Grīziņkalnā atklāj koka arhitektūras centru „Koka Rīga”

Grīziņkalnā atklāj koka arhitektūras centru „Koka Rīga”
LETA
21-05-2013 A+ A-
Rīgas domei piederošajā atjaunotajā koka namā Krāsotāju ielā 12 otrdien, 21. maijā, tiek atvērts koka ēku renovācijas centrs „Koka Rīga”, kā mērķis ir Grīziņkalna kultūrvēsturiskā mantojuma tūrisma potenciāla stiprināšana, informēja Rīgas domē.

Nams Krāsotāju ielā 12 ir viens no Grīziņkalna apkaimes vecākajiem namiemKreslinga nams celts 1876. gadā, un šogad ar Eiropas Savienības atbalstu noslēgusies renovācija. Tam blakus Lienes ielā esošā ēka uzbūvēta no jauna.

Koka ēku renovācijas centra „Koka Rīga” galvenie darbības virzieni ir rīdzinieku iesaistīšana un izglītošana koka ēku renovācijā un restaurācijā, izstāžu, radošo darbnīcu un semināru rīkošana, Grīziņkalna apkaimes kultūrvēsturisko vērtību apzināšana, popularizēšana un tamlīdzīgi.

ziņots, rekonstruētās ēkas pirmajā stāvā Krāsotāju ielā 12 plānots izvietot tūrisma uzziņas centru, kurā tiks sniegta informācija par Grīziņkalna apkaimes tūrisma piedāvājumiem. Vienlaikus tas darbosies arī kompetences centrs, kas krās informāciju par koka ēku renovāciju un tās metodēm. Pirmajā stāvā paredzēta arī plaša telpa izstāžu un dažādu publisku pasākumu rīkošanai.

Ēkas otrais stāvs tiks izmantots, lai tajā esošajos četros vienistabas dzīvokļos izveidotu muzeja ekspozīcijas, kurās tiktu parādīta tipiska sadzīve koka ēkās četros posmos no 1876. gada līdz 1991. gadam. Katrs no dzīvokļiem tiks iekārtots sava laikmeta stilāpiemēram, senākajā dzīvoklī pat nebūs elektrības, jo ēkā ievilkta tikai 1910. gadā.

Ēka Krāsotāju ielā ir viena no visvecākajām koka ēkām, kas vēl saglabājusies Rīgā.

Grīziņkalnā vēsturisku koka namu ir daudz, un tās aizsargā kultūrvēsturiskā mantojuma statuss, tomēr vairumā gadījumu tās rekonstruēt un restaurēt ir sarežģīti, jo pašvaldībai ir ierobežotas iespējas ieguldīt naudu šādos projektos, savukārt privātīpašumā esošo ēku liktenis ir to īpašnieku ziņā.

ziņots, Rīgas vēsturiskā centra Grīziņkalna rajons ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskais piemineklis, kas iekļauts UNESCO Pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā. Lai veiksmīgāk izmantotu Grīziņkalna tūrisma potenciālu, arī veicinātu koka arhitektūras saglabāšanu Rīgā, pašvaldība nolēma investēt vēsturisko koka ēku renovācijā, arī rajona infrastruktūras sakārtošanā.

Projektu 252 000 latu apmērā finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds, bet Rīgas domes līdzfinansējums ir 224 000 latu.

0 komentāri

Komentāru nav