Katalogs „Portrets Latvijā. 19. gadsimts”

Katalogs „Portrets Latvijā. 19. gadsimts”
Publicitātes foto
19-10-2014 A+ A-
Apgādā „Neputns” oktobra sākumā izdots enciklopēdisks izdevums „Portrets Latvijā. 19. gadsimts” latviešu un vācu valodā, autori Inta Pujāte un Dainis Bruģis. Katalogā iekļauti Eduarda Kļaviņa, Imanta Lancmaņa, Sarmītes Fogeles, Edvardas Šmites, Anitas Meinartes, Daiņa Bruģa un Intas Pujātes raksti, kas veltīti portreta žanram.

Rundāles pils muzejs mākslas attīstības pētīšanu uzsāka jau tālajā 1975. gadā. Ar šo brīdi aizsākās tematiska izstāžu cikla veidošanās. Pēc vienpadsmit gadiem – 1986. gadā – tika atklāta pirmā izstāde „17. gs. portrets Latvijā”, tālāk darbs turpinājās vēl vienpadsmit gadus, līdz atklāja nākamo izstādi „F. H. Barizjens un viņa laiks”, kurā tika atainota 18. gs. glezniecības tēma.

Noslēdzot 18. gs. mākslas attīstības izpēti, tika uzsākts darbs pie nākamās – 19. gadsimta glezniecības tēmas. Arī šā gadsimta portretu izpēte prasīja vienpadsmit garus gadus, lai veiktu mākslas darbu atlasi, apbraukājot citus Latvijas muzejus, un lielu restauratoru darbu, kas bija nepieciešams, lai sagatavotu eksponātus izstādīšanai.

Izstāde „19. gs. portrets Latvijā” tika atklāta 2008. gadā. Šī bija apjomīgākā portreta tēmai veltītā izstāde, kāda līdz šim organizēta Latvijā, un tajā vienkopus bija skatāmi ap 600 eksponātu no Latvijas un ārzemju muzeju krājumiem, kā arī privātām kolekcijām. Izstādē skatītājam bija iespēja vērot portreta mākslas virzību no vēl 18. gadsimta ietekmētiem darbiem gadsimta sākumā līdz pat gadsimta beigām, kad portreta žanrā sevi spilgti pieteica jaunie latviešu mākslinieki. Vienlaikus izstāde krāšņi atklāja 19. gadsimta Latvijas sabiedrības kopainu, kurā līdzās augsta ranga ierēdņiem, karavadoņiem un garīdzniekiem skatāmi zinātnieki, rakstnieki un aktieri, līdzās vācbaltu aristokrātiem un krievu tirgotājiem – latviešu zemnieki, amatnieki un pirmās atmodas darbinieki.

Muzeja direktors Imants Lancmanis stāsta: „Izstādē atlasītie un izstādītie portreti kataloga „Portrets Latvijā. 19. gadsimts” autoriem Dainim Bruģim un Intai Pujātei rosināja turpināt izpēti, lai precizētu darbos attēlotās personas un viņu likteņus. Kataloga sagatavošana izvērsās sarežģītāka, nekā sākumā varēja iedomāties, jo attēloto personu likteņi un stāsti izteiksmīgi raksturo visas Latvijas attīstību 19. gadsimtā”.

Izdevuma kataloga daļā iekļauti 565 portreti – darbi, kuri bija redzami izstādē, kā arī daži eksponāti, kas izstādei atlasīti, taču netika parādīti vietas trūkuma dēļ. Katalogā darbi kārtoti pēc mākslinieku uzvārdu alfabēta, sniedzot arī īsu mākslinieku biogrāfiju. Par katru portretu sniegta pamatinformācija, kā arī īsa attēloto personu biogrāfija, cik tā ir zināma.

Muzeja direktors I. Lancmanis piebilst, ka nākotnē plānots atgriezties pie 18. gs. glezniecības mākslas, lai sagatavotu un izdotu katalogu par izstādi „F. H. Barizjens un viņa laiks”.

Kataloga prezentācija notiks 27. oktobrī Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē.

0 komentāri

Komentāru nav