeidzot sirreālisma mākslas estētiku. Tam līdzi izmantotas karnevāla  rituālu nosacītības formas un vēl, protams, tik tuvais, bet aizvien līdz galam neapgūtais celuloīda fenomens – reālā un relatīvā kino pasaule.  

Kino ir viena no mākslinieces stihijām un pētniecības objektiem. Tādēļ likumsakarīgi, ka skatītājiem Latvijā tiek piedāvāts unikāls projekts „Plan du Film un citi scenāriji”, kas ir iesākts 20. gadsimta pēdējā desmitgadē, bet mākslinieces vadībā piedzīvos jaunas metamorfozes Rīgā, izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Izstādes tapšanas procesā piedalās arī Latvijas mākslinieki: Valters Verners palīdz veidot izstādes vizuālo tēlu, bet pavadošos literāros tekstus speciāli izstādei sacerējuši grupas „Orbīta” autori.

Šī izstāde ilgtermiņā rosinātu sabiedrību uz diskusijām un vērtību pārvērtēšanu. Viņas provokatīvā personība var palīdzēt labāk izprasts laikmetīgās mākslas daudzveidīgo spektru, palīdzēt Latvijas mērķauditorijai paraudzīties uz dzīvi no cita skatu punkta, atraisot emocijas un pārdzīvojumus, uzzināt kaut ko jaunu par laikmetīgo mākslu.

Nozīmīgs ilgtermiņa ieguldījums būs apjomīgs, bagātīgi ilustrēts katalogs (izdevniecība „Neputns” sadarbībā ar LNMM) latviešu, franču un angļu valodā, kas palīdzēs interesentiem iedziļināties un izprast mākslinieces unikālo daiļradi. Katalogu paredzēts izplatīt ne tikai Latvijā, bet arī nozīmīgos Eiropas mākslas centros un muzejos, kas veicinās Latvijas atpazīstamību Eiropas kultūrkartē. Šim katalogam tekstus sagatavojoši starptautiski pazīstami laikmetīgās mākslas pētnieki. Mākslinieces daiļrades daudzveidīgās izpausmes šķautnes palīdzēs iepazīt izcilās franču mākslas teorētiķes un kuratores Katrīnas Grenjē (Catherine Grenier) apcerējums par ORLAN daiļrades fenomenu kopumā, savukārt pazīstamā kino un mākslas eksperta Dominika Paini (Dominique Païni) eseja fokusējas konkrēti uz „Plan du Film” projekta neordināro risinājumu analīzi un novērtējumu. Abi raksti tapuši speciāli šim izdevumam. Mēs pateicamies Žanam Pjēram Remam (Jean-Pierre Rehm), kas augstsirdīgi piekritis savas esejas pārpublicējumam no jau par bibliogrāfisku retumu kļuvušā ORLAN kataloga – pseido DVD „Plan du Film” (2001).

Izstāde paredzēta ne tikai muzejā, bet arī pilsētvidē: ar provokatīviem reklāmas plakātiem un īpašu video perfomanci festivāla „Staro Rīga” laikā.

0 komentāri

Komentāru nav