„Svētki Māras ezera krastos jāizbauda no sirds!”

„Svētki Māras ezera krastos jāizbauda no sirds!”
Kaspars Garda, Rīga 2014 . Inese Meiere
Tā par šo sestdien, 25. maijā, Arkādijas parkā jau piekto reizi notiekošajiem Pārdaugavas svētkiem, kuru tēma ir „Pārdaugavas 24 sejas”, teic svētku organizatoru pārstāve Inese Meiere, piebilstot – viņasprāt, Arkādijas parks ir viens no skaistākajiem, zaļākajiem, klusākajiem, mierīgākajiem, romantiskākajiem Rīgas parkiem, turklāt svētku rīkošana tajā ir labs savulaik aizsākto tradīciju turpinājums.

Saskatīt Pārdaugavas šarmu

Inese pati nekad nav bijusi Pārdaugavas iedzīvotāja, taču, pirms astoņiem gadiem sākot šajā Daugavas pusē strādāt, Pārdaugava viņai kļuvusi par lielu pārsteigumu. „Ka te ir tik skaisti un ka šejienei piemīt savs šarms, zināju, taču nebiju izbaudījusi! Tas arī bija pamatā tam, kāpēc tas viss te radās.”

Pēc Ineses teiktā, ir trīs iemesli, kāpēc svētki tiek rīkoti. „PirmaisPārdaugavas šarms.

Cik Pārdaugava ir skaista, cik vēsturiski un kultūrvēsturiski bagāta! Tādēļ man šķiet, ka šī vieta ir pelnījusi daudz vairāk uzmanības, nekā līdz šim tai ir veltīts.

Gribējām vairāk ar Pārdaugavu palepoties, parādīt, ka skaisti pasākumi var notikt ne tikai Doma laukumā, centra parkos, bet arī šeit. Otrais iemeslsšajā Daugavas pusē dzīvo daudz interesantu un radošu cilvēku; te ļoti radoši darbojas kultūras centri, mākslas skolas un mūzikas skolas.”  Pēc svētku rīkotāju domām, šie svētki ir īstā reize, kad kultūras centru un skolu audzēkņi var iznākt ielās un parādīt sevi, kad bērnu vecāki var novērtēt, ko viņu atvases apguvušas un kad kaimiņi var iepazīstināt ar saviem sasniegumiem.

 

 

„Piemēram, Iļģuciema kultūras centrs nemaz nezina, ko dara Imantas kultūras centrs un kas notiek Bolderājā. Tāpat šī ir reize, kad sevi var parādīt netālu esošie Ojāra Vācieša un Jāņa Akuratera muzeji un aktīvi darbojošās draudzes. Jo vēsturiski šeitArkādijas parkāvienmēr ir notikuši dažādi pasākumi: koncerti, Līgosvētki un zaļumballes. Tādēļ vēlamies parādīt Pārdaugavas ļaužu radošumu. Un trešais iemeslsgribam sarīkot brīvdabas pasākumu visu vecumu apmeklētājiem, parūpējoties, lai parkā darāmā neaptrūktos visu dienu.”

Iesaista arī kaimiņus

Katru gadu svētkiem tiek pieskaņota sava tēma, kam tiek veidota fotoizstāde, kam gatavojas kultūras centri un veikta vēsturiskā izpēte. „Pirmie svētki bija veltīti Māras ezeram, otrie  – Arkādijas parka vārdam, jo 1911. gadā parks ieguva Arkādijas nosaukumu. Pagājušogad svētku tēma bija „Pārdaugavas torņi” – ne tikai arhitektoniski, lai gan Pārdaugava sākusies no Sarkanā torņa, kas kādreiz atradies Torņkalnā, bet arī emocionāli, lai cilvēkiem liktu paskatīties augšup un saprast, cik Rīga ir skaista.

Savukārt šā gada tēma ir „Pārdaugavas 24 sejas” – divdesmit četras apkaimes, katra ar savu vēsturi, šarmu, šodienu.” Inese Meiere, akcentē – ar katru gadu svētkos iesaistās aizvien vairāk dalībnieku. „Svētku epicentrs būs šeit, Arkādijas parkā, taču dažādas aktivitātes notiks arī citur Pārdaugavā – Kalnciema kvartālā, Botāniskajā dārzā, muzejos.

„Varbūt pienāks tāds laiks, kad aktivitātes norisināsies ne tikai Arkādijas parkā, bet visā Pārdaugavā – tāpat kā, iemetot dīķī akmeni, redzēt, kā apļi izplatās pa ūdens virsmu.”

Lai garlaicīgi nebūtu nevienam

Aktivitāšu, šķiet, tiešām netrūks: no rīta līdz pat vakaram uz parka lielās skatuves (tā atrodas vietā, kur vēsturiski jau kādreiz atradusies skatuve) norisināsies koncerts. „Tur uzstāsies labākie radošie kolektīvi un viesi. Tikmēr parka teritorijā darbosies visdažādākās radošās darbnīcas, vecāki varēs iepazīties ar bērnu pedagogiem, savukārt pedagogi tiks pie jauniem audzēkņiem... Notiks arī sporta sacensības volejbolā un ielu basketbolā, jo šeit darbojas arī sporta skola „Arkādija”. Būs atrakcijas, zirgi un poniji.”

 

 

Tie, kas vēlēsies iepazīties ar kinomākslu, varēs doties uz kinotelti, kur rādīs ar Pārdaugavu saistītas filmas. „Vienu gadu pie mums viesojās Ivars Seleckis un Tālivaldis Margēvičs, un varēja noskatīties abas filmas par Šķērsielu. Pērn režisore Lilita Eglīte rādīja interesantus fragmentus no sava raidījuma „Ielas garumā”, kas bija par Pārdaugavu. Savukārt šogad kinoteltī viesosies animācijas filmu autori Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, bet vēlāk varēs noskatīties režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālo filmu „Pēdējā tempļa hronikas”.

Kā jau pieklājas, vakars beigsies ar zaļumballi, bet pulksten vienpadsmitos vakarā pie Māras dīķa jeb, kā saka lielākā daļa pārdaugaviešu, Māras ezera paredzēts salūts. „Ojārs Vācietis savā dzejā vienmēr to sauca par Māras ezeru, un arī Ludmilai Azarovai ir dzejolis „Magnētiskais Māras ezers”,” atgādina Inese Meiere.

Starp citu, nākamgad Pārdaugavas svētki iekļausies „Rīga 2014” tematiskajā līnijā „Ceļu karte”. „Ne visi Pārdaugavas iedzīvotāji var aizbraukt uz aktivitātēm, kas notiek Rīgas centra parkos, bet līdz Arkādijai viņi noteikti var nokļūt, turklāt daudzi ir teikuši – kāpēc kaut ko nevar sarīkot šeit? Lai gan izpilddirekcijas funkcijās neietilpst svētku rīkošana, mēs to darām – entuziasma dēļ un lai cilvēkiem sagādātu prieku. Tādēļ priecājamies par ikvienu sadarbības partneri! Svētki jau ir tradīcija, tie būs katru gadu maija pēdējā svētdienā. Un esmu pārliecināta, ka nākamgad, iekļaujoties „Rīga 2014” programmā, tiem būs pilnīgi cits vēriens!”

0 komentāri

Komentāru nav