Pēdējo nedēļu skatāmas trīs „Rīga 2014” programmas izstādes

Pēdējo nedēļu skatāmas trīs „Rīga 2014” programmas izstādes
Mārtiņš Otto, Rīga 2014 . Līdz 26. oktobrim „Arsenālā” var apskatīt izstādi „Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija”
21-10-2014 A+ A-
Vēl tikai šonedēļ – līdz 26.oktobrim – ir iespēja apmeklēt trīs unikālas mākslas izstādes, ko Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros piedāvā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. Izstāžu zālē „Arsenāls” skatāma izcilā mākslinieka Gustava Kluča darbu retrospekcija, Mākslas muzejā „Rīgas Birža” var iepazīt Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas eksotisko kultūras mantojumu, savukārt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs sniedz mūsdienu ieskatu viena no latviešu identitātes simboliem – dzintara – pētniecībā starpdisciplinārā projektā „Dzintara laikmets”, pavēstīja LNMM pārstāve Natālija Sujunšalijeva.

„Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija” (vairāk par izstādi var izlasīt šeit) Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē „Arsenāls” ir līdz šim plašākā ievērojamā konstruktīvista un fotomontāžas pioniera retrospekcija dzimtenē, kas nepilnu divu mēnešu laikā piesaistījusi vairāk nekā 8 000 skatītāju uzmanību.

Izstādē eksponēti ap 300 mākslinieka darbi no LNMM krājuma, kur glabājas pasaulē lielākā un daudzveidīgākā Gustava Kluča radošā mantojuma kolekcija, Grieķijas laikmetīgās mākslas muzeja Salonikos, Valsts Tretjakova galerijas un V. Majakovska muzeja Maskavā, kā arī no privātām kolekcijām Latvijā. Tāpat aplūkojamas Gustava Kluča funkcionālā dizaina projektu rekonstrukcijas no Cajasol Obra Social un VIMCORSA Viviendas Municipales kolekcijām Spānijā.

Izstādē Gustava Kluča dzīve un daiļrade atklājas kontekstā ar sarežģīto laikmetu, kura daļa viņš gan kā personība, gan kā mākslinieks bija. Astoņas ekspozīcijas sadaļas ļauj apmeklētājam izsekot, kā evolucionē meistara domāšana, kā viņš meklē jaunas izteiksmes formas un jaunas tehnoloģijas dažādās mākslas jomās. Izstādes veidotais vēstījums rosina domāt par visos laikmetos būtiskiem jautājumiem – par indivīda izvēles brīvības robežām un atbildību, par mākslinieka un varas attiecībām, par mākslinieka personības un mākslas darba ietekmi uz sabiedrisko domu.

Tuvojoties izstādes noslēgumam, 23. oktobrī plkst. 18.00 „Arsenālā” notiks programmas „Ars Rezumē” pasākums – Vladimira Majakovska dzejas vakars ar neparastu poēmas „Mākonis biksēs” lasījumu. Īpašie viesi – aktieris Kristaps Ķeselis, teātra režisors Dmitrijs Petrenko un perkusionists Kristaps Krolls.

Priekšnesums norisināsies latviešu un krievu valodā. Ieeja pasākumā bez maksas. Ieeja izstādē saskaņā ar cenrādi (akcijas „Labā ceturtdiena” ietvaros – 1,42 eiro.

Izstāde „Nākotnes mākslu meklējot” Mākslas muzejā „Rīgas Birža” stāsta par tālo zemju tradicionālo, autentisko, bet eiropieša acij tik eksotisko kultūras mantojumu, parādot tā fantastisko daudzveidību un maģisko spēku, kas pirms simt gadiem aizrāva vienu latviešu mākslinieku. Izcilais gleznotājs un spožais teorētiķis Voldemārs Matvejs (1877–1914) bija viens no pirmajiem pasaulē, kurš 20. gadsimta sākumā pievērsies „visu laiku un tautu” jeb tā saucamās „primitīvās mākslas” pētniecībai, atklājot bagātīgas un savdabīgas kultūras vērtības ārpus Eiropas reģionos – Okeānijā, Āfrikā un Ziemeļāzijā un analizējot tās no estētiskā, nevis etnogrāfiskā viedokļa.

