Labākie aktieri tiek pie Teātra dienas balvām

Labākie aktieri tiek pie Teātra dienas balvām
Kaspars Garda - Rīga 2014
Una Griškeviča
04-04-2013 A+ A-
28. martā Latvijas Teātra darbinieku savienība, svinot Starptautisko teātra dienu, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā svinīgā ceremonijā pasniedza Lilitas Bērziņas, Helēnas Tangijevas-Birznieces, Harija Liepiņa un pēc astoņu gadu pārtraukuma arī Eduarda Smiļģa balvas.

Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) priekšsēdētājasNacionālā teātra aktrises Daigas Gaismiņas – un Latvijas Kultūras akadēmijas rektora Jāņa Siliņa vadītajā ceremonijā laureātiem tika pasniegtas mākslinieka Māra Šustiņa darinātās goda zīmes (ordeņi), kas tapušas, iedzīvinot Jaunā Rīgas teātra aktiera Viļa Daudziņa ideju.

Eduarda Smiļģa balvu režisoram Dž. Dž. Džilindžeram pasniedza Daiga Gaismiņa, nolasot režisoresiepriekšējās Eduarda Smiļģa balvas laureātesMāras Ķimeles apsveikuma vēstuli: Dž. Dž. Džilindžer! Tas nu ir noticis. Smiļģa vēriens, Smiļģa ambīcijas, Smiļģa izrāžu krāšņums ir uzplaucis tavās izrādēs. Smiļģis no citas dimensijas ir pastiepis tev roku. Priecājies! Tagad tu esi tiesīgs stāties pie slavenā Smiļģa rakstāmgalda un veikt jaunus varoņdarbus. Lai tevi pavada prieks un vēlreiz prieks!” Režisoru sveica gan Liepājas teātra aktrise, Lilitas Bērziņas balvas laureāte Inese Kučinska, gan Dailes teātra kolēģi, savukārt „Latvijas Dzelzceļa” pārstāve Regīna Svirska novēlēja režisoram nezaudēt drosmi arī turpmākajā radošajā darbībā. Režisors, saņemot šo balvu, atzina, ka jūtoties teju 50 gadu jubilejas svinībās un pauda: „Domāju, ka savas labākās izrādes es vēl tikai iestudēšu!”

Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa Lilitas Bērziņas balvu saņēma no iepriekšējo gadu L. Bērziņas balvas laureātesNacionālā teātra aktrises Lolitas Caukas. Viņa  savā apsveikuma runā akcentēja, ka laikmetā, kad daudz ko var nopirkt par naudu, šo balvu nevar, to var iegūt tikai ar godīgu un patiesu darbu. Tas padara īpašu šo balvu un tās saņēmēju!” uzsvēra L. Cauka, atklājot, ka pirms balvas pasniegšanas viņa savās domās daudz runājusi ar Gunu Zariņu, savukārt laureāte atzina, ka daudz domājusi par šo balvu un saviem nopelniem: Dienu dienā strādājot, prasmes vairojas, aug meistarība, bet māksla sākas kaut kur tālāk aiz meistarības. Iztēlojos Lilitu Bērziņu mākslinieci, kas nonāca aiz meistarības un arī pati kādreiz ceru tur nokļūt.”

Uģi! Tu jau esi pieaudzis cilvēks, tāpēc tagad varu ar tevi runāt atklāti,” tā savu apsveikuma runu sāka Lilitas Bērziņas balvas laureāte, Dailes teātra aktrise Olga Dreģe, kurai bija uzticēts Harija Liepiņa balvu pasniegt Jaunā Rīgas teātra aktierim Gundaram Āboliņam. „Lai kā es kliegtu „Nenāc klāt!”, visas aktrises tevi mīl un grib būt tavas skatuves partneres! Man ir dubults prieks pasniegt tev šo balvu, un arī Harijs Liepiņš priecātos par tevi!”

Neslēpjot aizkustinājumu un asaras, pateicības runā Gundars Āboliņš akcentēja, cik nozīmīga viņam ir šī balva, jo tā ir atzinība, ko viņa darbam izteikuši tieši kolēģi. „Man ir laimējies spēlēt lomas Dailes teātrī vēl tobrīd, kad tur izrādēs piedalījās Harijs Liepiņš un Lilita Bērziņa. Tādēļ ļoti ceru, ka caur manu vārdu jaunākie kolēģi vēlēsies uzzināt un uzzinās vairāk par Hariju Liepiņu, Lilitu Bērziņu, Eduardu Smiļģi un Helēnu Tangijevu-Birznieci – diženajiem māksliniekiem, kuri atstājuši tik nozīmīgas pēdas Latvijas teātra vēsturē.”

Savukārt Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu LNO baleta māksliniekam, pedagogam un vadošajam baleta repetitoram Modrim Ceram pasniedza 2012. gada balvas laureāts Vladimirs Cukānovs, kurš par godu šim notikumam bija atbraucis no Vīnes, kur mākslinieks dzīvo uz strādā. V. Cukānovs dalījās atmiņās par sadarbību ar Helēnu Tangijevu-Birznieci un sveica M. Ceru ar ordeņa saņemšanu. Modris Cers neslēpa: „Dzīve mani ir lutinājusi, jo man ir bijis tas gods strādāt ar izciliem baleta māksliniekiem. Un tiešām no sirds vēlos pateikties visiem saviem kolēģiem un audzēkņiem, Latvijas Profesionālā baleta asociācijai un Latvijas Teātra darbinieku savienībai par piešķirto augsto apbalvojumu!”
 

0 komentāri

Komentāru nav