12 pasaules pirmatskaņojumi projektā „Dzintara ceļš”

12 pasaules pirmatskaņojumi projektā „Dzintara ceļš”
Publicitātes foto . Valsts akadēmiskais koris „Latvija”
Otrdien, 16. septembrī, plkst. 19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros pasaules pirmatskaņojumu VAK „Latvija” sniegumā piedzīvos divpadsmit jaundarbi projekta „Dzintara ceļš” ietvaros.

Šis notikums apvieno dzeju, ko radījuši laikmetīgās dzejas meistari no divpadsmit Eiropas valstīm, ar divpadsmit latviešu komponistu mūziku. Koncerta ietvaros tiks prezentēts arī albums/dzejas grāmata „Dzintara ceļš”, kurā ieskaņotas visas divpadsmit dziesmas, kā arī būs lasāmi dzejoļi oriģinālvalodā un to atdzejojumi. Koncertā būs iespējams arī dzirdēt, kā dzintara dzejoļi izskan pašu dzejnieku lasījumā viņu dzimtajā valodā. Projekta režisors – Varis Klausītājs. Šis koncerts un jaunais albums ir viens no Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas lielajiem notikumiem. 

„Dzintara ceļa” projektam tika pasūtīts divpadsmit dzejniekiem radīt darbus par dzintara simbolisko nozīmi viņu tautu kultūrā un vēsturē. Dzejnieki tika izraudzīti no divpadsmit dažādām valstīm, caur kurām agrāk gājis vēsturiskais Dzintara ceļš. Divpadsmit latviešu komponisti šos dzejoļus apvija ar harmonijām, kuras izdziedās VAK koris „Latvija”.

Latviju šajā projektā pārstāvēs viens no spožākajiem jaunās paaudzes dzejniekiem Kārlis Vērdiņš, kura dzejai mūziku rakstījis pasaulē plaši pazīstamais komponists Ēriks Ešenvalds. Dzeju šim projektam rakstījuši arī Donāts Petrošus no Lietuvas, Dragana Tripkoviča no Melnkalnes, Angeliki Dimuli no Grieķijas, Efe Dujans no Turcijas, Tadeušs Dombrovskis no Polijas, Petrs Borkovecs no Čehijas, Ticiāna Koluso no Itālijas, Denešs Krušovskis no Ungārijas, Andrejs Seņkovs no Krievijas, Ostaps Slivinskis no Ukrainas un Volfgangs Hermanis no Austrijas. Bez jau pieminētā Ērika Ešenvalda projektā iesaistījušies arī komponisti Mārtiņš Viļums, Juris Ābols, Gundega Šmite, Jānis Aišpurs, Jēkabs Jančevskis, Juris Vaivods, Imants Zemzaris, Raimonds Tiguls, Georgs Pelēcis, Līga Celma un Selga Mence.

Koncertā ieeja ir ar bezmaksas ielūgumiem, kurus varēs saņemt Latvijas Nacionālās bibliotēkas reģistratūrā 16. septembrī no plkst. 9.00 līdz 19.00

Dzejas dienas aizsākās Raiņa 100. dzimšanas dienā, un tās pašlaik ir vienīgais Latvijas literatūras un dzejas festivāls. Šī tradīcija Latvijā vienmēr izraisījusi pacilātību, un mūsdienās festivāls spēj izraisīt īpašas emocijas arī ārzemju viesiem, kas tiek aicināti kā viesmākslinieki.

Valsts akadēmiskais koris „Latvija” ir viens no Latvijas starptautiski pieprasītākajiem mākslinieciskajiem kolektīviem. Tas ir sadarbojies ar pasaules klases simfoniskajiem orķestriem un diriģentiem, un savas darbības laikā jau uzstājies vairākās no Dzintara ceļa projektam izvēlētajām divpadsmit valstīm. 

0 komentāri

Komentāru nav