IIzstādē var apskatīt ap 100 fotoattēlu, kurus Voldemārs Matvejs uzņēma ekspedīciju laikā, vācot materiālus topošajām grāmatām „Lieldienu salas māksla”, „Nēģeru māksla” un „Ziemeļāzijas tautu tēlniecība”.

Ekspozīcijā līdz ar latviešu mākslinieka fotogrāfijām pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē parādīti Āfrikas, Okeānijas un Ziemeļāzijas unikāli mākslas darbi no vadošo Eiropas muzeju – Branlī muzeja Parīzē, Nacionālā pasaules kultūru muzeja Leidenē un Krievijas Zinātņu akadēmijas Pētera Pirmā Antropoloģijas un etnogrāfijas muzeja (Kunstkamera) Sanktpēterburgā kolekcijām.

Izstādi jau iepazinuši vismaz 6 000 cilvēku, īpašu popularitāti guvušas muzejpedagoģiskās programmas pirmskolai un pamatskolai. Bet vēl 22. oktobrī plkst. 16.00 akcijas „Oktobris – bērnu kultūras mēnesis” laikā skolēni ir aicināti apmeklēt pēdējo bezmaksas radošo darbnīcu „Esmu akmens, zeme, koks”, kurā kopā ar mākslinieci Diānu Dimzu-Dimmi viņi varēs pētīt Voldemāra Matveja fotogrāfijās iemūžinātās figūras un veidot savus primitīvās mākslas iedvesmotus tēlus. Grupas var pieteikt pa tālruni: 67 357536 vai e-pastu Ieva.Bertuse@lnmm.lv.

Trešā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstāde noris Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ar nosaukumu „Dzintara laikmets” (vairāk par izstādi varat izlasīt šeit). Tās veidotāji pievērsušies dzintara pētniecībai no dažādiem aspektiem, parādot vienu no latviešu identitātes simboliem jaunā gaismā un aicinot apmeklētājus apbrīnot „saules akmens” izpausmes mākslā, dizainā, literatūrā, mūzikā, kino, rūpniecībā, reklāmā un sadzīvē no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Izstādē skatāmi mākslas un dizaina priekšmeti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī no citu Latvijas muzeju kolekcijām. Dažādu periodu dokumentālo un reklāmas filmu fragmenti no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva papildina ekspozīcijas kopainu. Ar īpaši veidotiem jaundarbiem projektā piedalās mākslinieki Kristians Brekte, Ieva Iltnere, Sandra Krastiņa, Liene un Maija Mackus, Māris Maskalāns, Modris Sapuns, Andris Vītoliņš, Ivars Drulle un citi autori.

Izstādi „Dzintara laikmets” līdz šim jau apskatījuši gandrīz 2 000 cilvēku. Pēdējā nedēļā apmeklētājiem būs iespēja piedalīties divos īpašos pasākumos. Lai noskaidrotu, vai dzintars joprojām asociējas ar Latviju un ir pieprasīts suvenīrs, 22. oktobrī plkst. 17.00 muzejs rīko publisko diskusiju „Latvijas suvenīri 21. gadsimtā”. Sarunā piedalīsies pazīstamie Latvijas dizaineri un radošo industriju pārstāvji – dizainere Natālija Jansone („RIIJA”), Dizaina informācijas centra, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Zīmola fonda pārstāve Inese Pētersone, dizainers Jānis Barlo („MIESAI”), Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas vadītāja Selga Laizāne, dizainere Baiba Linga-Bērziņa („LATVIAN LIGHTS”), dizainers Rihards Funts („RIJADA”), žurnāliste Agnese Kleina un izstādes „Dzintara laikmets” kuratore, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska. Uz diskusiju aicināti visi interesenti. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Dalība pasākumā ir bezmaksas.

Savukārt 25. oktobrī plkst. 12.00–16.00 muzejā norisināsies Ģimenes diena „Dzintarainā sestdiena”, kas tiek plānota kā pasākums četru stundu garumā ar dažādām aktivitātēm, kurām var pievienoties jebkurā laikā. Būs iespēja apmeklēt muzeja pamatekspozīcijas un izstādi „Dzintara laikmets”, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās.

0 komentāri

Komentāru nav