Lekcija par 16. gadsimta cenzūru Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Lekcija par 16. gadsimta cenzūru Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
Kaspars Garda, Rīga 2014
15-10-2014 A+ A-
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāvā 15. oktobrī plkst. 18.00 ar lekciju „Caute Lege: Grāmatas kā liecības jaunai agro jauno laiku cenzūras vēsturei” (Caute Lege: Books as Evidence for a New History of Censorship in the Early Modern Age) uzstāsies Sentendrjūsas Universitātes (Skotija) pētniece Flāvija Bruni (Flavia Bruni), „Rīga 2014” kultūras portālu informē LNB pārstāvji.

Flāvija Bruni stāstīs par to, kā 16. gadsimta aizliegto grāmatu saraksti ietekmēja šā laikmeta kultūru. Lekcija notiek LNB rīkoto akadēmisko lasījumu „21. gadsimta saturs” ietvaros. Lekcija būs angļu valodā bez tulkojuma.

Jau gadsimtiem ilgi vēsturnieki arhīvos meklē liecības par cenzūru, reliģiskām domstarpībām un nepakļāvības izpausmēm rīcībā un lasīšanā. Par informācijas kontroli agrajos jaunajos laikos ir veikti pamatīgi pētījumi, tomēr kopējais priekšstats joprojām ir pārāk šaurs vai pat maldinošs, jo tas netiek saistīts ar reālajām noteikumu un aizliegumu sekām un turpmāko virzību. Pagātnes notikumi un fakti cenzūras pētījumos atspoguļojas mazāk: pētniecība biežāk saistās ar cenzūras veicinātiem postījumiem. Tomēr grāmatas kā materiālās kultūras priekšmeti par šo jautājumu bieži var pastāstīt daudz vairāk nekā tajās iespiestais teksts.

Uzdodot jautājumu, vai mūsdienās vēl ir pieņemams priekšstats par to, ka 16. gadsimta Itālijas kultūra ir smakusi zem katoļu baznīcas un inkvizīcijas radītā sloga, Flāvija Bruni stāstīs par 16. gadsimta aizliegto grāmatu sarakstu iespaidu uz laikmeta kultūru, kā avotu izmantojot kāda bijušā Itālijas klostera bibliotēkas grāmatas.

Lekcija tematiski sasaucas ar LNB un nodibinājuma „Rīga 2014” rīkoto izstādi „1514. Grāmata. 2014”, kuru plašāka publika var apskatīt LNB jeb Gaismas pils 1. stāvā līdz 2014. gada 11. decembrim. Akadēmiskie lasījumi ir daļa Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu programmas, kā arī daļa Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē norisēm.

Visas lasījumu lekcijas būs pieejamas ierakstā tiešsaistē šeit!

0 komentāri

Komentāru nav