„Rīgas festivālā” – izstāde par alternatīvās modes vēsturi

„Rīgas festivālā” – izstāde par alternatīvās modes vēsturi
Publicitātes foto
20-05-2013 A+ A-
„Rīgas festivāls” šogad pirmoreiz savā programmā papildus muzikāliem notikumiem iekļāvis arī vizuālās mākslas projektu – izstādi „Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985–1995”, kas tapusi sadarbībā ar Laikmetīgās kultūras centru „Garāža” (Maskava), kultūras portālu „Rīga 2014” informē festivāla rīkotāji VSIA „Latvijas Koncerti”.

Izstāde būs aplūkojama Laikmetīgās mākslas centrā „kim?” no 8. jūnija līdz 14. jūlijam.

Tā vēsta par kustību modes vēsturē, kas izveidojās roka un skvoteru kultūru saskarsmes punktā un pastāvēja no „perestroikas” sākuma līdz pat brīdim, kad 90. gadu vidū Krievijā un citās bijušajās padomju republikās ienāca glancētie modes izdevumi.

„Brīvības reibinošais gaiss Krievijā un tuvējos reģionos 80. gadu vidū izraisīja nebijušu pagrīdes kultūras uzplaukumu. Satuvinoties avangarda māksliniekiem, mūziķiem un subkultūru pārstāvjiem – pankiem, rokeriem, New Wave piekritējiem – dzima unikāla parādība: alternatīvā mode, kuras skates nereti kļuva par performancēm. Ja pirmsākumos alternatīvās modes kustība bija lielākoties tikai romantiska un drosmīga pašdarbība, tad beigu posmā alternatīvās modes mākslinieki jau noteiktāk apzinājās savu vērtību un tika novērtēti no starptautisko modes profesionāļu puses, veidojot viņu vidū atzītas un pieprasītas autorkolekcijas un šovus,” raksta izstādes veidotāji.

Alternatīvās modes fenomenu atzinīgi novērtēja tādi Rietumu modes korifeji kā Vivjena Vestvuda (Vivienne Westwood), un Jodzi Jamamoto (Yohji Yamamoto), savukārt Pako Rabane (Paco Rabanne), Endrū Logans (Andrew Logan), Zandra Roudsa (Zandra Rhodes) un daudzi citi piedalījās Rīgas „Nepieradinātās modes asamblejā”, kuras idejas autors un organizators bija modes mākslinieks Bruno Birmanis.

„Nepieradinātās modes asamblejas” skates turpinājās līdz 90. gadu beigām, un savas pastāvēšanas laikā no 1990. līdz 1999. gadam kļuva par vienu no būtiskākajiem sava laika modes procesa notikumiem ne tikai Baltijas, bet visas Eiropas mērogā. Radošā komunikācija caur modi savā ziņā aizstāja sociālo komunikāciju, paliekot ārpus politiskajām nesaskaņām, kas šajā laikā plosa postpadomju telpu. Tā ir dzīva vēl šodien, veicinot radošo ideju apmaiņu un mākslinieku mobilitāti.

Izstādes 65 fotogrāfijās un videodarbos būs apskatāmi modes tēli, kurus radījuši Katja Fiļipova (Катя Филиппова), Goša Ostrecovs (Гоша Острецов), Aleksandrs Petļura (Александр Петлюрa), Andrejs Barteņevs  (Андрей Бартенев), Katja Mikuļska-Mosina (Катя Микульская-Mосина), Katja Rižikova (Катя Рыжиковa), Irēna Burmistrova (Ирэн Бурмистровa), duets La-Re (дуэт Ла-Ре), Bruno Birmanis u. c.

Izstādes kuratori – daudzu underground antropoloģijai un mākslai veltītu rakstu autors, subkultūru arhīva „kompost.ru” īpašnieks, kurators Mihails Basters (Михаил Бастер) un fotomākslas pētniece, kuratore un pasniedzēja Irina Megļinska (Ирина Меглинская).

Izstāde „Alternatīvā mode pirms glancētajiem žurnāliem, 1985–1995” pirmoreiz bija apskatāma no 2011. gada aprīlim līdz jūnijam Maskavā, Laikmetīgās kultūras centrā „Garāža”, kas ir neatkarīga kultūras platforma jaunas domāšanas attīstībai.

„Rīgas festivāla” Vizuālās mākslas programmā iekļauti arī citi pasākumi

8. jūnijā plkst. 14.00 „kim”? – tikšanās ar izstādes līdzkuratoru Mihailu Basteru.

8. jūnijā plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijas jaunajā korpusā – saruna-diskusija, piedaloties modes māksliniekiem, kultūrteorētiķiem un kuratoriem; diskusijas vadītājs – mākslas kritiķis Vilnis Vējš.

Laikmetīgās mākslas centrs „kim?” atrodas Rīgā, Maskavas ielā 12/1, Spīķeru kvartālā.

0 komentāri

Komentāru nav