„Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens” skatāma Rīgā, Minskā un Kijevā

„Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens” skatāma Rīgā, Minskā un Kijevā
Kaspars Garda, Rīga 2014
Ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmas atbalstu izstādi „Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā vēl var apmeklēt līdz pat 1. martam, savukārt aprīlī un maijā tā būs apskatāma Baltkrievijas Nacionālajā vēstures muzejā Minskā un jūnijā – Kijevas pilsētas vēstures muzejā, Ukrainā.

Izstāde, ko kopš maija vidus jau aplūkojuši gandrīz astoņi tūkstoši apmeklētāju, ir viens no veiksmīgajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikumiem, ko pārņem Prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programma. Dažādi Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā panākumus guvušie projekti nākamā gada pirmajā pusē prezentēs Latviju Briselē, Minskā, Kijevā, Luksemburgā, Berlīnē un Londonā.

Baltkrievija un Ukraina ir Austrumu partnerības valstis, kurās tiek veidota centralizētā prezidentūras kultūras programma. Ņemot vērā ilglaicīgos vēsturiskos kultūras sakarus reģionā gar Daugavu-Dvinu un Dņepru, piedāvājums eksponēt izstādi „Dzintars – Baltijas jūras dārgakmens” Minskā un Kijevā tika uztverts ar atsaucību no šo valstu Kultūras ministriju un muzeju puses. 

Prezidentūras kultūras programmā dzintars izvēlēts par vienu no Latvijas simboliem. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādē atainota dzintara izplatība un tā atrašanas vietas Latvijas teritorijā, iezīmētas reģionālās „dzintara krustceles” un lielie Dzintara ceļi, aplūkoti dzintara apstrādes prasmju mantojums un pēctecība, kā arī dzintara nozīme latviešu folklorā. Ar multimediālo paplašinājumu starpniecību apmeklētājiem ir iespēja iejusties Dzintara ceļu gājēja lomā un palielinājumā virtuāli skatīt izcilākos dzintara priekšmetus. Pirmo reizi aplūkojama arī Latvijā izstrādātā akmens laikmeta sievietes tērpa rekonstrukcija, kas veidota, balstoties uz Zvejnieku kapulaukā pie Burtnieku ezera atrastajiem rotājumiem.

Sadarbība starp nodibinājumu „Rīga 2014” un Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariātu tika uzsākta ar „VFS Films” dokumentālās filmas „Planēta Dzintars” pirmizrādi oktobra sākumā.

0 komentāri

Komentāru nav