Kino muzejā atklās digitālo ekspozīciju „Kino skapis”

Kino muzejā atklās digitālo ekspozīciju „Kino skapis”
Publicitātes foto
23-05-2013 A+ A-
No 31. maija Rīgas Kino muzejā būs aplūkojams „Kino skapis” – digitāli interaktīva ekspozīcija par Latvijas kino vēsturi. „Kino skapis” ir pirmā šāda mēroga ekspozīcija par nacionālo kino, savukārt izstādes digitālais risinājums, ko radījusi „Dd studio”, jau ieguvis balvu starptautiskajā multimediju mākslas festivālā Monreālā. Digitālo izstādes saturu papildinās mākslinieces Annas Heinrihsones veidota scenogrāfija.

„Kino skapisaizpilda ļoti būtisku nišu, kas līdz šim bijusi tukšatas koncentrētā un lakoniskā veidā sniedz visaptverošu informāciju par Latvijas kino vēsturi, turklāt samēro to ar pasaules kontekstu hronoloģiskā ziņā. Latvijas kinovēstures „īsais kurss”, turklāt radīts atraktīvā un publikai pievilcīgā formā, tas ir lielisks resurss gudru kinoskatītāju izglītošanā,” par izstādi teic kinožurnāliste un viena no ekspozīcijas satura veidotājām Kristīne Matīsa.

 

Digitālās ekspozīcijas saturu veidos sešas tēmas: Latvijas un pasaules kino laika lineāls, kas iepazīstina ar būtiskākajām norisēm Latvijas un pasaules kino no pirmsākumiem 19. gadsimta beigās līdz mūsdienām; Latvijas nacionālās kinomākslas sākums, kas stāsta par laiku no mēmā kino līdz skaņu filmām, pirmajiem „nacionālajiem grāvējiem”; sadaļa „Dokumentālais kinostāsta par leģendāro Rīgas Kinostudijas kinodokumentālistu paaudzi; sadaļa „Animācija” – par filmu veidošanu un izcilākajiem animācijas filmu autoriem, studijām, filmām; sadaļa „Kino tapšana padomju laikā, kino cenzūra” – par kinoindustriju Padomju Savienības laikā, savukārt sadaļa „Kino zvaigznesir interaktīvā formā veidots latviešu izcilāko un skatītāju mīlētāko kinorežisoru un aktieru „zvaigznājs”.

Pie ekspozīcijas strādājusi izcila kinozinātnieku, kritiķu, mākslinieku un dizaineru grupa: kinokritiķes Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Anita Uzulniece, kinozinātniece Inga Pērkone, kinožurnālistes Kristīne Matīsa, Ieva Viese, fotogrāfe Agnese Zeltiņa, digitālo dizainu veidojis uzņēmums „Dd studio” – Jānis Mitrēvics, Dāvids Mitrēvics, Reinis Dzudzilo, mūziku komponējis Jēkabs Nīmanis, ekspozīcijas scenogrāfiju veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone.

„Kino skapjaideja sasaucas ar Dainu skapi krātuvi, kas glabā ne tikai apjomīgu dainu krājumu, bet arī tajās iekļauto dzīvesziņu.

Skapja ideju izmanto arī izstādes scenogrāfija: „Skapja durvis ar kokgrebumiem atver ieeju Citā telpā. Melnā krāsa ir ideāls fons stāstam, ko veido atsevišķi izgaismoti un gaismu saturoši objekti un ekrāni. Izrevidēt svešu skapi ir bezatbildīgi vilinoši. Ko var glabāt  padomju laika septiņdesmito gadu klasiskajā lakkoka sekcijā vai skapī ar spoguļdurvīm?” ekspozīcijas scenogrāfiju komentē māksliniece Anna Heinrihsone.

Ekspozīcijā izmantoti arī īpaši radīti kinētiski objekti, kas liecina par kino pirmsākumiemoptiskās kustības fenomenu, arī filmēšanas rekvizīti no Rīgas Kinostudijas krājumiem. „Kino skapjasaturs būs pieejams latviešu un angļu valodā.

Ekspozīcija apmeklētājiem atvērta no 31. maija LKA Rīgas Kino muzejā, Peitavas ielā 10/12, Vecrīgā (ieeja no Alksnāja ielas), tālr.: 67358872. Papildu informācija: www.kinomuzejs.lv.

0 komentāri

Komentāru nav