Imanta Lancmaņa lekcija par mākslu un mecenātiem Latvijā

Imanta Lancmaņa lekcija par mākslu un mecenātiem Latvijā
Rīga 2014 . Rundāles pils direktors Imants Lancmanis
20-05-2013 A+ A-
Mākslas programmas „Teta a tete 20 epizodēs” ietvaros 21. maijā plkst. 18.00 Mākslas muzeja „Rīgas Birža” konferenču zālē Imants Lancmanis uzstāsies ar atklātu lekcija „Māksla un mecenāti no Bīrona laika līdz mūsdienām”. Lekcija notiks latviešu valodā, tā ir atvērta ikvienam interesantam, un ieeja tajā ir bez maksas, kultūras portālam pavēstīja Teterevu fonda pārstāve Inga Vasiļjeva.

Lekcija veltīta mecenātisma jēdzienam, atšķirībai no vispārējās labdarības un sponsorēšanas. Mecenātisma vēsturē kopš romiešu filantropa Kaja Mecēna pazīstamas daudzas personības, kuru devīgums cilvēces kultūrai saglabājis milzu vērtības, Mediči dzimtas dāvinājumi Florences pilsētaiUfici galerijas un Palaco Piti kolekcijas.

Amerikā spilgtākie mecenātisma piemēri 19. gadsimtā saistījās ar Džona Rokfellera vārdu, Krievijā pazīstamākie mecenāti bija barons Aleksandrs Štiglics un Pāvels Tretjakovs.

„Latvijā kultūras mecenātisms ir izpaudies kolekciju dāvināšanā sabiedrībai, ko aizsāka Nikolausa fon Himzela dāvinājums 18. gadsimta vidū, kādēļ Rīgā tapa viens no senākajiem muzejiem Eiropā. 1775. gadā Jelgavā tika atvērta „Academia Petrina”, hercoga Pētera mecenātisma auglis.

Lielākais Latvijas izglītības mecenāts jaunākajos laikos ir bijis Kristaps Morbergs, ar kura testamentu 1928. gadā Latvijas Universitāte kļuva par viņa īpašumu mantinieci. Borisa un Ināras Teterevu fonds ienesa Latvijā tīrā mecenātisma formu, kas atšķirībā no sponsorēšanas neinteresējas par nodokļu atvieglojumiem vai citiem racionāliem apsvērumiem,” akcentē Imants Lancmanis.

Imants Lancmanis ir heraldikas, mākslas un arhitektūras pieminekļu restaurācijas speciālists, vairāku kultūrvēsturisku objektu restaurēšanas iniciators, gleznotājs, vairāku grāmatu autors, sabiedriskais darbinieks un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Kopš 1976. gada I. Lancmanis ir Rundāles pils muzeja direktors, un viņa darbība Rundāles pilī vainagojusies ar apjomīgiem restaurācijas darbiem, kuros lielu ieguldījumu devis arī Teterevu fonds.

2010. gada 24. maijā mecenāti Boriss un Ināra Teterevi un Rundāles pils parakstīja vienošanos par 500 tūkstošu latu piešķiršanu pils restaurācijas darbu pabeigšanai. Pils restaurācijas pabeigšanas programmas ietvaros 2011. gadā atklāja Biljarda zāli, 2013. gada 24. maijā atklās restaurētu hercoga otro darba kabinetu, savukārt 2014. gadā, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, ar hercoga bibliotēkas atklāšanu noslēgsies pils restaurācijas darbi.

0 komentāri

Komentāru nav